Pierdere presiune in circuitul de incalzire

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Pierdere presiune in circuitul de incalzire

Mesaj necitit de xp-kry »

Centrala termica este in functiune din martie 2001-marca SARIGAS BF 20( stiu e batrana , o voi schimba curand, dar trebuie sa ies din iarna). Problema este ca presiunea, in circuitul caloriferelor, scade pana la valoarea de 0.8, aceasta la o temperatura a apei de 30 grade .Cand apa incepe sa se incalzeasca in calorifere , presiunea creste pana la 1.4...1.6. Piederi pe circutul de incalzire ( zic eu) nu ar fi .Nu se observa nimic prin casa. In vasul de expansiune apa nu este.Sa fie unul din schimbatoarele de caldura sparte si apa din circuitul de incalzire sa treaca in circuitul acm ? Daca introduc apa in circuit presiunea scade la 0.8 in aproximativ 24 de ore . O alta problema este ca presiunea pe acm , la robinetul de la baie, este cam mica.Distanta dintre CT si robinet din baie este de cam 5-6 metri de conducta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pierdere presiune in circuitul de incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Trebuie stabilit intai unde se pierde apa: din instalatie sau din centrala termica ?
Pentru aceasta se izoleaza centrala de restul instalatiei cu robinetii de sub centrala, si se lasa centrala rece macar 6 ore. Astfel se va observa daca centrala pierde apa sau nu.
In functie de rezultat se trece la urmatoarea etapa: de unde din centrala se pierde presiune (sau din instalatie).
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: Pierdere presiune in circuitul de incalzire

Mesaj necitit de xp-kry »

Am sa fac si treaba aceasta.
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: Pierdere presiune in circuitul de incalzire

Mesaj necitit de xp-kry »

Am avut CT inchisa. Am izolat circuitul centralei de restul instalatiei.Presiunea a scazut in CT .Cand am dat drumul la robineti presiunea a scazut si mai mult. Atat in ct cat si in instaltie exista pierderi de presiune . In centrala nu se vede nimic asemenea si in instalatie . Astept pana pierderile se vor face vizibile .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

locul curgerii, neetanseitatii

Mesaj necitit de fuji »

din pacate "picura", nu "curge", astfel incat e greu sa identifici locul neetanseitatii. Mai ales daca centrala mai functioneaza inca, picatura se va evapora destul de repede..
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: Pierdere presiune in circuitul de incalzire

Mesaj necitit de xp-kry »

Am identificat pierderea dupa ce centrala nu a mai functionat 2-3 zile . Doua garnituri la conducta ce duce la aerisitorul automat.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] și 8 vizitatori