Presiunea 0 la centrala Junkers

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Bună ziua. Am o problema cu o centrala Junkers. M am trezit ieri fără căldură în calorifere și cu eroarea E9. presiunea era 0. Am încărcat o pana la 1,5,dar în decurs de 4-5h scade presiunea pana la 0. Am încărcat o de vreo 4ori ieri și am lasăt o apoi asa,cu presiunea 0 și încălzește caloriferele și asa. Centrala e montata de 1 luna. Cu o seara înainte am aerisit 3 calorifere din 4. Va rog sa mi spuneți ce ar putea fi.mulțumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Presiunea zero centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:Am o problema cu o centrala Junkers. ..
era utila sa fim si ce Junkers e -ca sunt 2.000 de tipodimensiuni.
Pierdeti pe undeva apa in instalatie -si puneti in pericol centrala termica. Aceasta nu are voie sa functioneze fara apa ! Ca regula, trebuie sa aveti min. 1 bar la rece.
Mai este posibil sa fi ramas robinetul de incarcare deschis (dar ma indoiesc ca acesta este cazul).
Solutie: apel catre firma de service, si, ulterior, la firma de montaj daca e cazul.
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Nu se vede niciunde ca ar curge,nicio urma de umezeala niciunde. Nu ar fi apărut pe undeva vreo urma? Dacă o am instalata de o luna. Într o camera țevile sunt îngropate aub parchet,în alta sub un perete de rigips,iar în bucătărie sub gresie. Nu s-ar fi văzut pe undeva? Și de ce pana acum a fost presiune?centrala are apa din moment ce merge,doar dacă ia aer la pompa atunci intra în avarie și se oprește,asa cum probabil s a întâmplat ieri.
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Junkers HG15/2 WK-19
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

instalatie ingropata

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:..Într o camera țevile sunt îngropate aub parchet,în alta sub un perete de rigips,iar în bucătărie sub gresie..
probabil nu curge ca o cascada, ci ..pica. Picurarea asta in cateva ore scade presiunea drastic.

Fa experimente: inchide robinetii de sub centrala, separand astfel centrala de restul instalatiei. Dupa 2-3 ore cu centrala separata (folosita doar pe apa calda menajera).. mai scade presiunea ..?
Astfel descoperi daca e de la centrala sau de la instalatie.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala Junkers din Austria / Germania

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:Junkers HG15/2 WK-19


Asta e o centrala de prin Austria sau Germania -n-a fost vanduta niciodata in Romania
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Locuiesc în Austria. Maine vine firma care a montat o,dar eu tot sper sa nu fie de la instalație,ca sa nu trebuiască sa sparg prin casa. Exista metode prin care se depiateaza exact unde e fisura,nu? Ca sa nu spargă tot. Oricum e ciudat totuși ca nu se vede nicio umezeala chiar și câteva pahare dacă se aduna,tot ma gândesc ca ar ieși pe undeva la vreun perete,sau s ar vedea jos la subsol,pt ca locuiesc la parter.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

pierderi apa din instalatie / centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

poate picura undeva, vizibil, si dupa o vreme sa se evapore acea picatura..
Apa, daca dispare de undeva (in cazul nostru, din instalatie/centrala), sigur se regaseste in alta parte..

Es ist eine heikle Sache. :(
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

A mers toată noaptea cu presiunea 0 când m am uitat azi dimineață era presiunea la 0.4,cam asa.apoi după 5min m am uitat iarăși și era dinou la 0. Cum se explica? Am sunat la firma ei spun ca e cam sigur sub pereți o pb,dar nu îmi par f profi. Ar trebui sa verifice mult pana sa dea verdictul asta. Și de ce variațiile astea. Și de ce a mers o luna,iar apoi când am aerisit eu odată nu a mai mers deloc presiunea. Îmi e teama sa accept ca trebuie sa sparg apartamentul. Vreau sa știu exact care e cauza și sa nu mi spargă apoi sa dea vina pe mine. Pt ca alți muncitori s au ocupat de instalatie,ei au pus doar centrala. Sunt metode prin care se depiateaza exact unde e fisura? Mulțumesc. Scuze de insistenta,dar sunt disperata.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

variatia presiunii / instalatie golita de apa

Mesaj necitit de fuji »

o explicatie posibila pentru variatia presiunii
fuji scrie:..Mai este posibil sa fi ramas robinetul de incarcare deschis (dar ma indoiesc ca acesta este cazul)..
Numai prin verificarea fiecarui circuit in parte poti descoperi unde ar putea fi problema -o sugestie am scris aici:
fuji scrie:Fa experimente: inchide robinetii de sub centrala, separand astfel centrala de restul instalatiei. Dupa 2-3 ore cu centrala separata (folosita doar pe apa calda menajera).. mai scade presiunea ..?
Astfel descoperi daca e de la centrala sau de la instalatie.
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Ok.când ajung acasă de la lucru, o sa fac acest experiment. Încarc cu presiune dacă iar e la 0 și apoi închid toți robinetii de sub ea. Adică ii învârt în partea opusa decât sunt acum... Apoi urmăresc presiunea. Offf!!
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

nu știu cum sa atașez o imagine aici.pt ca nu am avut curaj sa inchid robinetii pt ca nu am știut care exact. Sunt vreo trei de la ea și unul de la gaz. Am fotografiat,dar nu știu sa pun imaginea aici...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

robineti la centrala Junkers

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:nu știu cum sa atașez o imagine aici.pt ca nu am avut curaj sa inchid robinetii pt ca nu am știut care exact. Sunt vreo trei de la ea și unul de la gaz. Am fotografiat,dar nu știu sa pun imaginea aici...
cand scrii un mesaj, sub Previzualizeaza Trimte, langa Optiuni mai e un Tab care se numeste Fisiere atasate: apeis Adauga fisiere.
---------------------------------
Ca regula, robinetii la Junkers Bosch sunt astfel: cu centrala vazuta din fata, in stanga extrem e robinetul de Tur (Vorlauf), iar in dreapta extrem e robinetul de Retur (Ruecklauf). La mijloc e gazul, iar intre gaz si Retur se afla alimentarea cu Apa Rece.

Separarea centralei de restul instalatiei de incalzire o poti face inchizand robinetii de Tur + Retur.

Imagine
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

:D :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Fişiere ataşate
IMG-20151112-WA0000.jpg
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Deci eu voi închide pe cel rosu și negru din extremități. Cel albastru și gazul din mijloc rămân deschise.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

robineti centrala Junkers

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:Deci eu voi închide pe cel rosu și negru din extremități. Cel albastru și gazul din mijloc rămân deschise.
da, exact, robinetii dintre extremitati trebuie inchisi (insa cel din dreapta, de pe Retur, vad ca nu e negru, ci tot albastru).
Deasemeni, si robinetul de umplere trebie sa fie inchis dupa ce s-a facut umplerea (cel care e tot pe Retur si e legat cu acel flexibil de iesirea de Apa calda).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Buderus u052

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:Junkers HG15/2 WK-19
centrala asta este cunoscuta in Romania sub numele Buderus Logamax U052.
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Din păcate,am încărcat o,am închis robinetii și am închis si centrala...și a trecut 1 ora jumate și nu a scăzut presiunea. Deci e clar ca e o pb la țevi,nu?!
Avatar utilizator
Bianca1990
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 09 Noi 2015 21:32

Re: Presiunea 0 la centrala Junkers

Mesaj necitit de Bianca1990 »

Sau nu trebuia inchisa centrala?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

pierderi apa în instalație

Mesaj necitit de fuji »

Bianca1990 scrie:Din păcate,am încărcat o,am închis robinetii și am închis si centrala...și a trecut 1 ora jumate și nu a scăzut presiunea. Deci e clar ca e o pb la țevi,nu?!
da, pare să fie o problema din restul instalației, deci nu de la centrala.
Dacă ai mai multe circuite de încălzire ai putea să le închizi pe rand și sa verifici. Dacă ai un singur circuit.. asta e, trebuie descoperit locul pe unde pierde instalația apa.
Norocul ar fi să fie la un loc vizibil pierderea. De exemplu la robinetii de radiator, care se întâmplă să curgă des. Sau la orice alta îmbinare vizibila.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori