Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica clasică

Mesaj necitit de fuji »

Apartamentul e mic... nu merita sa investești într-un OZN..
Și asa orice centrala termica implica destule costuri ulterioare..
Piesele de schimb la Motan sunt groaznic de ieftine.
Iar modelul Sigma s-a vândut în număr foarte mare anul asta, deci vor fi piese suficiente disponibile, iar problemele vor fi cunoscute.

Dacă vrei musai sa ai și un feeling modern în casă, poți oricând sa cumperi un termostat de camera smecher, eventual comandat prin Internet, etc. :)
Avatar utilizator
Sor_in
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2016 17:41

Re: Centrala termica clasică

Mesaj necitit de Sor_in »

Ok, va multumesc ! Acum ramane intrebarea... Sigma sau Kplus....sa inteleg ca Kplus, e modelul superior ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrale termice Motan

Mesaj necitit de fuji »

Da, Kplus are mai puțin plastic. Mai exista un model varf de gama, Optimus se numește, dar e mai rentabil la 31 KW decât la 25 kW.
Avatar utilizator
andreidci
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2016 17:07

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de andreidci »

fuji scrie:cu tot cu terasa necesarul termic nu poate depăși 24 kW.. Instalatorul vrea sa mărești puterea centralei ca prevede pierderi mari de căldură la terasa.. Dar dacă într-adevăr vor fi pierderi mari, atunci degeaba pui centrala mai mare, ca pe terasa închisă tot frig va fi ! Cum ar veni, încălzești atmosfera, mediul ambiant..
La 24 KW sunt multiple opțiuni.. pentru departajare trebuie sa stabilești un criteriu suplimentar.
Mulțumesc pentru răspuns. Esențial pentru mine este ca centrala să facă față cerințelor (încălzire + debit apă caldă suficient) și apoi să reziste cât mai bine în timp(cu un minim de intervenții), pentru ca investiția să merite.
Am ajuns la următoarea listă preliminară:
1. Saunier Duval Thelia Condens F30A
2. Viessmann Vitodens 100-W 26kw
3. Viessmann Vitodens 050-W 33kw
am eliminat Vaillant din cauza pretului piperat
Ar prezenta un mic bonus pentru mine compatibilitatea cu sisteme solare.
Avatar utilizator
Sor_in
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2016 17:41

Re: Centrale termice Motan

Mesaj necitit de Sor_in »

fuji scrie:Da, Kplus are mai puțin plastic. Mai exista un model varf de gama, Optimus se numește, dar e mai rentabil la 31 KW decât la 25 kW.
De ce ar fi mai rentabil la 31kw ? Va referiti la intretinere sau la pretul de achizitie, pentru ca, mie nu mi se pare mult( mi-am propus un buget de 2500 pentru apartamenul asa mic) am gasit-o cu 2350( apropiat cu IMMERGAS 24 KW EOLO STAR) cu garantie 5 ani, la o firma de aici din Galati.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica Motan Optimus

Mesaj necitit de fuji »

Sor_in scrie: De ce ar fi mai rentabil la 31kw ? Va referiti la intretinere sau la pretul de achizitie, pentru ca, mie nu mi se pare mult( mi-am propus un buget..
Am vrut sa spun ca Motan Optimus 24 e scumpa cat o centrala cu condensare. Modelul de 31 însă iese mai bine în comparații.. Dar doar pentru cine are nevoie de centrala mare, de peste 30 kW - nu e cazul tău.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

andreidci scrie:Am ajuns la următoarea listă preliminară:
1. Saunier Duval Thelia Condens F30A
2. Viessmann Vitodens 100-W 26kw
3. Viessmann Vitodens 050-W 33kw
am eliminat Vaillant din cauza pretului piperat
Ar prezenta un mic bonus pentru mine compatibilitatea cu sisteme solare.
vad că tot ești tentat sa iei o centrala mai mare de 24 kW (ca altfel exista Vitodens 050 și de 24 kW).
Din lista cel mai bun aparat de departe e Vitodens 100 -și dacă vrei mare, exista și model de 35 kW.
Avatar utilizator
andreidci
Mesaje: 3
Membru din: 31 Aug 2016 17:07

Vaillant EcoTEC VUW INT II 246/5-5

Mesaj necitit de andreidci »

Daca introduc și Vaillant EcoTEC VUW INT II 246/5-5 în listă va schimbați optiunea?
Am tendința să caut ceva cu mai mulți kW din cauza recomandări inițiale pe care mi-a dat-o instalatorul...
Credeti ca vaillantul ar face față cerințelor apartamentului?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Vaillant EcoTEC VUW INT II 246/5-5

Mesaj necitit de fuji »

24 kW sunt identici la toți producătorii.. indiferent că-i produce o centrala Ferroli sau Vaillant.
Pt. mine Vaillant, cu schimbătorul său italian, precum și cu celelalte componente italiene este comparabila cu centralele Ariston, Ferroli, Immergas..
O alternativă la Viessmann va rămâne întotdeauna liderul mondial, adica Bosch Buderus.

VUW asta de 24 costa peste 5100 Lei ! La banii ăștia iei Vitodens 100 35 kW, iar cel de 26 e cu 1.000 lei mai puțin!
Vitodens 100-W are schimbător made by Viessmann, patentat, la fel și arzator ul Matrix și automatizare touchscreen.
Acum spune-mi tu ce are Vaillant ca sa coste la fel.. :D
Avatar utilizator
Sor_in
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 31 Aug 2016 17:41

Re: Centrala termica Motan Optimus

Mesaj necitit de Sor_in »

fuji scrie:Am vrut sa spun ca Motan Optimus 24 e scumpa cat o centrala cu condensare. Modelul de 31 însă iese mai bine în comparații.. Dar doar pentru cine are nevoie de centrala mare, de peste 30 kW - nu e cazul tău.
Va multumesc pentru sfaturi! Am luat Motan Optimus 24 am gasit-o la un pret bunicel zic eu 2150 lei aici in oras ! O sa mai revin dupa montaj cu pareri.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

debite apa calda Centrala termica cu Boiler

Mesaj necitit de fuji »

bogdanopolis scrie:La Bosch Condens WT500 observ un debit de 115l/10min, asta vine un debit de 11,5l/min.
Face fata acest debit la doi consumatori vana + dus simultan?
atentie la debite si la comparatii, ca cea mai importanta e temperatura...
Pot fi 11 litri la 35 grade, la 40 sau 45 grade (sau chiar 60).

Ca sa poti compara niste aparate, trebuie sa vezi care e puterea termica declarata pe Apa calda (si pe Incalzire).
La Condens 5000 WT avem:
pag. 50 http://www.centrala-termica.ro/Instruct ... talare.pdf

Putere termică nominală max. apă caldă (PnW) =29,7 kW (deci mai mare fata de cei 24 kW pe Incalzire).
Aceasta putere este tot ce conteaza, de la ea se calculeaza orice debit. O alta centrala cu aceeasi putere va face la fel de multa apa calda.
Bine, la centralele cu boiler, pe langa puterea max. ACM, mai conteaza si marimea boilerului, capacitatea sa maxima. Sigur, un boiler de 200 litri are o acumulare dubla fata de unul de 100 litri, etc.
Capacitatea boilerului se reflecta tocmai in acel debit dat pe primele 10 minute..

La concret, acest Bosch are un boiler de 48 litri. Tu poti incalzi apa in el peste noapte chiar si pana la 60 grade, astfel incat la ora 6 dimineata ai 48 litri pregatiti la 60 de grade.. Tu nu poti folosi apa la 60 grd, trebuie s-o combini (si s-o racesti pana 35-40 grd).
Practic, se socoteste cu o cantitate dubla de apa la 40 grd >> 48x2=96-100 litri la 40 grd.
Acesti 100 de litri de apa la temperatura de utilizare ii poti folosi imediat, deci poti folosi inclusiv mai multi consumatori.
Un dus are aprox. 10 litri/min.. x 5 min., se duc aprox. 50 de litri. Mai vine o persoana, mai face un dus, se mai duc inca 50 de litri. Sau face de la inceput cineva baie in cada. Sau in timp ce primul face dus, altul spala vase la bucatarie.

Well, pe masura ce incepe sa se consume apa calda din boiler, in acesta intra apa rece. Centrala va arde sa reincarce boilerul, dar nu va reusi in acelasi ritm cu consumul. De aceea, la terminarea cantitatii acumulate initial, centrala practic se va transforma intr-un instant. Si va furniza un debit cf. puterii sale maxime -adica 29,7 kW.
Hai sa prezentam debitele instant la puterea de 29,7 kW (indiferent de ce centrala termica e):
29,7 kW = 25.542 kcal/h. Ecuatia este Q=m x c x dT (m= debit masic, c=caldura specifica apa)

Debit apa la dT=25 K (adica 35 grade temp. apei calde furnizate) =1.022 litri/h =17 litri/min.
Debit apa la dT=30 K (adica 40 grade temp. apei calde furnizate) =851 litri/h =14,2 litri/min.
Debit apa la dT=35 K (adica 45 grade temp. apei calde furnizate) =730 litri/h =12,16 litri/min.
Debit apa la dT=50 K (adica 60 grade temp. apei calde furnizate) =511 litri/h =8,5 litri/min.

Nu stiu daca am fost destul de explicit.. macar am incercat (si totodata m-am straduit sa fac textul concis, ca nimeni nu mai citeste romane).
Avatar utilizator
bogdanopolis
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016 14:29

Bosch Condens 5000 WT vs Viessmann Vitodens 111-W 26

Mesaj necitit de bogdanopolis »

Multumesc frumos de clarificare! consider ca informatia este utila pentru toata lumea.
As vrea sa extind de la aceasta explicatie detaliata a debitelor catre comparatia mea initiala Bosch Condens 5000 WT vs Viessmann Vitodens 111-26w.
Stiu ca cele doua difera dpdv contructiv deoarece Bosch are boiler cu serpentina, iar Viessmann are un rezervor de acumulare cu schimbator in placi daca nu ma insel.
Intrebarea mea este, care din aceste doua centrale va reincalzi apa mai repede dupa ce este consumata cea din boiler/rezervor?
1. Ambele vor trece pe modul instant ACM pana este oprit total consumul de ACM?
2. sau Viessmann poate incalzi apa din acel rezervor mai repede avand acel schimbator de caldura? fata de Bosch care utilizeaza serpentina boilerului? astfel fiind mai practica in utilizare mai indelungata.

Luam cazul cand facem dus si baie simultan - cazul pe care mine ma intereseaza direct. Dusul dureaza 5min si aprox 50l apa consumati, dar pentru o baie la cada dureaza si se utilizeaza mai multa apa, astfel cei 50l combinati cu apa rece ramasi in boiler/rezervor nefiind suficienti - aici ma intereseaza care din cele 2 centrale poate avea comfortul mai mare fara fluctuatii de temperatura etc dupa consumarea apei din rezervor.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bosch Condens 5000 WT vs Viessmann Vitodens 111-W 26

Mesaj necitit de fuji »

bogdanopolis scrie:..comparatia mea initiala Bosch Condens 5000 WT vs Viessmann Vitodens 111-W 26.
Stiu ca cele doua difera dpdv contructiv deoarece Bosch are boiler cu serpentina, iar Viessmann are un rezervor de acumulare cu schimbator in placi daca nu ma insel.
Intrebarea mea este, care din aceste doua centrale va reincalzi apa mai repede dupa ce este consumata cea din boiler/rezervor?
1. Ambele vor trece pe modul instant ACM pana este oprit total consumul de ACM?
2. sau Viessmann poate incalzi apa din acel rezervor mai repede avand acel schimbator de caldura? fata de Bosch care utilizeaza serpentina boilerului? astfel fiind mai practica in utilizare mai indelungata.
in primul rand, daca tot am pus Instructiunile de la Bosch, am sa le pun si de la Vitodens 111: http://www.centrala-termica.ro/Instruct ... ervice.pdf (date tehnice pag. 72).
Din pacate instructiunile de la Viessmann sunt mai criptice, mai sumare decat la Bosch. Nu degeaba castiga Bosch Buderus in Germania premiul pentru cele mai bune documentatii !

Mai multe date gasim in Fisa tehnica a Vitodens 111-W (o pun pe cea de la modelul fara touchscreen, dar datele la apa calda sunt identice):
http://www.ivp.ro/download/Vitodens-111 ... 2283ece84c (pag. 5)

Ce observam: puterea termica pe Apa calda e cam la fel, ca la Bosch: 29,3 kW.
Insa toate datele legate de producatia ACM sunt superioare: atat productia in primele 10 min. (180 litri la 45 grd fata de 115 la 40 grd !!), cat si indicele NL (1,3 fata de 0,8).
Bosch declara si timpul de re-incalzire (12 min. -f. bun timp !), la Viessmann nu avem disponibila aceasta data..

Explicatia pentru diferente e f. simpla: inox versus otel emailat. Emailul e un tratament minunat (vezi si cazile emailate), conferind o protectie anti-coroziva f. buna, dar transferul de caldura prin otelul emailat nu are cum sa se compare cu cel prin Inox..
Si cand zic Inox ma refer la schimbatorul in placi (ca ala e "serpentina" lui Vitodens 111-W); pe langa avantajul materialului, schimbatorul in placi are si avantajul puterii termice mai mari (in general, schimbatoarele astea in placi au si o putere maxima de 50 kW, daca bagi agent termic de inalta temperatura 90 grd).
Si mai e un avantaj al sistemului Schimbator in placi + Acumulator (versus Boiler cu serpentina): daca se infunda schimbatorul, il schimbi doar pe acesta, la un cost de 300-400 Lei, acumulatorul ramanand neafectat. La boilerul cu serpentina orice problema inseamna schimbarea intregului boiler..

Dar exista si dezavantaje la sistemul schimbator in placi + Acumulator de inox: costul ridicat al sistemului, datorat Inoxului si a existentei unei a doua pompe de circulatie.

Per total, Vitodens 111-W e superior, dar costa cu 10% mai mult. Este o centrala termica f. buna pentru Ro; desi exista si un model de clasa superioara, Vitodens 222-W, eu as opta pentru 111, pentru ca e mai putin vulnerabil. Acum.. de la caz la caz.
Bosch si Buderus raman cu atuurile lor, sunt marci populare si in mod normal ar trebui sa se vanda intr-un numar superior de bucati.
-------------------------------
Da, si Vitodens 111-W se transforma practic intr-un Instant dupa consumarea acumularii (care e mai mica ! 46 vs. 48 Litri), insa se pare ca se re-incalzeste mai repede.

Inca o observatie: ambele centrale termice, de fapt orice centrala, au Prioritate pe apa calda. Asta inseamna ca furnizeaza full power pentru Apa calda -ceea ce inseamna ca pe Incalzire produc in acest timp zero. Deci, daca ai de gand sa folosesti apa calda 60 min. sa stii ca in acest rastimp Incalzirea va "sta". Sigur, nu e o tragedie, temperatura in casa va scade cu 1-2 grade, dar am zis ca sa se inteleaga funtionarea in ansamblu.
Avatar utilizator
bogdanopolis
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016 14:29

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de bogdanopolis »

Mulțumesc inca odata pentru răspunsul detaliat.
Acum imi este clar ce decizie trebuie sa iau.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu boiler incorporat

Mesaj necitit de fuji »

bogdanopolis scrie:Mulțumesc inca odata pentru răspunsul detaliat.
Acum imi este clar ce decizie trebuie sa iau.
mda, citesc printre randuri Vitodens 111-W :lol:
Uita-te si la Chaffoteaux Niagara -eu cred ca Viessmann a copiat multe de la francezi, italieni in materie de Centrale cu boiler incorporat.

Ca observatie: in Germania nu se vand Centrale cu Boiler incorporat. Acestea sunt un compromis, si nemtii nu fac compromisuri, nu ? Ei monteaza centrala cu boiler separat, amplasat sub centrala sau langa..
De aceea, multa vreme nemtii nu au produs centrale cu boiler incorporat. Well, in acest rastimp francezii s-au specializat pe astea, pe urma si italienii.. au gasit si ei o nisa de piata.
Avatar utilizator
bogdanopolis
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016 14:29

Centrala termica Ariston..

Mesaj necitit de bogdanopolis »

Daca as fi avut spațiul necesar puneam boiler separat...defapt acuma m-ai pus iarăși pe ganduri...Boilerele Tesy sunt ok?
Ma pun sa studiez si modelul menționat de la francezi.
---------------------------------------------------------------------
Ok am vazut lângă Chaffoteaux numele Ariston si mi s-a tăiat filmul. In prezent am la bloc unde locuiesc momentan un Ariston Clas de 8 ani care m-a lăsat de câteva ori si a trebuit intervenit asupra lui si inca acuma mai da erori , asa ca personal vreau sa încerc si grupul german de centrale ca de francezi/italieni personal am o reținere asupra fiabilității
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

modele de centrale termice cu Boiler incorporat

Mesaj necitit de fuji »

bogdanopolis scrie:..Boilerele Tesy sunt ok?
Ma pun sa studiez si modelul menționat de la francezi.
da, boilerele Tesy sunt f. bune la calitate (dealtfel, mai nou gama de boilere electrice o vei regasi sub brandul ..Bosch !). Tesy sunt f. seriosi, exporta inclusiv in UK. Iar la boilerele cu serpentina chiar n-am avut probleme.
Sigur.. nu se compara cu un boiler Viessmann.. atat la izolare termica, cat nici la putere, la calitate.. Dar macar costa juma' de pret. :thumbup:
----------------------
Cum e si la masini e si la centrale: francezii vor sa fie deoasebiti, speciali.. si reusesc ! Renault e createur d'automobile, Citroen e mare inovator, etc.
La fel au facut si la centrale.. inovatii, mai mult sau mai putin folositoare, produse de nisa, etc .-asta pana au dat faliment sau au fost cumparati toti producatorii francezi de centrale termice !!
Bosch a cumparat elm leblanc (care colabora in trecut cu Samus Satu Mare, actualemente Electrolux)
Vaillant a cumparat Saunier Duval
Ariston a cumparat Chaffoteaux.

Ca sa fie clar: Ariston a avut mult de invatat de la Chaffoteaux, le-a luat toata expertiza si toti oamenii -si au inchis fabrica din Franta ! S-a lasat cu proteste, greve violente.. in fine.
Niagara este un model conceput de Chaffoteaux, care a fost adaptat si ca Ariston Clas B. Conceptul e inovator, cu cele 2 semi-boilere... Insa restul tehnicii, da, e Ariston, incepand de la senzori si pana la restul componentelor.

Componentele de la centralele italiene nu sunt totdeauna cele mai durabile.. In schimb costa mai putin ca la cele germane.. in special la Viessmann sunt scumpe. In general, cel mai bun raport calitate pret incearca sa-l gaseasca ..Bosch !
Viessmann si-a propus sa fie excellency in Heating, nu sa concureze producatorii mai ieftini. In schimb, Bosch, ca marca populara, trebuie sa concureze inclusiv producatorii italieni.

Revenind la Niagara C Green.. mie mi se pare o centrala frumos gandita si lucrata. Acelasi lucru e valabil si pentru Beretta Mynute Boiler Green, chiar si Ferroli BlueHelix K50. Insa cand spun ca mi se pare bine gandita ma refer la proiectul acestei centrale cu boiler incorporat.. la partea de amplasare a componentelor, de legaturile dintre acestea (ca e un puzzle de rezolvat la o astfel de centrala).
Insa tehnica inseamna si restul.. ori la partea de cazan, de incalzire, una e arzatorul Matrix de la Viessmann, sau schimbatorul Inox-Radial, si alta e ..BlueHelix. ;)
Avatar utilizator
bogdanopolis
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016 14:29

Centrala termica cu boiler

Mesaj necitit de bogdanopolis »

Pentru o familie de 4 persoane , 2 Adulți si 2 copii ce capacitate de boiler recomandați ? Ceva ce sa fie si futureproof PTR următorii 10 ani minim :D
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica cu boiler

Mesaj necitit de fuji »

bogdanopolis scrie:Pentru o familie de 4 persoane , 2 Adulți si 2 copii ce capacitate de boiler recomandați ? Ceva ce sa fie si futureproof PTR următorii 10 ani minim :D
nu e vorba doar de copii.. mai ai invitati, mai vine Revelionul.. e suficient ca odata sa ai impresia ca nu ai destula apa calda, ca sa regreti ca n-ai luat un boiler mai mare.

General vorbind, se recomanda un Boiler de 200 de litri (mai ales la cele din otel emailat).
Daca nu exista loc de amplasare pentru asa ceva, se merge pe varianta unui boiler de 120 sau 150 litri, amplasat sub centrala termica.

Acum.. Viessmann zice ca boilerul de la Vitodens 111-W echivaleaza cu un boiler clasic de 200 de litri ! Parca au citit discutiile noastre.. :D
-insa tot nu e solutia ideala, pentru ca o centrala cu boiler incorporat e un ansamblu f. complicat de piese inghesuite intr-o carcasa mare.. greu de servisat, dificil la schimbari de piese. O centrala cu boiler separat o poti schimba / servisa pe bucati, respectiv poti schimba centrala si pastra boilerul, sau invers, etc. Iar racordurile dintre centrala-boiler nu sunt din flexibile, ci se fac din teava durabila.

Fiecare alege in functie de: spatiu, buget si necesar. De fapt, in ordine inversa. :thumbup:
Avatar utilizator
bogdanopolis
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016 14:29

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de bogdanopolis »

Pe moment cred ca am destula informație de procesat :)
Voi reveni la final dupa ce am luat o decizie si sistemul este exploatat pentru a oferi feedback, deoarece am observat ca f putina lume oferă feedback dupa decizie si nu numai ca am ales centrală x sau y, dar ce este mai interesant daca Așteptările au fost atinse etc.
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Semrush [Bot] și 7 vizitatori