Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala GB072 doar pentru producere ACM

Mesaj necitit de fuji »

ionstegarus scrie: 30 Ian 2017 17:05Ma gandeam ca poate este necesar ca din cand in cand sa-si faca pompa vreun ciclu de functionare, si atunci ar fi trebuit unit turul cu returul
ai citit in Instructiuni asa ceva ..?
Avatar utilizator
ionstegarus
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 15 Noi 2016 20:15

sifon condens Bosch Buderus Nr. 432

Mesaj necitit de ionstegarus »

Stie cineva cum se monteaza sifonul pentru condens Bosch 432?
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sifon condens Bosch Buderus Nr. 432

Mesaj necitit de fuji »

ionstegarus scrie: 01 Feb 2017 23:18 Stie cineva cum se monteaza sifonul pentru condens Bosch 432?
Produsul are probabil niste Instructiuni.. ,macar cu Simboluri si pictograme, daca nu cu text..:
Imagine

Acum.. daca nu iese, poate o rezolva totusi Instalatorul, ca e meseria lui.

Sifonul palnie pentru condens apare atat la Bosch Condens, cat si la Buderus GB.

Imagine
Avatar utilizator
ionstegarus
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 15 Noi 2016 20:15

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de ionstegarus »

Acesta este sifonul, intrebarea este cum se fixeaza de centrala?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

montaj sifon condens la centrala Termica Bosch Buderus

Mesaj necitit de fuji »

de ce s-ar fixa de centrala ?!

Procedezi cf. instructiunilor sifonului si a celor ale centralei termice -respectiv Instalatorul tau. Daca nu le da de cap Instalatorul, inseamna ca nici la altele n-o sa se prinda.. ;)
bosch Siphon Nr 432.jpg

Primul racord de sus vine de la supapa de siguranta, al doilea e cu condens (ambele prin niste flexibile). Evacurea o legi la conducta rigida DN40.

Montajul trebuie efectuat de catre o firma autorizata Iscir pentru montaj. Si daca e autorizata, inseamna ca e si scolarizata, deci nu are nevoie de lamuriri pe forumuri.. :thumbup:
Avatar utilizator
ionstegarus
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 15 Noi 2016 20:15

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de ionstegarus »

Si care e rolul forumului? :?: :wtf:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

autorizare Iscir / Montaj profesional

Mesaj necitit de fuji »

ionstegarus scrie: 02 Feb 2017 16:05 Si care e rolul forumului?
acela de-a autoriza Iscir centrale termice, de-a remedia scaparile de gaze.. :D
Si de-a invata userii sa monteze o chiuveta !

Forumul este un loc pentru Dezbateri, pentru comunicare.. Nu pentru "Cum sa asamblez prima mea macara" (ca tot mi-am facut casa in "regie proprie") !
Acum.. fiecare il foloseste cum crede, ia ulterior deciziile pe care le crede de cuviinta si suporta, desigur, consecintele. :wave:
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Preturi piese de schimb

Mesaj necitit de chris 93 »

Cat costa un schimbator de caldura principal la o centrala gb 072? Dar placa electronica cat costa? Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Preturi piese de schimb GB072

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 05 Mai 2017 21:02 Dar placa electronica cat costa?
Nu se livreaza doar placa, ci tot panoul de comanda 87379034450, care costa 1.319 Lei fara TVA !
Imagine

Schimbatorul de caldura costa 1998 Lei fara TVA.
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Re: Centrale Buderus U012 U022 U042 U052 GB112 GB012 GB062 GB072 GB162 GB172i

Mesaj necitit de chris 93 »

La o adica mai bine cumperi inca o centrala si ai piese de schimb mai ieftine. Eu sunt in cautarea unei centrale si vreau sa stiu si costurile de intretinere. La Ariston Genius evo 24kw cam cat ar costa cele doua piese de schimb? Ar fi interesant sa aflam si cat costa pompa de recirculare la ambele centrale. Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

piese de schimb Centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 07 Mai 2017 14:50 La o adica mai bine cumperi inca o centrala si ai piese de schimb mai ieftine.
ia un Motan sau o Beretta si ai cele mai ieftine Piese de schimb.
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Re: piese de schimb Centrale termice

Mesaj necitit de chris 93 »

Ia un Motan sau o Beretta si ai cele mai ieftine Piese de schimb.
Si la fiabilitate cum stau cele doua centrale? Nu ar fi vorba de pretul achizitionarii unei centrale in condensare, ci de ce urmeaza, intretinere si piese de schimb. Mi se pare aberant sa platesti un schimbator de caldura cu tot cu manopera service autorizat aproape cat pretul unei centrale noi. Am inteles recomandarea Motanului, dar poti sa.mi spui cat costa si la ariston cele 2-3 piese de schimb pe care le-am mentionat in postare de mai sus? Multumesc. La ariston e aceeasi politica precum ca nu vinde piese decat cu montaj service autorizat? Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: piese de schimb Centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

chris 93 scrie: 07 Mai 2017 15:08Si la fiabilitate cum stau cele doua centrale?
Beretta si Motan Mkdens "fac banii", cum se spune, adica si-i merita.
Acum..la Beretta sunt multe modele (sfarsind cu Exclusive Green).. La Motan Mkdens are un renume bun, dar nu e chiar ieftina.
Nu ar fi vorba de pretul achizitionarii unei centrale in condensare, ci de ce urmeaza, intretinere si piese de schimb.
esti pe o pista gresita. Sa-ti spun de ce: preturile la (aceleasi) piese de schimb variaza in timp. Mai exact, cat centrala e noua, chiar in garantie, pretul la piese deobicei mai mic (!). Ulterior, dupa cativa ani de la terminarea garantiei pretul pieselor devine mai mare.
Ori tu ca utilizator vei avea nevoie de piese tocmai peste mai multi ani (cel putin asa se intampla statistic)..
poti sa.mi spui cat costa si la ariston cele 2-3 piese de schimb
nu le am in momentul asta.
La ariston e aceeasi politica precum ca nu vinde piese decat cu montaj service autorizat?
da, dar nu toata lumea sta dupa ei. :thumbup:
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

schimbator principal caldura inox Ariston Clas Genus Premium

Mesaj necitit de fuji »

fuji scrie: 07 Mai 2017 15:58nu le am in momentul asta.
schimbatorul principal din inox de la Ariston Clas, Genus 24 e peste 1500 Lei. E produs de Giannnoni (Ariston nu-si produce schimbatoarele..).
Iar cel de 30 kW e peste 1.900 Lei
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Re: piese de schimb Centrale termice

Mesaj necitit de chris 93 »

Nu ar fi vorba de pretul achizitionarii unei centrale in condensare, ci de ce urmeaza, intretinere si piese de schimb.
esti pe o pista gresita. Sa-ti spun de ce: preturile la (aceleasi) piese de schimb variaza in timp. Mai exact, cat centrala e noua, chiar in garantie, pretul la piese deobicei mai mic (!). Ulterior, dupa cativa ani de la terminarea garantiei pretul pieselor devine mai mare.
Ori tu ca utilizator vei avea nevoie de piese tocmai peste mai multi ani (cel putin asa se intampla statistic)..
La asta m-am referit si eu. Dupa ce cumperi centrala si trece garantia pot aparea cheltuieli excesive cu intretinerea si eventuale reparatii.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cost piese de schimb

Mesaj necitit de fuji »

Si atunci la ce te ajuta sa stii pretul de ACUM al unor piese de schimb Ariston de exemplu ?
Peste 5 ani vor fi cu totul alte preturi, la aceleasi piese..
Avatar utilizator
chris 93
Membru Activ
Mesaje: 50
Membru din: 31 Ian 2012 22:24

Re: Cost piese de schimb

Mesaj necitit de chris 93 »

fuji scrie: 13 Mai 2017 19:15 Si atunci la ce te ajuta sa stii pretul de ACUM al unor piese de schimb Ariston de exemplu ?
Peste 5 ani vor fi cu totul alte preturi, la aceleasi piese..
E important de stiut la ce sa te astepti. Ca orice produs fabricat in lumea asta si o centrala are nevoie de intretinere si piese de schimb si cred ca este de preferat sa ai un service bun si intretinere-reparatii la un pret de bun simt.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Service, piese de schimb

Mesaj necitit de fuji »

Service-ul bun si întreținerea la timp nu au legatura cu Piesele de schimb. Iar pretul pieselor de schimb variaza.. este irelevant pretul din 2017 pentru o posibila achizitie de piese in 2022..
De aceea, alegerea unei centrale nu se face in functie de cat costa piesele. Si apoi pretul piesei nu spune nimic despre caliratea acesteia.
Daca era dupa piese, n-ar mai fi cumpărat nimeni Mercedes ! 😂
In schimb lumea știe ca Mercedes e pe locul 1 la fiabiliatate Masini vechi de 10 ani.
Avatar utilizator
Gnanu
Junior
Mesaje: 15
Membru din: 06 Apr 2016 15:34

antigel pentru centrala Buderus

Mesaj necitit de Gnanu »

Salut, o sa instalez in curand o centrala Buderus GB172. Datorita faptului ca va fi in paralel cu o centrala pe lemne, iar cele doua centrale vor fi in incaperi diferite am nevoie de antigel in instalatie. Am inteles ca pentru Buderus care are schimbatorul de caldura din al-si este nevoie de un antigel special. Este adevarat? Stiti ce tip de antigel, cat costa si unde il pot gasi? Este mult mai scump? Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: antigel pentru centrala Buderus

Mesaj necitit de fuji »

Gnanu scrie: 18 Mai 2017 12:47Am inteles ca pentru Buderus care are schimbatorul de caldura din al-si este nevoie de un antigel special.
pai in Instructiuni probabil recomanda un antigel nemtesc, care n-o sa-l gasesti niciodata in Ro ! :) Parca Schilling era firma recomandata..
Poti pune orice Antigel de instalatii... deci nu antigel auto sau mai stiu eu ce.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori