Recomandari pentru incalzire spatiu mare

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Avatar utilizator
cfg
Mesaje: 3
Membru din: 11 Apr 2014 20:28

Recomandari pentru incalzire spatiu mare

Mesaj necitit de cfg »

Am nevoie de ajutor daca se poate!

Imi trebuie o centrala termica pe gaz pentru incalzirea unui spatiu de 360mp cu o inaltime de 4m. Acest spatiu va deveni in curand o sala de sport. Din suprafata totala de 360mp, aproximativ 60mp vor fi vestiare, dusuri si camera tehnica, restul spatiului fiind open space. Fiind o sala de sport, temperatura maxima dorita pentru open space este de 20 de grade. Spatiul are un coeficient de izolare de aproximativ 70% ( real este mai mare dar am trecut 70% pentru o marja de eroare)
Acum, pe langa centrala, am nevoie si de un boiler de 300 de litri care sa poata face apa calda pentru 6 dusuri concomitent care vor fi folosite cam o data pe ora.
Stie cineva care este solutia optima pentru toata treaba asta? Mi s-a spus ca o centrala de 75kw ar fi eficienta dar este cam scumpa. Oare posibilitatea a doua centrale ( una pentru incalzirea vestiarelor, dusurilor si pentru boiler si inca una pentru restul spatiului ) este posibila? Si daca da, mai eficienta ca si cost?

Multumesc frumos!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

2 centrale mai mici..

Mesaj necitit de fuji »

da, e posibil sa ai nevoie de min. 60 kW, sau chiar mai mult (..nu stiu toate amanuntele..).
Insa n-ai cum sa iesi mai ieftin cu 2 centrale mai mici, ca n-ai cum sa le imparti.. La incalzire iti trebuie min. 60 kW, deci o centrala cu condensare.
Poti pune 3 buc. d ecentrale mici, sa zicem 3 de 30 kW, din care 2 sa mearga pe incalzire, si 1 exclusiv pentru apa calda (respectic incarcare boiler).
Dar mai bine montezi doar o centrala, de 60 sau mai mare, la care legi boilerul respectiv.
Acum.. exista oferte si oferte, producatori si producatori -dupa buget.
Avatar utilizator
cfg
Mesaje: 3
Membru din: 11 Apr 2014 20:28

Re: Recomandari pentru incalzire spatiu mare

Mesaj necitit de cfg »

Multumesc mult pentru raspuns! Pai da, cam asta e problema, cu bugetul ca e limitat. Eu am un buget de maxim 14.0000 de lei pentru toata treaba asta. Avand in vedere ca pe boiler o sa dau cam 2000 de lei, mai raman 12.000 pentru centrala ( si ar fi minunat daca acest cost ar acoperi si manopera pentru instalare). Ai cumva idee daca pot gasi o centrala buna la acest pret? Eu am cautat oferte si nu am gasit.
Varianta de care zici cu 3 centrale mai mici, de 30 de kw ar iesi mai bine din punct de vedere financiar. Am vazut ca se gasesc cam la 3000 de lei bucata deci asa nu as depasi bugetul si nu mi-as supara contabila :)))
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari pentru incalzire spatiu mare

Mesaj necitit de fuji »

http://www.condensare.eu/centrale-termi ... r=19,20,21

Centralele de medie putere incep de pe la 6.000 lei...
Sigur, trebuie adaugate accesoriile, pompe, butelie egalizare, etc. dar te incadrezi..
Avatar utilizator
cfg
Mesaje: 3
Membru din: 11 Apr 2014 20:28

Re: Recomandari pentru incalzire spatiu mare

Mesaj necitit de cfg »

Multumesc frumos!!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

centrala de 60-70 kW

Mesaj necitit de fuji »

Si Ferroli mai are centrale mari relativ ieftine.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori