Necesitate puffer aditional

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Buna dimineata! Am cumparat in vara asta un cazan ferroli sfl4 cu arzator peleti, aprox 30 kw cu un puffer de 500 l de la cineva care a instalat centrala pe gaz ( am cumparat tot ce avea respectivul, inclusiv automatizarile, vase expansiune, pompe, vana3 cai, etc).
Initial am folosit arzatorul cu peleti dar datorita crizei majore de peleti de la ora actuala( nu se gasesc peleti de calitate iar cei artizanali blocheaza arzatorul) am trecut pe lemn si brichete. Mentionez ca am o locuinta permenenta din lemn ( o cabana) parter si mansarda total 80 mp, izolata cu vata bazaltica de 10 cm insa cu ceva pierderi termice( usile din lemn nu izoleaza cum trebuie dar la cabana de lemn nu mergeau usi de fier sau termopan- fiecare cu simtul sau estetic!) Acum, iarna cat au fost temperaturi de circa 0 grade sau -5 grade mi-a fost cald 22-24 grade si pufferul de 500 l imi asigura o autonomie de circa 5-6 ore intre focuri. Insa la recentele -15 grade ( stau in zona de deal langa padure) cu greu ajungeam la 22-23 grade si cu un consum semnificativ de lemn si brichete iat temperatura scadea relativ repede in casa. In mod evident la minus 15-17 grade e normal sa fie asa, insa stau in dubiu legat de faptul ca pufferul de 500 l e cam mic( asa l-am cumparat, la pachet cu centrala si toate automatizarile, recunosc cu un pret bun, asa ca nu am ce face). Am si un boiler de 150 l inseriat la puffer cu pompa proprie ( e si electric dar asta prima iarna il folosesc doar inseriat la puffer)
Ma bate gandul pentru prelungirea autonomiei de a mai cumpara un puffer si de a inseria cu cel de 500 l ! Problema este ca nu am suficient loc in camera centralei pentru alt puffer de 500 l sau mai mare si ma gandeam la unul de 300-400 l. Acum ce ma framanta este: merita investitia? Stiu ca la un cazan de 30 kw ar trebui cam 1500 l puffer si mai stiu ca la peleti este suficient cel de 500 l ( arzatorul peleti se opreste instant nu are inertia termica a lemnului) dar pentru lemn ar aduce o sporire a autonomiei doua puffere de 800-900 l total fata de unul singur de 500l ? Merita sa ma apuc de schimbari?
Inca o chestiune spinoasa ar fi faptul ca am spatiu deschis in dreptul scarii catre mansarda si daca am jos 22-23 grade sus la mansarda in dormitor am 30 grade!( cum naiba sa impiedici aerul cald sa nu respecte legile naturii si sa urce catre mansarda fara a inchide scara? Sus am doua calorifere de otel ( total 240.60) iar jos 4 calorifere(400.60) Ma gandeam sa termostatez unul de sus. Am de asemenea Termostat de ambient amplasat jos si vreau sa montez si un regulator ferroli ecoKom pentru protectie cazan si usurinta citire temperaturi cazan si puffer.Inaltimea camerelor e normala 2.5 m.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de fuji »

sigur ca pentru o functionare cu Puffer ar trebui o acumulare mai mare, dupa cum vad ca stii. Da, ar mari probabil autonomia. Insa vad ca tu te plangi mai mult de frig, nu de autonomie.. Ori in cazul asta nu stiu daca un Puffer mai mare ar schimba situatia.
Inteleg ca e vorba de 2 probleme: pierderile termice ale casei si reglajul instalatiei. La capitolul izolare termica fa ce poti cand poti..
Ref. instalatie: da, ar fi bine sa pui robineti termostatici la etaj pentru un mai bun reglaj local. Daca ai fi functionat doar pe peleti (deci automat), ai fi putut sa pui la aproape toate radiatoarele capete termostatice (in afara de un calorifer). Ori asa, e bine si cu limitarea asta de la radiatoarele de la etaj.
Si regulatorul Ecokom ar fi un pas inainte, da. Avem numai feedback-uri pozitive despre aceasta automatizare.
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Recunosc ca inca nu am facut frigul...si la minus 15 grade aveam 21-22 grade jos si 25 grade sus...deh vin de la o centrala pe gaze la un cazan pe lemne. Acum am chemat un automatist sa imi monteze regulatorul si el sustine ca termostatul centralei ar trebui sa fie reglat la 60 de grade ( cel intern al centralei ce da drumul pe tutr in puffer) iar eu stiam ca centrala ar trebui sa functioneze la 80-90 de grade si il setasem sa dea drumul la apa la 80 de grade. Acum inca nu m-am dumirit daca e mai bine sa plece mai rar apa din cazan in puffer dar mai fierbinte (80 de grade) sau mai des dar mai rece ( 60 de grade) ??? Autonomia cand e relativ caldut afara ( 0 grade) e spre 5-6 ore, cand e ff frig (minus 15 grade) e de max 3 ore. Centrala pe lemne o am de doar 3 luni asa ca nu am avut timp de experiente empirice. Asta cu temperatura pe tur...60 sau 80 pe termostatul centralei insa ma intereseaza in mod deoasebit! Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

temperatura pe tur / retur la cazan lemne

Mesaj necitit de fuji »

Iulian74 scrie:..el sustine ca termostatul centralei ar trebui sa fie reglat la 60 de grade ( cel intern al centralei ce da drumul pe tutr in puffer) iar eu stiam ca centrala ar trebui sa functioneze la 80-90 de grade si il setasem sa dea drumul la apa la 80 de grade. Acum inca nu m-am dumirit daca e mai bine sa plece mai rar apa din cazan in puffer dar mai fierbinte (80 de grade) sau mai des dar mai rece ( 60 de grade) ???
Cazanele astea de fonta (dar si cele din otel) se corodeaza daca funtionezi cu temperatura de retur mai joasa de 65-60 grade C ! Apar parti reci in focar, unde gazele arse vor condensa >> coroziune >> gaurire.
Deci cazanele de lemne nu sunt concepute pentru functionare la joasa temperatura (cum ar fi 60 grd pe tur sau mai putin), ci trebuie sa mearga aproape de temperatura maxima (90 grd C).
De fapt, mai exact ar fi ca trebuie sa mentii o temperatura de retur (deci pentru agentul ce intra in cazan) de min. 60 grd C. Aceasta temperatura ridicata de retur se obtine in primul rand printr-o temperatura mare pe tur (90, 80, cat o fi), cat si printr-un circuit de amestec cu vana termostatica sau pompa de circulatie +termostat, etc.
Adica ca in schema asta:
http://www.ferroli.ro/media/pdf/Schema_ ... L_2015.pdf
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

temperatura tur cazan lemne

Mesaj necitit de Iulian74 »

Asa gandesc si eu , daca pleci cu 60 grade in puffer cat sa fie temperatura pe retur? Oi fi eu neprofesionist in instalatii dar e logic asa. Pe de alta parte eu am turul si returul unite cu o teava la capatul careia se afla o vana cu 3 cai astfel ca returul se egalizaeaza cu turul. il voi ruga pe instalator sa imi instaleze un termometru dedicat pe retur astfel incat sa stiu permanent ce temperatura am pe retur. Pe de alta parte daca centrala functioneaza permanent la 90 de grade imediat ce intervine saturarea pufferului( la mine destul de mic de 500 l) imediat creste apa in cazan la 100-110 grade...la 70 mai avea o mica marja. Si eu cred dupa ce am tot citit ca o temperatura de functionare a cazanului de fonta de 85 grade e ok mai ales ca producatorul mentioneaza temperatura maxima de 95 grade la cazan. Voi seta termostatul centralei la 80 grade si apoi mai vad dupa instalarea termometrului pe retur sa am acolo un minim de 60 grade (desi producatorul recomanda un minim de 50 de grade!) Multe inveti din experienta iar producatorii fac testele in conditii ideale, departe de calitatea lemnelor noastre care nu pot fi uscate ca pentru experiente. De aia ma gandeam la un puffer aditional pentru ca daca bag lemne in centrala, ea fiind de 30 kw pentru 80 mp satureaza relativ repede pufferul de 500 l la 90 grade dupa care evident urca temperatura in cazan. De aia am ales inca o automatizare in afara celor 3 pompe si 3 termostate pe care le am acum, acel regulator ecokom...ce nu e deloc ieftin, undeva la 100 euro, insa cred ca isi merita banii! Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Instalatia mea e aproape identica cu schema nr 2 doar termostatul de contact de la pompa de pe retur langa centrala lipseste, am un termostat pe puffer care da drumul la apa in calorifere si unul la boiler. Evident in afara de cel de la iesirea din centrala montat pe tur.
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Atasez cateva foto...sugestii sunt mereu venite!
Fişiere ataşate
20160110_170809.jpg
20160110_170804.jpg
20160110_170757.jpg
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Si ultimele trei...
Fişiere ataşate
20160110_170833.jpg
20160110_170824.jpg
20160110_170813.jpg
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: temperatura tur cazan lemne

Mesaj necitit de fuji »

Iulian74 scrie:Asa gandesc si eu..
iulian, tu cam stii ce ai de facut.. si la ce nu stii o sa te ajute instalatorul.
Vasul de expansiune pe incalzire, circuit cazan-puffer, cred ca e de 35 litri. Teoretic e suficient, practic la instalatie cu cazan pe lemne era bine sa fie mai mare (50 litri). Asta poti constata din variatia presiunii in instalatie: se apropie repede de 2,5-3 bar sau nici macar nu atinge asa o presiune.

Oricum, ar trebui sa ai un vas de expansiune si pe circuilteul de dupa puffer, adica puffer-instalatie incalzire. Daca ai, atunci vasul initial nu e mic. Daca n-ai, ar trebui pus !

Ai un mix de tevi in centrala termica, cupru, dar si teava zincata de otel. Era mai buna teava neagra de otel, nu se prea foloseste teava zincata (decat la instalatii de apa calda, apa rece -unde cred ca ai pu PP). Oricum, instalatia e facuta, deci jocurile sunt facute, si nu e nici-o problema majora.
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Vasul de expansiune de la cazan are 50 litri...bine ca proprietarul anterior nu a facut economie!
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Mai am un vas de expansiune sub boiler de la puffer de 12 litri
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Multumesc oricum! Concluzia finala...se merita puffer aditional de 3-400 litri? Asigura suficienta prelungire a autonomiei incat sa justifice pretul? De la asta plecasem de altfel.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

autonomie la functionarea cu Puffer

Mesaj necitit de fuji »

Iulian74 scrie:Autonomia cand e relativ caldut afara ( 0 grade) e spre 5-6 ore, cand e ff frig (minus 15 grade) e de max 3 ore.
pufferul ajuta la autonomie -si dublarea capacitatii de stocare ar trebui sa imbunatateasca aceasta autonomie. Nu stiu daca o dubleaza, dar sigur o mareste.

Pe de-alta parte, la functionarea pe peleti nu stiu daca foloseste un puffer... Trebuie sa te gandesti bine la ambele variante de functionare.
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

La peleti clar nu foloseste pufferul...au inertie termica asemanatoare gazului...se opresc pe loc! Pe de alta parte cand e ff frig e bine sa folosesti lemn combinat cu brichete, cum fac eu acum..cu peleti te rupe de bani! Adica la -15 grade se duceau pe zi 3-4 saci de brichete de 10 kg plus ceva lemn...e adevarat nu extrem de uscat dar totusi...pentru 22 grade jos si peste 25 sus la dormitor. Inchipuieste-ti cum era sa dai 15 lei pe 10 kg de peleti si la 4-5 saci se duceau 60 lei/zi deci aproape 1800 pe luna, asta la 80 mp!!! Asta e consum realist nu prostii cum spun unii ca le consuma 3 mc lemne pe iarna la 150 mp??? Hai sa nu ne prostim! ce sa nu spui cat ai consumul real? Poate altul sta in dubiu cum sa faca...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

vase de expansiune

Mesaj necitit de fuji »

Iulian74 scrie:Mai am un vas de expansiune sub boiler de la puffer de 12 litri
pai nu, vasul de boiler e pentru.. boiler. E un vas instalat pe alimentarea cu apa rece a boilerului, nu ?
Trebuie sa ai 3 vase de expansiune in total pentru circuit cazan, boiler si puffer (cel de boiler fiind un vas sanitar).
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de Iulian74 »

Da am vazut dupa aia ca era pentru boiler...pentru puffer nu este, doar pentru cazan unul de 50 litri.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Necesitate puffer aditional

Mesaj necitit de fuji »

Iulian74 scrie:Da am vazut dupa aia ca era pentru boiler...pentru puffer nu este, doar pentru cazan unul de 50 litri.
daca mai pui un puffer musai trebuie inca un vas (ca maresti mult volumul de apa din instalatie).
Avatar utilizator
Iulian74
Junior
Mesaje: 12
Membru din: 09 Ian 2016 08:24

functionare ecoKom ferroli

Mesaj necitit de Iulian74 »

Revin cu ceva impresii despre ecokom ferroli...montat...merge ok acum pot pleca linistit de acasa...daca se ia curentul intra ups ul iar daca temperatura ajunge in puffer la 80 de grade da drumul la pompe. Se pare ca temperatura maxima presetata pentru cazan e de 80 grade si nu poate fi modificata. Are si o protectie de supraincalzire setata la 90 grade. La mine senzorii au fost montati astfel: unul in puffer care controleaza temperatura din el si in functie de asta da drumul la calorifere iar cel de al doilea senzor in boiler controleaza temperatura ACM. Sincer sa fiu sunt multumit dupa o saptamana cu Ecokom...in rest mai vedem!
Fişiere ataşate
20160115_153936.jpg
20160115_153850.jpg
Avatar utilizator
admin_forum
Site Admin
Mesaje: 122
Membru din: 11 Iun 2009 15:19
Contact:

Re: functionare ecoKom ferroli

Mesaj necitit de admin_forum »

Iulian74 scrie:Revin cu ceva impresii despre ecokom ferroli..
ne bucuram ca ai reusit acest upgrade de sistem, si ca mai si functioneaza ! :D
Pentru informare, e vorba de un produs polonez Plum, plum.pl Ferroli are meritul de-al populariza si de-a fi obtinut un pret bun. :thumbup:
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori