Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

alegere Centrala termica clasica

Mesaj necitit de fuji »

puricemarius scrie:vaillant turbotec pro
asta ar fi alegerea, dar din pacate preturile sunt mari, aproape cat centralele cu condensare..
bosch gaz 3000 .buderus u042
or mai fi in stoc.. dar eu nu stiu unde. Sunt centrale fiabile si in orice caz mai ieftine ca vaillant-ul.
In stocul producatorului Bosch mai exista doar Gaz 5000 W si Buderus U052-28K.
Avatar utilizator
puricemarius
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mar 2016 21:34

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de puricemarius »

in galati sunt si Bosch-ul si buderusul
iar vaillantul este 2600 cu aprox 300 mai scump decat bosch si buderus
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

puricemarius scrie:in galati sunt si Bosch-ul si buderusul
iar vaillantul este 2600 cu aprox 300 mai scump decat bosch si buderus
deci e o diferenta de aproape 10%..
la 2300 Lei Bosch si Buderus sunt mai scumpe acum, cand e Euro scazut.. Cand era Euro peste 4,5 Lei astea se vindeau in jur de 2200 Lei.
Avatar utilizator
puricemarius
Mesaje: 3
Membru din: 18 Mar 2016 21:34

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de puricemarius »

gata.
am cumparat una bucata vaillant pro la 2600ron
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica Vaillant

Mesaj necitit de fuji »

puricemarius scrie:am cumparat una bucata vaillant pro la 2600ron
Sa fie intr-un ceas bun !
E o centrala buna, si daca va fi servisata si montata bine, va fi un echipament de durata.
Avatar utilizator
George58
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 14 Aug 2015 12:32

termostat Opentherm racordat la Centrala termica

Mesaj necitit de George58 »

Buna ziua,
Am citit ca anumite centrale au posibilitatea de racordare termostat Opentherm ce moduleaza continuu flacara arzatorului centralei, obtinandu-se astfel o economie suplimentara fata e functionarea simpla, on-off.
E avantajos sa montezi un asemenea termostat sau se poate merge pe solutia clasica de cronotermostate (care mai post fi fara fir ) ?
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: termostat Opentherm racordat la Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

George58 scrie:Am citit ca anumite centrale au posibilitatea de racordare termostat Opentherm ce moduleaza continuu flacara arzatorului centralei, obtinandu-se astfel o economie suplimentara fata e functionarea simpla, on-off.
E avantajos sa montezi un asemenea termostat sau se poate merge pe solutia clasica de cronotermostate (care mai pot fi fara fir ) ?
da, termostatele opentherm sunt avantajoase: uite aici
Avatar utilizator
George58
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 14 Aug 2015 12:32

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de George58 »

Poti sa-mi recomanzi un termostat?cronotermostat opentherm ? Daca exista , as prefera fara fir !
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

termostat opentherm

Mesaj necitit de fuji »

George58 scrie:Poti sa-mi recomanzi un termostat?cronotermostat opentherm ? Daca exista , as prefera fara fir !
oricare de aici e bun.
Alegerea >> dupa buget. Cele mai scumpe au diverse functii suplimentare.
Depinde mult de ce doreste sa realizeze un utilizator: economie la gaz si/sau programare avansata temporala + alte functii. Depinde si la ce centrala se racordeaza termostatul, ce functii are automatizarea centralei, ce alte accesorii mai exista la centrala (senzor exterior de exemplu), etc.

Termostate opentherm cu fir nu prea exista pentru moment -Honeywell are in probe un model de muuult timp...
Beretta BeSmart, termostat cu comanda prin Internet, este si opentherm, dar nu l-am testat la alta centrala in afara de beretta.
Avatar utilizator
George58
Junior
Mesaje: 16
Membru din: 14 Aug 2015 12:32

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de George58 »

Doresc sa-l pun pe un Vitodens 050-24 k si prima conditie ar fi de fiabilitate si calitate .
Inteleg ca fara fir, momentan nu.
Multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu termostat opentherm

Mesaj necitit de fuji »

George58 scrie:Doresc sa-l pun pe un Vitodens 050-24 k si prima conditie ar fi de fiabilitate si calitate .
Inteleg ca fara fir, momentan nu.
opentherm este o incercare de standardizare pentru comunicarea bi-directionala intre termostat si centrala termica.
Acest protocol a fost si este sustinut de multi producatori, atat de producatori de termostate (ca Danfoss, Honeywell si altii), cat si de cei de centrale (in special, producatorii italieni)
De ce a fost sprijinit de italieni ? Pentru ca ei nu aveau un protocol propriu de comunicare -cum au mai demult Bosch / Buderus, Vaillant sau Viessmann (adica liderii in domeniu).
Acesti lideri au decis in ultima vreme sa ofere si ei conectivitate opentherm, fara sa renunte la solutiile proprii de comunicare.

Ideea la termostatul opentherm, prin comunicarea bi-directionala (deci nu o comanda simpla on-off, unidirectionala), este:
1) sa moduleze continuu flacara arzatorului centralei, nu sa comande on-off centrala, cu scopul de-a economisi combustibil
2) sa preia, pe cat posibil, informatii de la centrala si sa le faca accesibile utilizatorului direct din termostat (adica termostatul devine mai mult o telecomanda a centralei, nu un simplu termostat).

Revenind la exemplele concrete de termostate opentherm: eu nu m-am exprimat intr-o doara sau neglijent anterior (in general, n-o fac..). Efectiv toate acele solutii sunt de calitate. Dealtfel, chinezii nu produc (inca) termostate opentherm.
-in acea lista vorbim practic de termostate Danfoss si Honeywell (ca termostatele Bosch / Buderus sunt tot Honeywell).

Si dupa cum spuneam, produsele din lista au complexitati diferite, si, implicit, costuri diferite.
Strict pentru modularea flacarii si o economie de gaz sunt suficiente termostatele simple de la Danfoss. Daca economia de gaz primeaza, atunci cu siguranta nu e nevoie de altceva (mai ales ca altceva inseamna si o investitie mai mare.. si atunci unde si cand mai vine economia ?).

Celelalte echipamente (ex. Bosch TRZ200 sau Honeywell CMT937) sunt deja cronotermostate, cu functii complexe, mai ales CMT.

Ca experienta de vanzari, f. multi au optat pentru (crono)termostatul Bosch.

Toate cele de mai sus sunt solutii de termostate cu fir.

Daca doriti, putem incerca varianta de termostat comandat prin Internet de la Beretta, care conform datelor declarate de producator, are urmatoarele caracteristici:
1) comanda prin internet de pe PC / Smartphone
2) functionare fara fir
3) opentherm
Este dupa aceasta descriere cel mai complex echipament actual !

Acum.. Beretta zice ca BeSmart merge opentherm exclusiv cu unele dintre centralele termice Beretta.. Dar ar trebui sa mearga cu toate centralele ce ofera conectivitate opentherm, pentru tocmai asta e opentherm-ul..: un protocol universal valabil.
Este posibil ca la conectarea BeSmart cu o centrala Beretta sa fie accesibile niste functii suplimentare de pe termostat, iar la alte centrale nu. Dar tot ar trebui sa functioneze opentherm.
Putem incerca. :thumbup:

In sectiunea de Forum despre Automatizari, Termostate exista discutii asemanatoare: http://www.centrala-termica.ro/forum/viewforum.php?f=8
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: centrala cu Boiler incorporat / Boiler separat

Mesaj necitit de danielhora »

Dan_23_ro scrie:Multumesc pentru raspuns, fuji!
Revin cu un set nou de intrebari:
Centrala condesatie raman pe 2 modele :
1. Viessman Vitodens 100w 26kw, plus boiler 200 litri, pret undeva la 7000 lei.
2. Viessman Vitodens 111w 26kw cu boiler. incorporat de 46 litri. In jur de 7000 lei
Va rog sa ma ajutati in luarea celei mai bune solutii, si care varianta ar fi cea mai potrivita pentru mine, avand in vedere ca preturile sun la fel.

In acesti 130 mp utili am realizat locul de luat masa, care este la parterul cladirii (accesul facandu Se din bucatarie), care este inchis cu termopane de jos pana sus (3 sticle). Locul de luat masa face accesul spre beci, si camera tehnica. Tavanul a fost izolat cu 50 cm de vata, aceasta camera avand numai 2 pereti din termopan, in forma de C, restul fiind din osb, placat la exter cu polistiren de 10, si la inter cu vata 20cm.
Avand in vedere ca locul de luat masa este inchis numai cu termopan, ce lungime ar treb sa aibe caloriferul din otel?
Astept raspunsul dvs.
Va multumesc!
Pentru incalzire nu aveti nevoie de o centrala cu putere foarte mare, 24kw este mai mult decat suficient. Pentru necesarul de apa calda ambele variante sunt de luat in calcul. La modelul Vitodens 111, boilerul are o capacitate de 46 litri, dar asigura o productivitate in prepararea apei calde echivalenta cu a unui boiler de cca 150 litri, asa ca face fata fara probleme la doi consumatori simultan. Daca dispuneti de spatiu suficient mergeti pe varianta Vitodens 100 doar pe incalzire si pentru apa calda boiler Vitocell. Boilerul are serpentina pana la baza ceea ce asigura incalzirea rapida si uniforma a apei; pierderile de caldura sunt reduse datorita termoizolatiei de mare eficienta.
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Alegere centrala

Mesaj necitit de danielhora »

Geoorgee scrie:Buna ziua!Vreau sa cumpar o centrala dar nu stiu care e mai indicata,va rog ajutati-ma!Sa fie in condensatie si acm instant pentru o casa de 150mp cu apa de la put.Mi-am facut o idee dar vad ca multe au schimbatorul de Al si din cate am vazut nu e indicat pentru apa dura.Caut una de 24-26kw,3500-4400 lei.Imi puteti da mai multe sugestii?
Vitodens 050 w 24 kw face fata probleme pentru suprafata de 150 mp a casei. Vitodens 050 w are schimbatorul de caldura Radial Inox din otel inoxidabil, cu un consum redus de gaze. Nu ati spus nimic de necesarul de apa calda. In cazul in care veti folosi simultan apa calda in mai multe puncte puteti opta pentru varianta Vitodens 111 - 24 kw care are un boiler de 46 litri si cu care veti acoperi necesarul de apa.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 111-W

Mesaj necitit de fuji »

danielhora scrie:
Geoorgee scrie:..varianta Vitodens 111 - 24 kw care are un boiler de 46 litri ...
Vitodens 111-W este de fapt de 26 kW, iar boilerul este de fapt un Acumuator (+schimbator in placi). :thumbup:
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de danielhora »

VladM scrie:Buna ziua.

Vreau sa-mi cumpar si eu o centrala pe gaz si ma intereseaza foarte mult sa am un debit constant de ACM.
Pentru caldura am o suprafata de aproape 200 mp si ca buget in jur de 4000 ron (sau mai mult daca e nevoie)

Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat as fi foarte recunoscator !

Multumesc
pentru suprafata casei aveti nevoie de o centrala cu puterea 30-35kw si practic orice centrala va asigura un debit constant de apa. Puteti alege Viessmann Vitodens 050 - 35 kw, varianta kombi, cu preparare apa calda instant. Nu am inteles exact cand ati spus de debitul constant de apa daca va refereati la situatia in care veti avea mai multi consumatori simultan; in acest caz puteti opta pentru Vitodens 111 - 35kw cu boiler de 46 litri incorporat care va asigura necesarul de apa simultan baie/ bucatarie sau Vitodens 100 - 35 kw doar pentru incalzire la care sa atasati boiler.
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de danielhora »

paulica82 scrie:Salut.Ceva pareri bune despre VITODENS 050-W 24 kw ??
Kitul de accesorii montaj centrala ,care contine diferiti robineti,filtre si regulator gaz,este universal? S-au fiecare centrala este compatibila cu un anumit kit de montaj??
Vitodens 050 este o centrala in condensatie cu un raport pret/calitate deosebit de avantajos. Cateva caracteristici ale centralei Vitodens 050 de la Viessmann va pot ajuta sa luati decizia corecta: este unul dintre cele mai joase aparate din clasa lui; foarte silentios; schimbatorul de caldura radial inox din otel inoxidabil transforma eficient energia utilizata in caldura; are arzatorul cilindric cu functionare modulanta din otel inoxidabil cu un consum redus de gaz si cu care nu prea apar probleme; legat de kitul de montaj, echipa care se va ocupa de montaj si punere in functiune va poate ajuta.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Bosch Condens 7000 ZWBR35

Mesaj necitit de fuji »

danielhora scrie:pentru suprafata casei aveti nevoie de o centrala cu puterea 30-35kw si practic orice centrala va asigura un debit constant de apa. Puteti alege Viessmann Vitodens 050 - 35 kw, varianta kombi, cu preparare apa calda instant
Vitodens 050 are maxim 33, nu 35 kW.
Dar despre Bosch Condens 7000 ZWBR35 ce parere ai ?
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Bosch Condens 7000 ZWBR35

Mesaj necitit de danielhora »

fuji scrie:Vitodens 050 are maxim 33, nu 35 kW. Dar despre Bosch Condens 7000 ZWBR35 ce parere ai ?
da scuze 33 kw
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bosch Condens 7000 ZWBR35

Mesaj necitit de fuji »

danielhora scrie:da scuze 33 kw
ok, asteptam si parerile despre Bosch Condens, despre Ariston Clas sau Genus Premium, etc., si, de ce nu, eventuale comparatii.
Altfel recomandarile o sa sune unilateral si subiective. ;)
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de danielhora »

Am raspuns din experienta ca si cunoscator al produselor Viessmann
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori