Presiune scazuta la acm

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de xp-kry »

In conditiile date :
1.CT-Sarigas BF 20 pusa in functiune in aprilie 2001.
1.tehnicianul de service a reglat presiunea gazului si nu a semnalat decat faptul ca poate ar fi bine sa fie curatate schimbatoarele de caldura.
2.am curatat schimbatoarele de caldura cu aceasta solutie
aquamax solutie-curatare-max-dr-energic-5-kg
( le-am de montat de pe ct -in timpul curatarii/clatirii iesea o crusta neagra si subtire, posibil depuneri ale prafului de protectie al caloriferelor fabricate din Al le-am curatat/ clatit pana nu a mai iesit nimic din ele )
3.apa calda vine la temperatura optima dar cu presiune scazuta ( 1 litru in 17 secunde la ~40 grade )
4.la robinetul de la bucatarie presiunea este mai mare (dar un mai scazuta decat inaintea interventiei) fata de la baie ( distanta ct-baie este de vreo patru ori mai mare decat ct-bucatarie)
5.presiunea apei reci este buna ( mare)
Problema este ca a scazut presiunea apei calde (mai mult la baie), dupa vreo patru-cinci zile de la curatirea schimbatoarelor (unul este in placi ).
Care ar fi cauza scaderii?Schimbatoarele nu mai pareau a fi colmatate dupa curatire ( nici inainte nu pareau a fi ) .Singura problema era aceea crusta subtire care se desprindea din ele, mai mult din schimbatorul primar.Sa se fi desprins in continuare aceea crusta si sa o fi opturat ceva ?Care ar fi o rezolvare ?( in afara de achizitia unei noi CT ).Asupra caror elemente din ct/instalatie ar trebuie sa intervin pentru identificarea cauzei ?Care schimbator este responsabil de producerea acm? Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Presiune scazuta la apa calda menajera

Mesaj necitit de fuji »

schimbatorul in placi trebuie bine curatat -in el se transfera caldura de la agentul termic (ce este incalzit in schimbatorul primar).
Deci schimbatorul in placi ar trebui curatat cel mai bine -in sa nu poti sa-l cureti prea mult chimic, ca-l gauresti.

Insa presiunea scazuta la apa poate fi si din alte cauze: baterii sanitare cu depuneri, tevi infundate, etc.
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de xp-kry »

Bateria de la bucatarie este in functiune de cateva luni , iar cea de la baie ........culmea a inceput sa piarda apa pe acm .
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de raduk »

xp-kry scrie:[...] cea de la baie ........culmea a inceput sa piarda apa pe acm.
Adică picură? nu mai închide bine?
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de xp-kry »

Da picura .
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de raduk »

În acest caz, poate că ar trebui să ţii cont de sfatul lui fuji... adică să verifici şi să scapi de eventualele depuneri.
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de fuji »

raduk scrie:În acest caz, poate că ar trebui să ţii cont de sfatul lui fuji...
:thumbdown: shit :evil:
De 2 zile n-am putut sa intru pe forumul asta, ca au fost probleme cu hosting-ul, cu versiunea php pe Server...
In mod curios, puteam sa folosesc forumul doar daca ramaneam log-at; in momentul in care am dat un-log, n-am mai putut sa fac nimic !
La fel, oricine nu era logat sau nu avea cont, nu a putut sa acceseze forumul.

Folosim la ora actuala phpBB 3.0.11 (ultima versiune), insa pt. upgrade-ul major phpBB 3.1 e nevoie de php 5.3 pe server -de-aici si problemele..
Eeh, scriu si eu aici, unde vad ca intra logatii. :D
(nu ma luati in seama)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

baterie sanitara

Mesaj necitit de fuji »

xp-kry scrie:..iar cea de la baie ........culmea a inceput sa piarda apa pe acm .
de aruncat direct.
Recomand macar o baterie sanitara italiana (150-200 Lei), daca nu una superioara (400-700 Lei).
-sau una ieftina, probabil chinezeasca (sub 100 Lei), schimbata periodic, la 1-2 ani.
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de xp-kry »

Am rezolvat problema . Inainte de a intra apa rece in fluxostat exista o sita :o si mi se pare normal sa existe , dar de existenta ei habar nu aveam ( nu era data nici in schema "exploadata" a ct . Aceasta sita era aproape infundata . Initial am racordat conducta de apa rece, ce intra in centrala , la conducta de apa calda ( ce este alimentata de centrala ) .Conductele debransate de la ct in momentul in care le-am "inseriat" . In felul acesta am verificat daca apa are presiune si pe conducta pe care in mod normal circula apa calda . La bucatarie presiunea scadea usor ( baterie in uz de ~ 5 luni ) la baie scade semnificativ ( baterie de firma in uz de ~ 10 ani ) . Concluzie bateria ( cartusul ) de la baie trebuie schimbat .Cum am gasit sita ? Mergand din aproape in aproape pe circuitul de intrare a apei reci in schimbatorul cu placi .
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de raduk »

Totul este bine cînd se termină cu bine. :)
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Presiune scazuta la apa

Mesaj necitit de fuji »

tu cum stai cu presiunea, domnu' radu ?
Avatar utilizator
raduk
Membru Activ
Mesaje: 49
Membru din: 17 Iun 2012 18:32
Localitate: Iaşi
Contact:

Re: Presiune scazuta la acm

Mesaj necitit de raduk »

Care? cea statică sau cea dinamică? :lol:
Ieftin, bun şi mult nu există... în schimb, există Instalatorul de Iaşi.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

apa menajera

Mesaj necitit de fuji »

utilizarea apei menajere e f. diversa: unii vor doar un jet minuscul, cat pentru barbierit (si sa plece centrala chiar si la acest debit mic, sa zicem, 1 litru/min.), altii vor sa functioneze hidromasajul chiar si la etajul 10.
Cei mai fericiti sunt cei care stau la bloc de 4 etaje langa un bloc de 10 etaje. :D

E nasoala si chestia asta cu golitul intregii coloane de apa calda, daca stai la un etaj superior.. Mai ales daca vorbimd e bloc de 10 etaje. Retelele n-au (sau nu mai au) recirculare, iar incalzirea electrica de conducta e un vis
(un progres ar fi simpla izolare termica a tevii de apa calda, dar ar trebui inceput de fapt cu inlocuirea retelei de conducte veche de 30 ani in multe cazuri..).

Sunt mai multe idei adunate aici, sau ganduri.. :geek:
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] și 11 vizitatori