Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrale termice cu Boiler

Mesaj necitit de fuji »

desipien scrie: 23 Feb 2017 10:23Este asa mare diferenta intre Buderus GB172- 24 T50 si cele mentionate de tine mai sus?
da, aparatele astea nu au nici-o legatura cu centralele clasice. Sunt centrale termice cu condensare.. alta tehnologie. Si nici automatizarea nu e la fel.. mai nimic nu e la fel. Boilerul ar fi putut fi refolosit, dar nu e.
Imagine
Imagine
(credeam ca, Bosch 5000 WT si B. GB172-24 T50 sunt cam la fel....)
pai chiar sunt.

Cele clasice, vechi, au avut probleme cu boilerul (italian), si unele si cu automatizarea (cea de la Bosch, fiind mai simpla, a fost mai fiabila).
Avatar utilizator
desipien
Membru Activ
Mesaje: 42
Membru din: 22 Feb 2017 17:56

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de desipien »

Ma refeream la ce ai zis anterior, intr-o pagina mai veche:

"De la Bosch cel mai mult mi-au displacut vechile modele cu boiler incorporat, Gaz 5000 WT, care erau produse in ..Franta ! Iar sora Buderus U052-28T era si mai proasta !"

Am dedus ca nici Buderus 172-24 T50, fiind identica cu Bosch 5000 WT (mentionat de tine ca ti-a displacut), nu e foarte stralucita....?

Scz. ca repet intrebarea... dar acest model de la Buderus 172-24 T50 folosete boiler Tesy? ... fiabil/nu foarte stralucit?

Thanks
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

desipien scrie: 23 Feb 2017 16:03Am dedus ca nici Buderus 172-24 T50, fiind identica cu Bosch 5000 WT (mentionat de tine ca ti-a displacut), nu e foarte stralucita....?
Scz. ca repet intrebarea... dar acest model de la Buderus 172-24 T50 folosete boiler Tesy? ... fiabil/nu foarte stralucit?
deci, e o confuzie.
Centralele clasice la Bosch se numeau Gaz, cele cu condensare se numesc Condens.

Eu am spus ca nu mi-au placut Bosch Gaz 5000 WT si Buderus U052-28T60, adica centralele clasice.
Acestea insa nu au nici-o legatura cu Bosch Condens 5000 WT, respectiv GB172-24 T50 !

Nu stiu ce fabricat e boilerul, dar mai mult ca sigur nu e TESY ! Nu cred ca Tesy a obtinut statutul de furnizor OEM pentru centrale termice Bosch. Insa, mai stii ?
Avatar utilizator
desipien
Membru Activ
Mesaje: 42
Membru din: 22 Feb 2017 17:56

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de desipien »

Merci de clarificare... my bad.... :thumbup:

Raman pe Buderus; in that case...
Avatar utilizator
geta.f
Mesaje: 2
Membru din: 24 Feb 2017 20:31

Centrala termica casa de 120 mp, incalzire in pardosea, termosemineu

Mesaj necitit de geta.f »

Buna seara!am si eu o intrebare.pt o casa de 120 mp, jos incalzire in pardosea,sus calorifere + un termosemineu ce va fi legat in paralel cu o centrala, ce ar fi mai bine motan sigmadens 24 kw sau buderus logomax plus gb012? Sau altceva? Pretul e acelasi, ambele 2600 lei.
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica casa de 120 mp, incalzire in pardosea, termosemineu

Mesaj necitit de fuji »

geta.f scrie: 24 Feb 2017 20:49 Buna seara!am si eu o intrebare.pt o casa de 120 mp, jos incalzire in pardosea,sus calorifere + un termosemineu ce va fi legat in paralel cu o centrala, ce ar fi mai bine motan sigmadens 24 kw sau buderus logomax plus gb012? Sau altceva?
adica ai facut Incalzire in pardoseala (lux, cost ridicat) si termosemineu (lux, cost ridicat), dar la centrale le cauti pe cele mai ieftine ? :(
Pretul e acelasi, ambele 2600 lei.
Sigma KDens cred ca gasesti si la 2400 Lei si un pic. Iar GB012 probabil ceva mai mult de 2600 Lei..
Strict dintre astea 2, as alege GB012-25K. Sau varianta 3.
Avatar utilizator
geta.f
Mesaje: 2
Membru din: 24 Feb 2017 20:31

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de geta.f »

Si varianta 3?ce imi puteti recomanda?preferabil pana in 3000 de lei. Ms de raspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica pana in 3000 Lei

Mesaj necitit de fuji »

exista si centrale clasice... de la 1850 Lei in sus !
Avatar utilizator
littlefish
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2017 22:55

Producere Apa calda la Centrala termica Vitodens 050

Mesaj necitit de littlefish »

La o casa de 115 mp (parter si etaj), izolatie exterioara, termopane schimbate acum 1 an, am o centrala electrica de 15 KW/380V -ELKO (necesar temic calculat cam 9-10 KW) si calorifere fonta (h 685 cu 4 coloane/element)-instalatie pusa in functiune in 2008. Costuri anuale incalzire 4000-5000 lei (octombrie-aprilie de obicei, adica 7 luni, uneori chiar 8 luni). Intre timp am reusit sa aduc gazele la poarta, urmeaza sa schimb centrala in viitorul apropiat. Centrala o voi monta in locul celei electrice pe reteaua de incalzire existenta (din cupru). Trebuie sa spal calorifere (si intraga instalatie) inainte, am un calorifer de 5 elementi in hol parter pe care vreau sa-l adaug in living la cei 18 elementi deja existenti, iar in locul lui sa montez unul de otel vertical 22x1800x500-1600W; de asemenea vreau sa mai montez un calorifer de 1200 w intr-un balcon mic al unui dormitor (balcon inchis 0,7x4x2,7) si sa-l schimb pe cel din baie -portprosop de 587 w, cu unul de 1400w. Asta inseamna un plus de 3,6 KW la instalatie. Mentionez ca centrala electrica o am cuplata cu un termostat on/off Auraton, iar temperatura setata este 22,5. La etaj oricum creste temperatura cam spre 23,5 cu capete termostatate de la calorifere spre pozitia 3 (undeva pe 22,5 in camera, acestea inchid caloriferele). Apa calda o am pe boiler electric de 100 l (pentru baia principala si cea de serviciu) si un altul de 15 l pentru bucatarie. Am circuit separat 380 si 220v, fiecare cu contorul sau, iar cel de 380 V deserveste doar centrala.
M-am orientat spre o centrala Viessmann 050 -24 KW (in oras am doar Dedeman si Romstal care asigura vanzare si service- alt service in judetele vecine). Credeti ca va face fata la apa calda si va reusi sa mearga si in condensatie la circuitul pe care l-am descris?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Producere Apa calda la Centrala termica Vitodens 050

Mesaj necitit de fuji »

littlefish scrie: 26 Feb 2017 14:23M-am orientat spre o centrala Viessmann 050 -24 KW
f. clar, explicit, mesajul tau, felicitari !
Si instalatia, din cate imi dau seama, e destul de pusa la punct si vad ca stii ce ai de facut.

Ref. boilere: daca sunt de calitate (adica durabile, cu rezistente eletrice de calitate si bine izolate termic), ai putea sa le pastrezi !
Poti folosi boilerele ca niste mini-buffere de apa calda (mai ales cel mare), fara a utiliza incalzirea electrica.
-avantajul ar fi o mai mare stabilitate in furnizarea apei calde, variatii de temperatura mai putine.
-eventual poti sa pui si rezistenta electrica in functiune, ca boilerul ar consuma mai putin ca acum, fiind alimentat cu apa de la centrala termica (pe intrarea apei reci).

Mai e si varianta sa pastrezi boilerul electric de la baie, ca sa nu mai tragi teava de apa calda pana acolo (centrala probabil o s-o montezi in bucatarie, probabil).

Vitodens 050-W face mai mult decat o centrala obisnuita de 24 kW, ca are putere termica pe apa calda de 29,3 kW.
Si te vei descurca exact cum se descurca 90% din utilizatori (ca exista apartamente si cu 2 bai, nu ?).
Insa un boiler aduce un plus de confort.. stabilitate in furnizarea apei la temperatura constanta, mai putine variatii si de temperatura si presiune.
Avatar utilizator
littlefish
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2017 22:55

Centrala termica doar Incalzire

Mesaj necitit de littlefish »

La asta ma gandeam si eu: sa duc iesirea acm ca alimentare cu apa rece a boilerului electric din baie. Chiar si daca este cuplat la curent, consumul va fi unul minim deoarece Dt va fi mic (30 grade intrare de la centrala cu gaze pana la 45 grade temperatura finala...de exemplu). In alta ordine de idei, am vazut ca duritatea apei anuntata de compania de alimentare cu apa potabila este intre 9,7-10,7, pH 7,79 si turbiditate intre 0,25-0,29, deci cred ca ar fi ok.
Da, centrala o voi amplasa in bucatarie, iar cea electrica pe un perete alaturat si ma voi intepa in coloanele principale, cu robineti de separare circuite (o voi folosi ca back up in caz de defectiuni...ale viitoarei centralei sau retelei de gaz).
In plus, am vazut din discutii ca ar fi foarte util montarea unui filtru de magnetita si a unui stabilizator de tensiune sau UPS cu unda sinus pura, plus termostat open-therm.
Referitor la centrala, discutiile le am cu consoarta, care ar dori numai incalzire, fara acm, avand cele doua boilere electrice (cel mare are 2 ani vechime, l-am instalat dupa ce vechiul si-a dat sfarsitul dupa 11 ani de folosinta- si doar o data curatat interiorul si rezistenta) pentru a nu mai sparge peretii si trage alte trasee, baia principala fiind la etaj . Alimentarea cu apa a centralei se face prin instalatie (in baia principala am o ramificatie de la apa curenta, cu robinet si supapa de sens montata pe returul caloriferului portprosop). In acest caz ar merge o centrala de putere mai mica....dar nu stiu ce. Ma gandesc ca in acest caz este eliminata si vesnica problema a defectiunii vanei cu 3 cai :).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica doar Incalzire

Mesaj necitit de fuji »

littlefish scrie: 26 Feb 2017 19:47..ar merge o centrala de putere mai mica....dar nu stiu ce. Ma gandesc ca in acest caz este eliminata si vesnica problema a defectiunii vanei cu 3 cai
ar merge o centrala doar Incalzire, eventual de mai mica putere, da..
Dar astfel de modele sunt mai rar importate in Ro si implicit mai scumpe !!
Exemplu: chiar de la Viessmann ar Vitodens 100-W 19 kW -excelenta alegere.. dar mai scumpa decat un Vitodens 100-W kombi, si mai scumpa si decat Vitodens 050-W (care exista doar in varianta kombi, deci cu ACM instant).
Ar mai fi GB062 si GB072, ambele de la Buderus (sunt variantele fara K) si mai sunt si altele. Per total, o solutie mai scumpa !

Poti face un compromis: pastrezi boilerul electric de la etaj, la baie, si inlocuiesti doar boilerul mic de la Bucatarie (urmand ca apa calda de la Bucatarie sa fie furnizata de Centrala termica pe gaz, kombi).
Avatar utilizator
littlefish
Mesaje: 4
Membru din: 15 Feb 2017 22:55

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de littlefish »

Ai dreptate, m-am uitat pe site-uri germane: Viessmann 050 nici nu apare, in schimb avem Viessmann Vitocrossal 13 kW, Vitodens 100-W de 19 kW, BUDERUS U154 K 20 kW, Junkers CerapurModul ZBS14 -14 kW, Remeha Tzerra 15 DS 15 kW, Wolf CGU-2K-18 18kW combi, ROTEX GW 22C 22 kW (cu panou control Siemens), Vaillant ecoTEC plus VCW 206 / 5-5 de 21,6 kW (la 1779 euro~8000 lei). Oricum preturile sunt foarte mari in Germania la toate tipuri de centrale (comparativ cu puterea noastra de cumparare).
Oricum varianta finala cred ca ramane o centrala combi...ramane de vazut care o sa fie traseul cel mai scurt de tevi prin casa si cele mai putine gauri in pereti :) .
P.S.
Francezii am vazut ca vand Chaffoteaux et Maury, Frisquet, De Dietrich, Saunier Duval, Viessmann :) si Auer cu pulso-reactor..wow!!!
http://www.auer.fr/fr/produits/chaudier ... diere-gaz/
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

diverse Centrale termice

Mesaj necitit de fuji »

littlefish scrie: 26 Feb 2017 23:37Francezii am vazut ca vand Chaffoteaux et Maury, Frisquet, De Dietrich, Saunier Duval, Viessmann :) si Auer cu pulso-reactor..wow!!!
da, e o ciudatenie Auer asta... Francezii totdeauna au fost createurs :lol:
Chaffoteaux l-a pierdut pe Maury pe drum si a fost cumparat de Ariston ! Acum centralele Chaffoteaux sunt 100% cooperare cu Ariston. Fabrica din Franta a fost inchisa si vine marfa de afara. :(

Dealtfel, toti marii producatori francezi au fost cumparati:
elm Leblanc >> Bosch
Saunier Duval >> Vaillant
Chaffoteaux >> Ariston
DeDietrich >> Remeha.

Ca tot veni vorba, si Ariston are o gama doar Incalzire, Genus System si Clas System.

Cat despre centrale doar Incalzire.. ideal era o Cerapur 5 de la Junkers Bosch, modelul de 14 kW.. ZSB 14-5 C se numeste:
https://www.junkers.com/endkunde/produk ... alog_67200

Imagine

Insa sa stii ca si centrala de mai sus e echipata cu vana cu 3 cai (si pompa de circulatie) -nu foloseste sistemul cu 2 pompe externe, ca aparatele mai mari, ci vana 3 cai + o singura pompa, folosita atat pentru incalzire, cat si incarcare Boiler.
Avatar utilizator
CataT
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mar 2017 21:22

Centrala termica in Constanta

Mesaj necitit de CataT »

Buna seara dl. fuji!!
Rog o recomandare de specialitate privind achizitionarea unei centrale termice premium in Constanta, apa dura, buget max.3700, recomandari privind service-ul in Constanta, fiabilitate si sa nu am probleme sa fac 23 de grade in apartament si foarte important ACM sa nu vina in valuri cand rece cand fierbinte etc.
Apartament nou 70mp, 2 camere + living + 1 baie, etaj 2, orientat spre vest, caramida porotherm, izolatie 10 cm, termopane...
Ca si preferinte strict personale:
- Ariston Genus Premium Evo 24 EU, Gaz, Tiraj fortat, 24 kW, Doua schimbatoare de caldura, Erp, Afisaj LCD, Functie Auto;
- Buderus Logamax Plus GB072K-24 kW V2;
- Viessmann Vitodens 050, 24 KW;
- VAILLANT ecoTEC pure VUW 236/7-2, Gaz, Tiraj fortat, 20,2 kW - Incalzire + A.C.M.
Multumesc!!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica in Constanta

Mesaj necitit de fuji »

CataT scrie: 03 Mar 2017 22:18centrale termice premium in Constanta, apa dura, buget max.3700, recomandari privind service-ul in Constanta, fiabilitate si sa nu am probleme sa fac 23 de grade in apartament si foarte important ACM sa nu vina in valuri cand rece cand fierbinte etc.
Vaillant ecotec Pure e nou-nouta ca model.. sa vedem cum o fi.. poti s-o iei si sa scrii un review ! :thumbup:
Buderus GB072.. s-au vandut extrem de multe in jud. Constanta (per total, e posibil ca Buderus sa fie lider de piata in CT !).
-totusi, data fiind apa dura, poate ca celelalte variante sunt mai indicate..

Vitodens 050 si Genus Premium sunt solutii bune, indicate, cu mentiunea ca Genus concureaza mai degraba cu Vitodens 100, nu cu 050. Deci comparandu-le strict pe acestea, Genus Premium e superioara prin complexitatea automatizarii, domeniu de modulare. Insa n-as putea spune ca e mai fiabila.
Ariston are si Marca Chaffoteaux: modelul Urbia Green are un micro-boiler de 4 litri, tocmai pentru a atenua variatiile de temperatura la producerea de apa calda menajera. Restul centralelor instant.. fac si ele ce e posibil tehnic. Oricum, majoritatea utilizatorilor se descurca f. bine cu centralele instant.
Avatar utilizator
mitupetre
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 04 Mar 2017 21:20

Centrala termica Saunier Duval Semia sau Thelia

Mesaj necitit de mitupetre »

Buna ziua daca ati avea de ales dintre sounier douval semia condens si thelia condens care ar fii mai buna am 3 dormitoare de ancalzit si o baie.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Saunier Duval Semia sau Thelia

Mesaj necitit de fuji »

mitupetre scrie: 04 Mar 2017 21:37 ..dintre sounier douval semia condens si thelia condens care ar fii mai buna am 3 dormitoare de ancalzit si o baie.
grea intrebare.. :)
De ce nu o centrala Protherm de la acelasi concern ?
Avatar utilizator
mitupetre
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 04 Mar 2017 21:20

Centrala termica Saunier Duval

Mesaj necitit de mitupetre »

Asa Mia recomandat instalatorul fiind centrala nemteasca.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Saunier Duval

Mesaj necitit de fuji »

mitupetre scrie: 05 Mar 2017 00:07 Asa Mia recomandat instalatorul fiind centrala nemteasca.
ok, atunci sa zica el care dintre cele 2 modele e mai fiabila, sau care are probleme -eu n-am astfel de date. Cat despre caracteristicile tehnice ale celor 2 centrale termice.. sunt asemanatoare.

Saunier Duval a fost un producator (francez, nu german), care a fost cumparat de concernul german Vaillant. Tot Vaillant a cumparat si producatorul ceh Protherm (de-aici si intrebarea mea). Multe din modelele Protherm seamana cu Saunier Duval, mai ales in gama ieftina.
Ce nu mai seamana sunt modelele Vaillant, care au schimbator de caldura din inox (la Semia si Thelia este din Aluminiu-Siliciu).
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google Adsense [Bot] și 2 vizitatori