Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: reglaj Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

kahn_flo scrie: 31 Iul 2017 21:21Diferenta este ca cele fara modulare incalzesc la capacitate maxima
toate centralele moduleaza la ora actuala, atat pe Incalzire, cat si la functionarea pe Apa calda.
Difera domeniul de modulare.. dar e mai putin important, trust me. E o falsa problema, indusa in principal de Ariston (in lipsa de argumente comerciale). Daca vrei sa le strici marketingul, poti sa le zici ca exista centrale cu domeniu de modulare 1:20.. si asta de mai multa vreme, nu de ieri. Dar e prea putin important.
Iar modularea e una, puterea maxima reglata pe Incalzire e alta.

In Germ. standard se limiteaza puterea maxima la cat e necesarul termic real. De exemplu, daca ai un apartament cu un necesar termic de 8 kW, iti vor limita centrala la max. 8 kW. Deci centrala aia va functiona 4-8 kW, sau 6-8 kW, sau cat are ea domeniu de modulare.
De ce fac chestia asta ? Ca sa faci economie cu forta. Necesarul tau de 8 kW e calculat pentru 20 grd C temperatura interioara.. ca, deh !, asa e in Germania. Ei recomanda 18 grade temperatura noaptea, la somn.

Dar daca te apuca damblalele, e meci cu Steaua si vrei sa stai cu baietii la 26 grd in sufragerie ? Well, n-o sa poti. Ca vei face risipa de combustibil si nu vei mai putea salva planeta.

Uzual, la noi centralele de 24 kW se regleaza la o putere mai joasa.. deci nu 24 kW< ci sa zicem 16 kW. Ca n-ai nevoie de 24 kW la un apartament de 6 sau 8 kW.. dar poate esti genul de utilizator care ii place sa stea la 24 grd.. sau chiar mai mult.
In unele cazuri poti atinge temperaturi interioare ridicate si cu centrala limitata la 8 kW.. dar intr-un timp mult mai lung. Cand limitezi puterea, limitezi de fapt flacara maxima la arzator..

Nemtii limiteaza puterea la centrale, dar la masini bypasseaza si limitarile de la 250 km/h. In cazul asta nu le mai place sa salveze delfinii si copacii. :clap:

P.S. scrie acolo "Modern boilers are still quite efficient even when cycling so cycling may not be as big an issue as it was in the past..."

Vrei sa faci economie ? Pune robineti termostatici (deci reglaj local) si regleaza-i la temperaturi corespunzatoare. :thumbup:
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: condensare la Centrala termica

Mesaj necitit de marius1981 »

fuji scrie: 01 Aug 2017 00:58mai mica, cat mai mica, atat temperatura de tur, cat si, implicit, cea de retur.
La retur sub 55 grd C incepe condensarea. Idealul e sa functionezi cu 40/30 grd C tur/retur (mai putin nu obtii 20 grd in casa).
Deci daca la tur e 40 la retur trebuie sa fie 30....asta inseama ca pe instalatie sa se piarda 10 grade ? Asta ar insemana radiatoare cat mai mari pt disiparea cat mai repede de caldura asa cum sunt radiatoarele de aluminiu de pe placile eletronice.
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: reglaj Centrala termica

Mesaj necitit de marius1981 »

fuji scrie: 01 Aug 2017 01:09 Vrei sa faci economie ? Pune robineti termostatici (deci reglaj local) si regleaza-i la temperaturi corespunzatoare. :thumbup:
Eu am pe toate radiatoarele termostat ..nu sunt adeptul celor ambientale..mi se pare mai ok.
Avatar utilizator
kahn_flo
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 23 Iul 2017 01:17

Re: condensare la Centrala termica

Mesaj necitit de kahn_flo »

marius1981 scrie: 31 Iul 2017 23:24 Eu incerc sa inteleg chestia cu tur/retur si economia maXima prin condensare!!.....temperatuRA TUR (PLECARE) trebuie sa fie mica sau mare?
Mica, foarte mica :) !
In practica se poate considera ca exista, in medie, o diferenta de 10 grade intre temperatura pe tur si cea pe retur.
Or, temperatura maxima pe retur (cea de la care incepe sa apara condensul) este de 55 de grade. Dar exact atat - doar incepe sa apara. La 50 de grade, eficienta condensului e doar la o treime, iar de-abia pe la 30 de grade ajunge la 100%! Deci, daca vrei eficienta maxima, setezi temperatura pe tur la 40 de grade, ca sa obtii un retur la 30!
Numai ca asta e posibil doar la incalzirea prin pardoseala, pentru ca niste calorifere la 40/30 ti-ar ocupa tot peretele, ar trebui sa aiba dimensiuni de 4 ori mai mari decat cele calculate pentru 90/70 (temperaturile dupa care sunt calculate puterile pe care le afiseaza producatorii/comerciantii). Adica, pentru un necesar de 2000 W, in loc de un radiator de 1 metru (cam asta corespunde la 90/70), trebuie sa pui doua de cate 2 metri (ca de 4 metri nu exista) pentru a le folosi la 40/30.
Probabil ca optim e sa-ti calculezi radiatoarele pentru temperaturi tur/retur de 60/50 de grade, in asa fel incat sa fie suficiente pe timpul iernii (cu condens minim sau deloc), dar sa-ti permita sa cobori cat mai mult temperatura primavara si toamna, ca macar atunci sa obtii randament spre maxim.
Eu am gasit aici un calculator destul de ok: https://www.korado.com/products/radik/radik-klasik.html (scroleaza in jos), or mai fi si altele.
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

alegere radiatoare pentru centrala cu condensare

Mesaj necitit de marius1981 »

kahn_flo scrie: 01 Aug 2017 02:32Eu am gasit aici un calculator destul de ok: https://www.korado.com/products/radik/radik-klasik.html (scroleaza in jos), or mai fi si altele.
Pfffff.....imi prind urechile acolo ...nu sunt de meserie in domeniul asta ....deci asta inseamana dupa parerea mea ca toti cei care cumpara centrale cu condensare nu optin randamentul maxim si economie mare ....
Dar nu inteleg o chestie daca ai o instalatie normala la tur o setezi 40 grade pana revine apa inapoi in centrala nu scade 10 garade sa fie 30grade?
Avatar utilizator
kahn_flo
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 23 Iul 2017 01:17

Re: reglaj Centrala termica

Mesaj necitit de kahn_flo »

fuji scrie: 01 Aug 2017 01:09 Difera domeniul de modulare.. dar e mai putin important, trust me. E o falsa problema, indusa in principal de Ariston (in lipsa de argumente comerciale).
Sunt altii si mai agresivi in marketing decat Ariston: http://www.vokera.co.uk/2012/02/17/bene ... explained/
fuji scrie: 01 Aug 2017 01:09 Iar modularea e una, puterea maxima reglata pe Incalzire e alta.
Asta e clar. Limitarea puterii maxime nu te lasa sa treci niciodata peste aceasta putere, ceea ce inseamna ca, daca o setezi prea "fest" pe necesarul apartamentului (de ex. 9 kW), risti sa-ti fie frig cateodata (cand temperaturile negative exterioare sunt sub domeniul de calcul), iar daca o setezi "acoperitor" (de ex. 12-15 kW), consumi inutil.
Modularea - daca functioneaza corect - ofera mai multa flexibilitate, adica lasa centrala sa urce pana la puterea maxima, cand e nevoie, dar probabil cel mai mult timp o pastreaza in limitele necesare apartamentului (pentru care e dimensionata instalatia).
fuji scrie: 01 Aug 2017 01:09 In Germ. standard se limiteaza puterea maxima la cat e necesarul termic real. De exemplu, daca ai un apartament cu un necesar termic de 8 kW, iti vor limita centrala la max. 8 kW. Deci centrala aia va functiona 4-8 kW, sau 6-8 kW, sau cat are ea domeniu de modulare.
De ce fac chestia asta ? Ca sa faci economie cu forta. Necesarul tau de 8 kW e calculat pentru 20 grd C temperatura interioara.. ca, deh !, asa e in Germania. Ei recomanda 18 grade temperatura noaptea, la somn.
Alea sunt criterii politice, deja.
fuji scrie: 01 Aug 2017 01:09 Nemtii limiteaza puterea la centrale, dar la masini bypasseaza si limitarile de la 250 km/h. In cazul asta nu le mai place sa salveze delfinii si copacii. :clap:
Haha. Pai da, cand e vorba de pasiuni si vicii, devenim ingaduitori :)
Era si bancul ala:
"Horea se afla in fata motilor infuriati, inarmati cu furci si coase.
Horea: Apai mai rabdam, motii mei, sa murim noi de foame si grofii sa huzureasca pe spinarea noastra?
Motii : Nuu, Horea, pe ei!
Horea: Apai mai rabdam, motii mei, ca noi sa traim in frig, in cocioabe,in timp ce grofii au palate?
Motii : Nuu, Horea, pe ei!
Horea: Apai mai rabdam, motii mei, ca noi sa n-avem nimica, iar grofu sa piarda banii nostri pe la jocuri de carti prin cazinourile din Europa?
Motii nimic, liniste mormantala! Horea e descumpanit si se uita la un mot mai batrin care intr-un tarziu ii zice:
- Apai Horea, dragul tatii, nu fi asa maniat, poate nu i-o intrat omului cartea!"
marius1981 scrie: 01 Aug 2017 07:29 Pfffff.....imi prind urechile acolo ...nu sunt de meserie in domeniul asta ....deci asta inseamana dupa parerea mea ca toti cei care cumpara centrale cu condensare nu optin randamentul maxim si economie mare ....
Nici eu nu sunt de meserie, dar tabelul ala de calcul e destul de simplu. Un exemplu:
1. Lasi prima linie (Heat output) necompletata
2. Pe a doua linie pui 90 la t1 (tur), 70 la t2 (retur) - respectiv, temperaturile pentru o centrala clasica - si lasi ti la 20 (temperatura interioara optima)
3. Pe a treia linie (Height) pui 600 la ambele (pentru ca asta e inaltimea uzuala a caloriferelor din casele noastre)
4. Pe a patra linie (Lenght) pui 1000 la ambele (doar pentru exemplificare; tu poti sa-ti masori un calorifer pe care il ai in casa si sa pui lungimea lui)
5. Click pe Recalculate
6. Te uiti in tabelul de mai jos, scrolezi spre dreapta ca sa vezi coloana Type 22 (din nou, caloriferele cele mai uzuale de la noi, cu doua panouri) si vezi ca valoarea de acolo (aflata la intersectia inaltimii de 600 cu lungimea de 1000) este de 2142 W.

Apoi te intorci la tabelul de calcul si completezi asa:
1. Pe prima linie pui From 2000 To 2200 (ca sa fii in zona de putere calculata mai sus)
2. Pe a doua linie pui 60 la t1 si 50 la t2 (adica temperaturile de la care centrala incepe sa functioneze in condensatie), si lasi restu neschimbat
3. Pe a treia linie lasi 600 - 600
4. Pe a patra linie (Length) lasi From si To (nu dai tu valori)
5. Click pe Recalculate
6. Si vezi in tabelul de mai jos ca singurul radiator (de pe coloana Type 22 si cu inaltimea de 600) care corespunde are lungimea de 2000 mm si puterea de 2086 W. Deci dublu ca lungime!

Iar acum te duci si-ti masori lungimile radiatoarelor vechi - care, daca instalatia a fost proiectata acum mai mult de 8-10 ani (chiar si mai putin) aproape sigur au fost dimensionate pentru temperaturi tur/retur de 90/70, ca asta era standardul.
Si, daca vrei sa beneficiezi de condensatie, le inlocuiesti cu unele duble :)

Daca ai posibilitatea, asa ar fi ideal.
Eu nu pot, pentru ca nu am spatiu si nici nu vreau sa-mi mut iesirile din pereti (la care se mufeaza caloriferele). Asa ca am sa-mi schimb caloriferele cu unele de aceeasi lungime, dar de tip 33 (cu 3 panouri), ca sa cresc puterea cu macar cca. 40-45%. Si, mai departe... Dumnezeu cu mila :D
marius1981 scrie: 01 Aug 2017 07:29 Dar nu inteleg o chestie daca ai o instalatie normala la tur o setezi 40 grade pana revine apa inapoi in centrala nu scade 10 garade sa fie 30grade?
Ba da, siguri ca poti, dar o sa-ti fie frig in casa ;) Pentru ca actualele calorifere sunt dimensionate pentru temperaturi de 90/70, iar daca le folosesti la 40/30 nu or sa-ti dea decat un sfert din caldura necesara. Ar trebui sa le maresti lungimea de 4 ori!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vokera Beretta Riello

Mesaj necitit de fuji »

Vokera este marca Beretta Riello din UK.
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: reglaj Centrala termica

Mesaj necitit de marius1981 »

kahn_flo scrie: 01 Aug 2017 11:42Ba da, sigur ca poti, dar o sa-ti fie frig in casa ;) Pentru ca actualele calorifere sunt dimensionate pentru temperaturi de 90/70, iar daca le folosesti la 40/30 nu or sa-ti dea decat un sfert din caldura necesara. Ar trebui sa le maresti lungimea de 4 ori!
Pai mai montez calorifere in alte camere...ca am unde monta..casa e mare :D .
Bun zici ca standardul la calorifere a fost 90 tur si 70 retur..( sigur ca de astea am si eu) diferenta de 20 de grade....dar cum ziceai la 40/30 ai maxim randament dar daca faci 80 /70 este tot o diferenta de 10 grade nu are acelasi efect?....eu astept sa vina iarna acum sa vad cum este.
Avatar utilizator
kahn_flo
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 23 Iul 2017 01:17

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kahn_flo »

Nu, nu are, pentru ca la 70 de grade pe retur centrala NU lucreaza in condensatie. Va functiona foarte bine, dar ca o centrala clasica, adica nu vei mai avea beneficiul economiei de gaz pe care ti-l ofera condensarea (ala marketat ca fiind de pana la 30%).

P.S. Cum adica "in alte camere"? Calculul necesarului de caldura (si, respectiv, dimensionarea caloriferelor) se face pe fiecare camera in parte...
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de marius1981 »

Pun cate 2 calorifere intr-o camera ...(da calculul e facut pe toata casa, camera) ...
Sincer nu mai inteleg .... daca ai 40/30 ei randament maxim si consum redus de gaz dar la 40 de grade tur nu iti ajung nici 5 plapume. :D
Si la 70 de grade retur centrala nu lucreaza in condensare..... pai atunci facem returul ca o portiune de 2 metri sa mearga pe afara si scade temperatura :D .
P.S. Cea mai buna solutie este la iarna furtunul de la condensare sa il pun intr-o galeata....daca galeata se umple peste noapte atunci are loc condensarea daca nu se umple nu are loc ...COrect?
Avatar utilizator
kahn_flo
Membru Activ
Mesaje: 31
Membru din: 23 Iul 2017 01:17

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kahn_flo »

marius1981 scrie: 01 Aug 2017 13:34 Pun cate 2 calorifere intr-o camera ...(da calculul e facut pe toata casa, camera) ...
Sincer nu mai inteleg .... daca ai 40/30 ei randament maxim si consum redus de gaz dar la 40 de grade tur nu iti ajung nici 5 plapume. :D
Foarte probabil, daca nu schimbi caloriferele. Daca insa le vei mari de doua ori, vei avea acelasi confort termic la 60/50 cat ai acum la 90/70. Iar daca le vei mari de patru ori, vei obtine acelasi confort la 40/30.
Ideea e: cu cat sunt mai mari caloriferele, cu atat ai nevoie de temperatura mai mica la apa care trece prin ele, ca sa obtii aceeasi temperatura in camere.
Dar aici trebuie facut si un calcul de optimizare a costurilor, pentru ca pretul pentru calorifere de 4 ori mai mari s-ar putea sa-l amortizezi in vreo 20 de ani, din economia la factura de gaze pe care ti-o da condensatia. Ca sa nu mai vorbim de micsorarea semnificativa a spatiului locuibil :)
marius1981 scrie: 01 Aug 2017 13:34 Si la 70 de grade retur centrala nu lucreaza in condensare..... pai atunci facem returul ca o portiune de 2 metri sa mearga pe afara si scade temperatura :D .
Haha, genial! :lol:
marius1981 scrie: 01 Aug 2017 13:34 P.S. Cea mai buna solutie este la iarna furtunul de la condensare sa il pun intr-o galeata....daca galeata se umple peste noapte atunci are loc condensarea daca nu se umple nu are loc ...COrect?
Asta nu-i o solutie, e doar o verificare. Oricum, ai grija ca furtunul sa fie suspendat deasupra galetii, pentru ca daca ajunge capatul lui sa fie scufundat in apa, iti refuleaza in centrala.
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de marius1981 »

kahn_flo scrie: 01 Aug 2017 14:36Dar aici trebuie facut si un calcul de optimizare a costurilor, pentru ca pretul pentru calorifere de 4 ori mai mari s-ar putea sa-l amortizezi in vreo 20 de ani, din economia la factura de gaze pe care ti-o da condensatia. Ca sa nu mai vorbim de micsorarea semnificativa a spatiului locuibil :)
Eu nu cred ca magazinele de profil specifica astea in vreo brosura ...ajungi sa iti dai seama numai dupa ce te interesezi singur.
kahn_flo scrie: 01 Aug 2017 14:36 Haha, genial! :lol:
Dadeam si eu o parere .....eu stiu ca condensarea (lucru de care ne lovim toti in viata de zi cu zi) are loc cand aerul umed cald se loveste de o portiune rece (portiunea rece fiind returul in cazul acesta ) :D
kahn_flo scrie: 01 Aug 2017 14:36 Asta nu-i o solutie, e doar o verificare. Oricum, ai grija ca furtunul sa fie suspendat deasupra galetii, pentru ca daca ajunge capatul lui sa fie scufundat in apa, iti refuleaza in centrala.
Pai verificare ....cine dracu sta sa verifice dimineata galeata :D dar daca nu voi uita voi incerca sa vad ce rezulta .
Avatar utilizator
aliosa23
Mesaje: 4
Membru din: 05 Aug 2017 11:18

Centrala termica pentru casa 200 mp

Mesaj necitit de aliosa23 »

Salut,

Am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unei centrale pe gaz.
Se da una casa cu etaj cu amprenta de 100mp (deci, total de cca. 200mp, cu 2.5m inaltime), parterul are pereti din BCA, cu izolatie exterioara de 10cm, etajul este rezultatul mansardarii, din lemn, cu vata de 10 in pereti si izolatie exterioara tot de 10. Parter o baie (mai mult de serviciu) si bucatarie, etaj 2 bai, ce pot fi folosite simultan. Situatia actuala de incalzire si ACM este: centrala electrica de 9kw (setata pe 6) si doua boilere, cate unul pentru fiecare etaj, un total de 12 calorifere (7 la parter, 5 sus, de diferite dimensiuni).
Ma gandesc la o centrala de 30kw. Ce recomandari pot primi?
Momentan oscilez intre Ariston Alteas One 30 si Vaillant VUW 306/5-5...
Daca se pot oferi si argumente pertinente, mi-ar fi de mare ajutor. De exemplu, de ce Vaillant si nu Buderus, de ce Viessmann si nu Ariston? De ce nu Saunier si nu Immergas?
De brandul Termet a auzit cineva?

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa 200 mp

Mesaj necitit de fuji »

Termet e o companie poloneza... stii cum e... polonezii cumpara Motan si romanii Termet ! :lol:

Daca ai mai multe bai si sunt mai multe persoane, iti trebuie o centrala cu Boiler. Alegerea depinde de buget.. nu conteaza cum e nu stiu care model, daca nu exista buget..
Avatar utilizator
aliosa23
Mesaje: 4
Membru din: 05 Aug 2017 11:18

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de aliosa23 »

Mai multe persoane inseamna 2 adulti si 2 copii.
Nu prea agreez ideea de centrala cu boiler.
Ce marca si ce model se recomanda, totusi?
Bugetul, 5000-5500...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

aliosa23 scrie: 05 Aug 2017 12:38Nu prea agreez ideea de centrala cu boiler.
daca nu agreezi solutia cu boiler, atunci e irelevant daca ai 1 baie sau 5 bai... ca centrala tot nu va face fata simultan. :thumbup:
Ref. recomandare: ce masina se recomanda ? Sa fie un renault ? sau poate un hyundai ? Ca BMW nu se incadreaza in buget.
Centrale de 30-35 kW sub 5500 Lei sunt multiple variante. Trebuie sa aplici un criteriu suplimentar de selectie..
De ce nu incerci un Termet d-ala, daca tot l-ai adus in discutie ? Ca presupun ca Motan Mkdens 36 kW nu vrei..
Avatar utilizator
aliosa23
Mesaje: 4
Membru din: 05 Aug 2017 11:18

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de aliosa23 »

:D
Mereu ma astept ca oamenii sa dea exemplu masinile...
Dar, trecand l;a oile noastre, ale mele, ce solutie am cu boiler incorporat in bugetul meu?
Am adus in discutie Termet ca mi se par suspect de ieftine.
Nu stiu ce sa zic de Motan, atata timp cat nu ma pricep la centrale, fiind si motivul pentru care apelez la bunavointa.experienta voastra!

P.S. Am uitat sa mentionez un detaliu important, am spatiu de 47cm pentru centrala (ma refer la latimea ei). Stiu ca cele cu boiler sunt mai late,d e obicei.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica 30-35 kW

Mesaj necitit de fuji »

aliosa23 scrie: 05 Aug 2017 15:00P.S. Am uitat sa mentionez un detaliu important, am spatiu de 47cm pentru centrala (ma refer la latimea ei). Stiu ca cele cu boiler sunt mai late, deobicei.
da, intr-adevar sunt mai late.
Vitodens 100-W 35 kW de la Viessmann. :thumbup:
Sau Buderus GB172i-30 kW
Avatar utilizator
marius1981
Senior
Mesaje: 73
Membru din: 11 Feb 2017 00:39

Re: Centrala termica pentru casa 200 mp

Mesaj necitit de marius1981 »

aliosa23 scrie: 05 Aug 2017 11:25Am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unei centrale pe gaz.
Se da una casa cu etaj cu amprenta de 100mp (deci, total de cca. 200mp, cu 2.5m inaltime), parterul are pereti din BCA, cu izolatie exterioara de 10cm, etajul este rezultatul mansardarii, din lemn, cu vata de 10 in pereti si izolatie exterioara tot de 10. Parter o baie (mai mult de serviciu) si bucatarie, etaj 2 bai, ce pot fi folosite simultan. Situatia actuala de incalzire si ACM este: centrala electrica de 9kw (setata pe 6) si doua boilere, cate unul pentru fiecare etaj, un total de 12 calorifere (7 la parter, 5 sus, de diferite dimensiuni).
Ma gandesc la o centrala de 30kw. Ce recomandari pot primi?
Momentan oscilez intre Ariston Alteas One 30 si Vaillant VUW 306/5-5...
Daca se pot oferi si argumente pertinente, mi-ar fi de mare ajutor. De exemplu, de ce Vaillant si nu Buderus, de ce Viessmann si nu Ariston? De ce nu Saunier si nu Immergas?
De brandul Termet a auzit cineva?
Cum zicea domnul fuji ...conteaza cine face service si promtitudinea lor......si sa nu fie la 100 de km de tine ca te taxeaza la drum :D .
Al doilea lucru cautati trei modele de centrala si uitate la specificatii care crezi ca corespund nevoilor tale ...orice centrala este buna fiecare comerciant isi lauda marfa lui.
Avatar utilizator
aliosa23
Mesaje: 4
Membru din: 05 Aug 2017 11:18

apa calcaroasa

Mesaj necitit de aliosa23 »

Locuinta este in Ilfov, nu cred ca se pune problema unui delay al service-ului.
Veissmann are schimbator din inox, Buderus are Al-Si, din ce-am citit schimbatorul din inox este mult mai, sa zicem, "rezistent" la apa super calcaroasa din zona mea.
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 12 vizitatori