Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
Micu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 14 Iul 2015 08:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Micu »

Buna Ziua!

Pentru ca sunt complet pe dinafara în ceea ce privește alegerea unei centrale termice de apartament, indraznesc si eu sa va cer parerea in alegerea unei centrale termice.

-centrala va "munci" într-un apartament (3 camere, 70m2, neizolat termic, foarte friguros iarna) alaturi de 5 calorifere din otel pe care le voi alege in functie de tipul centralei (condensare- clasica).
-bugetul pentru centrala este de 3000.
-centrala va fi racordata la instalatia de apa a orasului (conform ultimului buletin de analiza "duritatea totala ...min 5...grade germane").
- ma gandesc la:
-Ariston Clas Evo 28 clasica - 2.75000 Lei .
-Ariston Clas Premium Evo 24 condensare - 2.99000 Lei
-Beretta Quadra Green 25 CSI condensare- 2.843,25 Lei
-Immergas Victrix 24TT condensare - 3.13900 Lei .
-Ferroli Divacondens F24 - 2.636,14 Lei.

Asadar ce sa aleg?
Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

alegere Centrala termica de apartament

Mesaj necitit de fuji »

trebuie sa hotărăști întâi dacă montezi centrala termica clasica sau cu condensare.
Clas Evo -mai bine de 24. De ce de 28 kW ?
Variante la Divacondens: Bosch Condens 2000 sau Buderus GB012.
Avatar utilizator
Micu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 14 Iul 2015 08:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Micu »

Sincer sa fiu nici eu nu stiu ce sa mai aleg. Am zis de 28 kw pentru un plus de confort in ceea ce priveste apa calda + apartamentul neizolat. Pe de alta parte un reprezentant de la noi din oras mi-a recomandat Immergas. Eu as merge pe condensatie ptr ca sunt centrale cu un randament mai bun + recomandarea UE. Ma atrage in primul rand Ariston Clas Premium Evo 24 condensare si Ferroli Divacondens F24 ( garantie 5 ani). Stiu ca perioada de garantie nu este un criteriu ptr alegerea unei centrale , dar.....centrala pe care doresc sa o cumpar o achiziționez in rate(card), asa ca am zis ca nu strica un plus de garantie. Nu zic, mai avantajat in ceea ce priveste costurile de achizitie ies mai bine cu o "clasica" dar pentru un plus de economie as merge pe condensatie.
Avatar utilizator
Valenteen
Junior
Mesaje: 17
Membru din: 27 Apr 2015 11:06

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Valenteen »

Saptamana trecuta am instalat Viessmann Vitodens 050 24Kw intr-un apartament de 65mp, 3 camere, izolat, 5 calorifere de otel (lungimi: 1600, 1200, 1000, 800 si 600). Pana acum sunt multumit de ea. Este mai silentioasa decat ma asteptam (probabil cu timpul o sa devina mai galagioasa), debitul la apa calda menajera cand merg 2 consumatori simultan este acceptabil, la testul de punere in functiune caloriferele s-au incalzit repede...Mai revin cu detalii in primavara :) Pana atunci vad care va fi consumul de gaze si curent.
Avatar utilizator
Micu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 14 Iul 2015 08:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Micu »

....am citit despre Buderus GB012, este o centrala f.buna. Din pacate, din cauza card-ului,nu pot cumpara decat de pe cateva stie-uri online.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

tip de Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Micu scrie:pentru un plus de economie as merge pe condensatie.
Clas Premium e mai buna ca Divacondens. Dacă vrei s-o compari cu o centrala Ferroli, atunci compara cu Bluehelix Tech.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica Vitodens 050-W

Mesaj necitit de fuji »

Valenteen scrie:Pana atunci vad care va fi consumul de gaze si curent.
retine consumul lunar de Vară, pentru că ăsta reprezintă consumul exclusiv pentru Apa calda (+aragaz).
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

card cumpărături

Mesaj necitit de fuji »

Micu scrie:...din cauza card-ului,nu pot cumpara decat de pe cateva stie-uri online.
adică?
Da mai multe detalii
Ce card ?
Avatar utilizator
Micu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 14 Iul 2015 08:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Micu »

....Cetelem...asta inseamna centrala dupa Emag sau Dedeman.
Pe Emag am de ales intre - Centrala termica murala in condensare Ariston Clas Premium Evo 24 si Centrala termica murala in condensare Immergas Victrix 24TT. La Dedeman gasesc Centrala Bosch ZWB24 condensatie , Centrala termica Ariston Clas Premium Evo 24 FF 24 kW condensatie si Ferroli.
Avatar utilizator
Valenteen
Junior
Mesaje: 17
Membru din: 27 Apr 2015 11:06

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Valenteen »

Sfatul meu e sa gasesti o firma care o sa iti faca si punerea in functiune si prin care sa achizitionezi centrala. Astfel vei avea o singura 'persoana' careia te vei adresa in caz de service si mentenanta. Firma va trebui sa preia garantia centralei, asta daca nu cumva deja se ocupa si cu comercializarea de centrale termice.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Micu scrie:... Ariston Clas Premium Evo 24 si Centrala termica murala in condensare Immergas Victrix 24TT. Centrala Bosch ZWB24 condensatie , Centrala termica Ariston Clas Premium Evo 24 FF 24 kW condensatie si Ferroli.
din aceasta lista Clas Premium ar fi alegerea indicata.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Valenteen scrie:Sfatul meu e sa gasesti o firma care o sa iti faca si punerea in functiune si prin care sa achizitionezi centrala. Astfel vei avea o singura 'persoana' careia te vei adresa in caz de service si mentenanta. Firma va trebui sa preia garantia centralei, asta daca nu cumva deja se ocupa si cu comercializarea de centrale termice.
da, dar ce te faci dacă alegi firma prost ? Sau dacă firma e ok, dar prețul oferit de ea e mare ?
E mai complexa chestiunea...
Avatar utilizator
Micu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 14 Iul 2015 08:24

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Micu »

Multumesc pentru sfaturi. O sa merg pe Ariston consens,între timp o sa caut prin oras ceva oferte poate ma incadrez cumva.
Avatar utilizator
Valenteen
Junior
Mesaje: 17
Membru din: 27 Apr 2015 11:06

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Valenteen »

fuji scrie:da, dar ce te faci dacă alegi firma prost ? Sau dacă firma e ok, dar prețul oferit de ea e mare ?
E mai complexa chestiunea...
Chiar atat de mult ghinion sa ai ? :)
Avatar utilizator
Ilisanu
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iul 2015 17:23

Re: Centrala termica 35 kW

Mesaj necitit de Ilisanu »

fuji scrie:Ok, Viessmann Vitodens 100 e o centrala bună și adecvată.
Multumesc Fuji! Ce vad in descriere e ca cele pana in 5500 Lei sunt doar pt incalzire.

Gasesc aceasta minunata centrala termica pt incalzire si furnizare de apa calda in bugetul de 6000/6500 lei?

Multumesc pt rabdare si explicatii!
Avatar utilizator
Ilisanu
Junior
Mesaje: 6
Membru din: 09 Iul 2015 17:23

Re: Centrala termica incalzire

Mesaj necitit de Ilisanu »

admin_forum scrie:
Ilisanu scrie:..VU .. VUW
pana la urma ce tip de centrala termica cauti ?
Centrala doar pentru Incalzire (care sa fie conectata la un Boiler extern) sau centrala termica cu preparare apa calda instant ?
Ca in lista aia sunt trecute de-a valma centrale de ambele tipuri.. (de ex. Vaillant VU si VUW, etc.)
Am gasit deci nu mai intreb asta:
VU de la inceputul codului inseamna ca centrala functioneaza doar pe incalzire, iar apa calda se poate prepara cu ajutorul unui boiler cu serpentina.
VUW inseamna ca centrala pe langa incalzire produce si apa calda in regim instant.

Asta ar fi ultimul model pe care sunt tentat sa-l achizitionez: Viessmann Model: Vitodens 050-W 33kw kombi

http://www.compari.ro/centrale-termice- ... produsului

Ma ajuta cu ce doresc eu?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 050

Mesaj necitit de fuji »

Vitodens 050-W exista doar în varianta cu preparare apa caldă instant, combi.
Vitodens 100-W exista atât în varianta combi, cât și doar Încălzire.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica 35 kW

Mesaj necitit de fuji »

Ilisanu scrie: in descriere e ca cele pana in 5500 Lei sunt doar pt incalzire.
Gasesc aceasta minunata centrala termica pt incalzire si furnizare de apa calda
varianta doar Încălzire prepara apa calda dacă e legata la un Boiler cu serpentina.

Vitodens 100-W 35 combi http://www.ivp.ro/centrala-termica-vito ... dens%20100
Avatar utilizator
daaaaan
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 28 Iul 2015 03:03

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de daaaaan »

Salut

Ma adresez cu o rugaminte celor mai experimentati dintre voi in ce piveste centralele termice...Ajutati-ma va rog sa aleg in cunostinta de cauza:

Apartament 120mp, Cluj-Napoca, eu si concubina :D ,BCA izolat pe jumatate din suprafata exterioara, incalzire in pardoseala, tamplarie PVC Veka Softline70, fara probleme cu apa dura. Uneori avem acelasi program, deci ar fi important in cazul in care facem dus deodata (in bai diferite :lol: )...sa putem face.

Am triat ofertele (similare ca pret) pana la:

Viessmann Vitodens 050 - 2 ani garantie
Bosch Condens 3000 - 5 ani garantie
Buderus GB072 - 5 ani garantie
...si tot in categoria asta intra si Vitodens 100...care fata de 050 e mai scump cu vreo 2000 lei, fara a se justifica in vreun fel (din ce am cautat eu pe net cel putin). Care e de fapt diferenta majora intre ele, daca e vreuna? Randamentul difera dar la zecimale, diferenta de 2kW nu e relevanta in cazul meu, si nici boiler extern nu imi pun...asa ca...e cu o clasa peste ca si calitate, sau cum? ca altfel eu nu vad unde se duc cei 2000 lei in plus...

sau ar mai fi varianta unei centrale cu boiler inclus, Vitodens 111. Aici nu e dilema de modele, ca e singura care incape in locul centralei vechi... In schimb dupa zeci de pagini citite pe forumuri nu pot sa imi dau seama daca merita 4000 lei in plus fata de 050 boilerul ala. Sau si asta e cu 2 clase peste? :))

Multumesc! :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitondens 050 sau Vitodens 100

Mesaj necitit de fuji »

pey nu e diferenta de 2.000 de Lei intre Vitodens 050-W 24 kW si Vitodens 100-W 26 kW, ci doar de vreo 1.400 Lei.
Iar Vitodens 050-W la ora actuala nu are pompa electronica -insa cf. reglementarilor UE va veni si el dotat cu asa ceva de la 01 Aug 2015 >> se va scumpi cu minim 50 euro fTVA, ceea ce inseamna ca diferenta va scade la 1.100 Lei.
(Vitodens 100-W are deja pompa electronica, nu se mai scumpeste).

La fel si celelalte centrale, Bosch Condens 3000 si Buderus GB072, se vor scumpi pe masura ce stocurile actuale se vor lichida -ca vor apare versiunile ErP, mai scumpe.

Revin cu completari ulterioare.
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori