sonda temperatura externa

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
codroot
Mesaje: 3
Membru din: 12 Noi 2010 21:27

sonda temperatura externa

Mesaj necitit de codroot »

ce parere aveti despre montarea unei sonde de temperatura externa la o centrala BAXI ECOFOUR?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sonda temperatura externa

Mesaj necitit de fuji »

codroot scrie:ce parere aveti despre montarea unei sonde de temperatura externa la o centrala BAXI ECOFOUR?
e un mod de reglaj, de automatizare a comenzii centralei termice.
In general, daca spatiul e sub 80 m2 se recomanda termostat de camere, peste aceasta suprafata se recomanda senzro exterior.
Insa senzorul poate fi montat oricand.

E un alt mod de reglaj -in Germania, in Vest e larg raspandit.
Avatar utilizator
4di
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 16 Noi 2015 22:22

Re: sonda temperatura externa

Mesaj necitit de 4di »

Exista si varianta sonda de exterior , termostat de ambinet si o curba corect selectata ... Doar sonda externa consum mare la gaz , doar TA consum mediu , cele doua facute sa lucreze impreuna corect scade ceva consumul ...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

functionare centrala cu sonda temperatura externa

Mesaj necitit de fuji »

4di scrie:Exista si varianta sonda de exterior , termostat de ambinet si o curba corect selectata ... Doar sonda externa consum mare la gaz , doar TA consum mediu , cele doua facute sa lucreze impreuna corect scade ceva consumul ...
de ce ar fi consumul mare daca functioneaza doar cu senzor exterior ?!
Comanda centralei in functie de senzorul exterior e cu siguranta cea mai economica metoda, pentru ca sileste centrala sa mearga permanent cu cea mai mica temperatura pe tur. Mai economic ar fi doar daca ai forta centrala sa mearga constant pe cea mai mica temperatura de tur, deci sa nu mai varieze, ci sa ramana sa zicem 40 grd -insa vei tremura de frig.
-sigur, daca automatizarea e stil amator, si curbele sunt greu de ales / stabilit, sigur ca e mai greu sa functionezi cu senzor exterior..

Studiaza automatizarea Vitotronic 200 de la Viessmann sau Logamatic 4000 de la Buderus si spune-mi si mie unde legi termostatul.
In alta ordine de idei: unde amplasezi termostatul de camera intr-o casa cu un necesar termic de 65 sau 80 kW ..?

Eu am impresia ca teoriile astea parvin din zona centralelor italiene :D , mai ales Ariston. Eu n-as trage concluzii generale bazate pe automatizri Ariston.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 7 vizitatori