Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
Isa
Mesaje: 2
Membru din: 20 Dec 2016 16:15

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Isa »

Multumesc !
Avatar utilizator
mihaiMihail
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 17 Sep 2015 14:37

GB072 versus Vitodens 100

Mesaj necitit de mihaiMihail »

Karllos81 scrie:Avand in vedere ca buderus logamax plus GB072 24 kw costa 3900, iar Viessmann vitodens 100 26 kw costa 4800. Se justifica diferenta de bani in cazul in care aleg Viessmann.
Ca si utilizator de Viessmann iti spun ca merita. Eu apreciez la Viessmann faptul ca arzatorul si schimbatoarele sunt din otel inoxidabil cu care nu prea sunt probleme si in plus este si foarte economic.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: GB072 versus Vitodens 100

Mesaj necitit de fuji »

mihaiMihail scrie:Ca si utilizator de Viessmann iti spun ca merita.
da, dar ca utilizator de Viessmann nu stii cum merge Buderus. ;)
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

pompa, vas pentru Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Salut. Am si e o nedumerire.

Detin centrala de pardosea Leiber cu boiler incorporat, care anul acesta merge a 16-a iarna, dar e la al doilea boiler care fail-uie probabil cu fisura pe serpentina, asa ca urmeaza sa o schimb in curand.
Am fost pe la dealerii Bosch, Buderus si Viessmann din oras, urmeaza sa merg si la Vaillant pentru o oferta.
Am cerut oferta pentru o centrala fara acm de 35kw, boiler bivalent de 300L si ce mai e necesar pentru a o pune in functiune. Diferenta de pret e destul de mare in favoarea pachetului Viessmann 100W fata de cele Bosch (7000W) si Buderus (GB-172i), care mi s-au parut cam premium ca abordare si pret (deci nu doar centrala, ci intreg pachetul, inclusiv manopera).

Acuma ce am observat ca diferenta intre ele vine si din faptul ca la Bosch si Buderus mi-au pus si cate 2 pompe de recirculare (incalzire si apa calda) si vas expansiune. La Viessmann am intrebat expre despre pompe si vas, si a zis ca nu e nevoie, ca centrala are pompe pentru fiecare circuit, suficient de puternice. Intrebarea mea e Bosch 7000W si Buderus GB-172i nu au pompe de recirculare incluse?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: pompa, vas pentru Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 14 Ian 2017 22:12 Bosch 7000W si Buderus GB-172i nu au pompe de recirculare incluse?
deci, ai dat peste un Dealer neinformat (ca sa nu zic nepriceput) de la Bosch si/sau Buderus.
In primul rand, Buderus GB172i, da, e Premium, dar Bosch Condens 7000 W e totusi o centrala normala, n-as incadra-o ca premium. Ok, e un varf de gama la Bosch, insa ar trebui sa fie sensibil mai ieftina ca GB172i. Nu de alta, dar o sa apara in Ro si Bosch Condens 9000i.. :thumbup:

Ref. pompe, vas, preparare apa calda, boiler: o centrala poate incalzi un Boiler cu serpentina prin 2 solutii:
1) Centrala cu 1 pompa + vana cu 3 cai de comutare. In aceasta varianta pompa e folosita atat pe Incalzire, cat si pentru incalzirea boilerului.
2) Centrala cu 2 pompe, una pentru Incalzire, alta pentru incalzire Boiler. Aceasta centrala nu are vana cu 3 cai si deobicei pompele sunt externe centralei, montate pe conducte. La puteri termice mari oricum se ajunge la aceasta solutie (nu mai exista pompe integrate, nici vas, etc. -acestea se dimensioneaza in functie de instalatia concreta).

Dar cum sunt echipate / gandite cele 3 modele mentionate mai sus:
1) Vitodens 100-W are o singura pompa + vana cu 3 cai. Are si un vas expansiune integrat (destul de mic, 8 litri -e posibil sa fie necesar un vas suplimentar, montat pe instalatie).
2) Bosch Condens 7000 W: nu are pompe si vas integrate. Se monteaza 2 pompe pe conducte, la fel si vasul de expansiune (de preferat, unul de 35 litri sau min. 25 litri).
3) Buderus GB172i 35 kW are o singura pompa + vana cu 3 cai. Are si un vas expansiune integrat (12 litri -e posibil sa fie necesar un vas suplimentar, montat pe instalatie).
-la GB172i poti alege varianta alba, care e mai ieftina ca cea neagra.

Acum, ref. la preturi: oferta Viessmann cuprindea Boiler bivalent Vitocell Viessmann sau alt fabricat de la alt producator ?

Ref. manopera: la centrala Bosch e un pic mai mult de lucru, deci s-ar justifica un plus la manopera (dar nu exagerat).
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

boiler pentru Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Mersi de clarificare :)

Boilerele nemtesti sunt nejustificat de scumpe (zic si "dealerii" asta)
Pentru Viessmann am primit ofera in combinatie cu boiler Woody, pentru Bosch cu DZD, iar la Buderus nu era specificat (dar sigur nu Buderus, ca era ieftin). Am mai primit o ofera de la un 3rd party pe Buderus + Cordivari (IT - pret ok).
E vreauna din marcile astea de boilere pe care ar trebui sa o evit? Dar Tesy?
Sau e vreuna cu performante si/sau calitate superioara?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boiler pentru Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 15 Ian 2017 00:11Boilerele nemtesti sunt nejustificat de scumpe (zic si "dealerii" asta)
tocmai tie iti zic asta, ca boilerele de calitate sunt nejustificat de scumpe ..? :lol:
Pai le-ai povestit cum ti s-au gaurit boilerele precedente ?

N-am scris nemtesti, am scris de calitate, pentru ca gama Vitocell de la Viessmann se fac in.. Franta !
Eu zic sa nu iei un Tesy sau un mai stiu ce.. dar sa stii ca e mare diferenta. De la grosimea tablei (compara greutatile), la tipul si calitatea emailului pana la grosimea si tipul Izolatiei termice (si implicit a pierderilor de caldura).
Si nu in ultimul rand, verifica si puterea termica a serpentinei -asa iti dai seama cat de mare e.

acum scriu sa fie scris: boilerele Vitocell 100 de la Viessmann nu sunt cele mai scumpe la ei.. Sunt boilere banale. Exista insa si gama de Inox, Vitocell 300. :thumbup:

Bun, revenind la comparatia de preturi dintre centrale: e greu sa compari o centrale Viessmann +boiler Drazice cu una Buderus cu boiler Tesy sau Cordivari.. Alege un boiler de la un Producator, iar ulterior decide-te pentru centrala.
Insa eu cred ca boilerele Bosch / Buderus nu sunt chiar asa de scumpe, merita banii.
La fel, Tesy sunt boilere relativ bune, nu au facut probleme in timp (fara a fi niste boilere premium).
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Pai nu contest ca nu o fi mai bune Viessmann sau Buderus, dar facand o comparatie pentru un Boiler 300L Woody, DZD, Tesy sau Cordivari pretul variaza intre 500-700 de euro iar un Vitocell 300 e 2400 de euro. La asa diferenta prefer sa schimb un boiler ieftin care sa-s schimb dupa 8 ani si sa raman cu 1000 de euro pe plus. N-am facut/vazut teste, dar si pe boilerele ieftine pe care le-am vazut era groasa izolatia, aratau chiar mai umflate decat cele nemtesti, care ce-i drept erau mai frumoase, trase in tabla alba sau email (exterior) - aprecieri subiective :D
Acuma e drept ca Vitocell 100 de 300L e doar ~1200 de euro, iar unul Buderus cam tot pe acolo. La Bosch nici nu ma mai uit, cred tot mai mult ca nu mi se potriveste (voi mai detalia).

Vitocell-urile 100 au interiorul emailat (la fel si Woody), e si serpentina emailata? Ca de regula daca e sa se "duca" ceva, serpentina merge prima.

Si boilerele ieftine au protectie cu anod de magneziu (cel putin unele), care se constuma si trebuie inlocuit. Deci posibil sa tina si unul ieftin 10-15 ani daca e intretinut corect. La centrala actuala nu stiu daca a avut, dar sigur nu l-am inlocuit :))

Am facut si o recenzie a greutatilor, Cordivari are 51kg (suspect de usor), Woody 118kg (izolatie 50mm), Tesy 103kg (izolatie 100mm), Buderus 144kg, DZD 150kg, Vitocell 160kg.
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Rectificari: Coridivari 81kg izolatie 50mm, Buderus izolatie 50mm.
Despre eficienta energetica: Tesy A, Vitocell B/C in functie de varianta. Ar trebui sa ii oblige pe toti sa o declare, la fel ca la electrocasnice.

Cautand informatii, am mai gasit un boiler interesant, Austria Email HT 300 ERR - 164kg, emailat - Vitocell la pret de Tesy :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Boilere cu serpentina

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 15 Ian 2017 01:55Cordivari are 51kg (suspect de usor), Woody 118kg (izolatie 50mm), Tesy 103kg (izolatie 100mm), Buderus 144kg, DZD 150kg, Vitocell 160kg.
imi pare bine ca ai facut ceva research, asta era si ideea. :thumbup:
Austria Email e un prestigios producator austriac.. din pacate nu are reprezentanta in Ro, doar importatori.
Viessmann vinde si produse "reflex", adica vase si Boilere -poti cere oferta la un dealer Viessmann si de boiler reflex.

In alta ordine de idei, mai trebuie sa tii cont de o chestie: centrala pe care o alegi trebuie s-o cumperi cu tot cu senzorul de boiler. Deci la o centrala Viessmann, la o automatizare Viessmann trebuie sa legi un senzor de boiler tot Viessmann. Trebuie sa fi atent ca acel senzor sa si intre in teaca altui producator de boiler.
-intamplator, Viessmann are probabil cei mai subtiri senzori, so.. ;)

Ref. greutati: vazand greutati de 80 kg, in comparatie cu 150-160 kg.. nu ti se pare ca unii incearca sa ne traga in piept ? Si asa-i ca nu te prinzi de la prima impresie, daca alegi superficial ?
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Vazusem si Reflex, dar.. clasa energetica D, pierdere de caldura 108 (vs 46 Tesy), greutate 123 kg, pret 900 euro, deci nu, mersi.

Stiam de faza cu sensorii, ca pot sa nu se potriveasca de la un producator la altul, dar acest lucru se poate verifica. Si, nu stiu daca am inteles bine, se pot adapta?!? Oricum, pare sa existe o compatibilitate destul de mare.

Cordivari pare o exceptie (81kg), restul sunt peste 100kg. Nu mi se pare ca incearca sa ma traga in piept, din contra au un pret adecvat pentru ce ofera. Sa luam si un exemplu, Tesy vs Vitocell, raport greutate kg 103/160 = 0.64, raport pret euro 700/1200 = 0.58, clasa energetica Tesy A, Vitocell B sau C. Deci 0.64 > 0.58, imi ofera mai mult material pentru acceasi bani + un randament energetic mai bun.

Boilerele nemtesti vin toate (sau majoritatea) invelite in tabla/email, care cu siguranta se reflecta si in greutate. Arata mai bine, au protectie mecanica mai buna, dar pe mine nu ma "incalzeste" acest aspect, pentru ca bolierul va sta in demisol in camera tehnica, in loc ferit. In schimb nu stiu daca izolatia celor fara protectie metalica exterioare e ignifuga, lucru care poate sa conteze intr-o mica masura.

Sa mai recapitula odata, ce poate sa se defecteze la un boiler (la modul real)? De ce am nevoie de reprezentanta? Boilerul are o constructie destul de simpla, nu are automatizare sau parti in miscare, parti care necesita servisare (gresesc?). Iar la o adica poate fi inlocuit usor cu altul. Poate singura chestie care i-as vedea ca un real plus la cele premium ar fi sa aiba serpentinele mai groase/rezistente, desi repet.. anod magneziu

Nu sunt zgarcit de felul meu, nu caut produse ieftine, ci produse de calitate, dar pana la un punct, acela in care incepi sa platesti doar pentru brand nu si pentru un plus real la produsul respectiv. Daca in cazul centralelor, care au o constructie complexa, merg fara sa ezit pe un produs/pret premium, in cazul boilerelor nu mi se pare ca merita, in urma celor expluse. Mi s-ar parea doar daca as sti din start ca cele ieftine sunt proaste, au consum energetic mare, au randamet de incalzire prost sau se defecteaza dupa o perioada mica de timp. Dar nu pare cazul, pare ca platesc pentu brand si pentru mana de lucru de ~4 ori mai scumpa in Franta sau Germania decat in Europa de est.
Dintre Audi si Skoda la aceleasi specificatii dar juma' de pret, aleg Skoda. (Inca) Nu sunt convins ca cele (boilerele) premium justifica diferenta de pret.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Reflex are mai multe tipuri de Boilere -la fel ca si AE (Austria Email). Sigur, la noi se aduc cele mai ieftine.
Nu toate boilerele nemtesti au manta din tabla -Bosch SO de ex. are o folie de PVC, inchisa cu fermoar.

Acum.. ce inseamna calitate si ce se poate strica ? Problema e in primul rand la email, daca e omogen si ..perfect.
La o cada emailata (din fonta !) e suficient sa ai un punct de rugina -ca se va gauri.
La fel si la boilere..
Si apoi.. neamtul certifica ca emailul lui e neutru fata de apa de consum si e agrementat pentru consum. Ceilalti, mai mult afirma, nu stiu cat s-au certificat ei..

Tabla... nu poti compara Moskvich si Mercedes doar prin prisma tablei. Si strict la tabla tot nemtii castiga, ca ei au garantat aceeasi calitate, grosime, aceleasi proprietati la mai toate produsele lor de serie. La Moskvich, ca si la Dacia.. e pe loturi ! Lot bun, lot mai putin bun.. :D
Aud acum ca sunt la mare cautare Daciile fabricate pentru nemti -ca pasamite ar fi la alta calitate. Dinnou, ca pe vremuri. :thumbup:

Un Boiler bun va supravietui centralei si va apuca sa functioneze si cu urmatorul model.
Spuneam de boilerul din Inox Viessmann Vitocell 300.. cred ca am montat 2 bucati in ..10 ani ! Tin minte ca unul a inlocuit un boiler Bosch din otel, care nu se gaurise.. insa apa mirosea groaznic, si boilerul nu putea fi curatat nicicum.
kuxx scrie: 15 Ian 2017 10:12Dintre Audi si Skoda la aceleasi specificatii dar juma' de pret, aleg Skoda. (Inca) Nu sunt convins ca cele (boilerele) premium justifica diferenta de pret.
da, dar..
Eu acum conduc o masina japoneza, decenta.
Da-mi voie sa-ti marturisesc ca am fost socat cand am mers recent cu un taxi Octavia (cred ca era primul model).. extraordinar de zgomotoasa. Face zgomot ca Porsche si merge ca Polo ! :lol: Sigur, iti faci treaba cu ea, e " best buy" cum place la roman, dar..
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Primul model de Octavia s-a fabricat intre 1996-2004, deci daca inca face taxi inseamna ca e tank, numai de bine. Sunt convins ca nici un A4 de pe vremea aia cu probabil celebrul 1.9TDI nu statea mai bine.
Faptul ca nu va fi email-ul omogen si se va gauri... pot sa mi-l asum. N-am prea auzit de boilere decente gaurite, eventual cu serpentina crapata, dar nah, nu sunt in domeniu, deci experienta mea e limitata.
Nu contest calitatea superioara a Viessman, Buderus vs ceilalti, doar diferenta nejustificata de pret, care nu este proportionala cu diferenta de calitate, si este data de brading si manopera mult mai scumpa. Si daca tot e pretul dublu si imi permit sa-mi cumpar 2 ieftine la o adica, in caz ca nu rezista primul. Iar daca rezista, raman cu niste bani. Si materialul izolant isi pierde din proprietati in timp, deci nu mai e la fel de eficient in timp.
Daca ar fi Vitocell 300 la pret de Vitocell 100, atunci da, as sti o treaba :)
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica de calitate

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 15 Ian 2017 13:38Nu contest calitatea superioara a Viessman, Buderus vs ceilalti.
spui ca nu esti zgarcit si cauti produse de calitate..
Tocmai m-am uitat la al n-lea film despre noua Elbphilarmonie din Hamburg.. ce a costat pana la urma aproape 800 mil. euro (fata de bugetul initial de ..80 mil. euro :) )
Perfectiunea nu are limite, tot timpul exista loc de imbunatairi.. D-aia a durat asa de mult constructia asta fa-bu-loa-sa.

Poti sa cumperi bilete la concertul din Slatina al lui Jean de la nustiuunde sau poti merge la Pavilionul Expo ca s-o vezi pe Delia. Sau astepti sa cante Carla's Dream la Sala Palatului -ar fi un best buy, sau cel mai bun raport calitate/pret. :lol:
Daca esti mai cosmopolit, strangi bani si mergi la concert in Piata Constitutiei s-o vezi pe Sia sau Rihanna.. si ignori praful din piata si decorul blocurilor ceausiste -la fel, si "capodopera" Casa Poporului.

Sau dai 100 euro pe avion si iti iei camera la Elbphilarmonie (incep preturile la hotel de la 220 euro) si mai dai niste bani si pe un concert de muzica clasica (ca d-aia te duci, nu ?). Oare cand te vei intoarce de la Hamburg.. o sa mai ai chef de cele de mai sus ? ;)

Asa-i si cu instalatiile astea, cu centralele... Bosch, Viessmann, Buderus nu se mai bat demult doar in tehnica.. Pun mult accent inclusiv pe design, sunt f. atenti cine castiga premiul de design. Nimeni nu mai produce niste "cutii".
Exista in Germania premii anuale inclusiv pentru "Cea mai buna serie de documentatii tehnice", pentru "Cel mai bun partener al retelei profesionale de firme", etc.
Iar acesti lideri de piata mai pun accent si pe Cercetare: si centralele termice au cam iesit din zona de interes. Deja centrul de greutate s-a mutat pe micro-cogeneratoare de apartament (productie curent electric + Incalzire). si multe altele (Smart Home de exemplu).
-mini-producatorii ieftini trebuie sa astepte sa apara inventiile astora, ca sa stie ce copiaza si ei in urmatorii ani.

Acum.. ce-i de facut ? Fiecare alege dupa Buget si dupa experienta sa de viata.
Trebuie sa stii care sunt cele mai bune produse si, in functie de buget si de compromisul pe care esti dispus sa-l faci, incepi cu "cut costs !", adica taierea cheltuielilor.
In general, cei cu cel mai bun raport calitate/pret in minte conduc o ..Kia (noile Hyundai deja au devenit scumpe). Si e o excelenta alegere. Dar la stop.. vei fi vesnic complexat. :D
---------------------------
Buderus nu are numai gama premium GB172i, are si GB162 (insa as recomanda mai bine un Bosch Condens 7000, pe motiv de schimbator de caldura superior).
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

Dude, e cam deplasat postul tau, nu o sa imi risip energia in al "demonta", pentru ca nu am nimic de demonstrat nimanui, sau cel putin nu pe un forum.
Vad ca recomanzi cu insistenta Bosch (am citit buna parte din topic), am fost multa vreme fan-ul lor, am o gramada de electrocasnice de la ei si ceva scule Bosch Professional, dar cu toate astea ca fiabilitate, lasa de dorit, mi-am si luat niste castane in urma unor recomandari.

Am zis ca o sa mai detaliez de ce nu Bosch. Eu urmeaza sa inlocuiesc o centrala cu tiraj natural cu una in condensatie, deci se schimba complet evacuarea/admisia. Hornul prin care urmeaza sa montez tubulatura de admisie/evacuare are 11+ml, deci voi avea nevoie de vreo 12m de tubulatura. La Bosch se merge pe un alt diamentru/tip de tubulaltura fata de Viessmann sau Buderus, care e si semnificativ mai scump (cu vreo 60%, 700 euro pentru ce am eu nevoie), Deci thanks but no thanks to Bosch.

Acuma mi-a fost recomandata ca si alternativa instalarea unei tubulaturi simple doar pentru evacuare si scurgerea condensului prin horn, urmand ca admisia de aer sa se faca din incaperea ca si la centrala actuala. Ce parere ai despre aceasta? Ce dezavantaje prezinta?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

tubulatura evacuare Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 15 Ian 2017 22:04Vad ca recomanzi cu insistenta Bosch (am citit buna parte din topic)
in general eu nu recomand nimic, raspund la intrebari.
De Bosch tu insuti ai scris. Eu nu am nimic impotriva sa montezi si Vaillant de exemplu, sau Ariston, de ce nu.. ba sunt si suficiente centrale Immergas sau Ferroli montate in tara. Sau Beretta.
am fost multa vreme fan-ul lor, am o gramada de electrocasnice de la ei si ceva scule Bosch Professional
well, eu nu sunt fan Bosch -de fapt nu sunt fan-ul niciunei marci. Sau daca ar fi sa aleg totusi o marca, atunci.. Panasonic :clap: , ca tot ii paste un faliment din cauza chinezilor si coreenilor.
Insa nu pot sa nu remarc managementul extrem de inteligent al Bosch (in mai toate domeniile.. de la sculele pe care le-ai amintit pana la componentele auto). O firma care renunta sa produca telefoane mobile intr-un moment in care toti ceilalti se inghesuie sa mareasca productia si se apuca sa bage in cercetarea si dezvoltarea de componente pentru telefoane se numeste o companie inteligenta. Acum telefoane fac doar chinezii -si senzorii sunt Bosch. Daca Nokia avea inteligenta asta, nu ar fi ajuns unde a ajuns..
-la scule: Bosch poate face niste scule similare Hilti -dar o sa coste ca Hilti. Or ei vor sa aiba produse populare, nu exclusiviste. Rulezi sau nu ? Asta e intrebarea.
-in domeniul auto implicarea lor e profunda si vitala (pana si soft-urile cu scandal de la VW, ca esti probabil fan, sunt facute de Bosch. La fel si cel din scandalul nou cu Fiat :lol: ).
In termotehnica ai de ales: nu vrei Bosch, iei Buderus -ca tot Bosch e ! La fel si la electrocasnice, nu e bun Bosch -ia Siemens, ca tot la Bosch ajung banii.
Am zis ca o sa mai detaliez de ce nu Bosch. Eu urmeaza sa inlocuiesc o centrala cu tiraj natural cu una in condensatie, deci se schimba complet evacuarea/admisia. Hornul prin care urmeaza sa montez tubulatura de admisie/evacuare are 11+ml, deci voi avea nevoie de vreo 12m de tubulatura. La Bosch se merge pe un alt diamentru/tip de tubulaltura fata de Viessmann sau Buderus, care e si semnificativ mai scump (cu vreo 60%, 700 euro pentru ce am eu nevoie), Deci thanks but no thanks to Bosch.
tubulatura de la Buderus e fix la fel cu cea de la Bosch. Si cand vorbim de masura 60/100 , mai toate sunt la fel (inclusiv Viessmann, Ariston, etc.). In principiu, in Germ. nu se merge pe 60/100: diametru prea mic, zgomot, viteza mare, etc. La noi.. merge. De ce ? Motive de costuri, desigur.

Pentru stabilirea uni traseu mai lung sau cu multe coturi, schimbari de traseu, etc., trebuie sa consulti documentatia tehnica a fiecarui aparat, ca nu toate au acelasi ventilator, aceleasi caderi de sarcina, etc. In doc. scrie exact ce tipuri de tubulaturi sunt acceptate. Deci aici nu e vorba de un Producator, ci de Modele de centrale: unele modele au niste caracteristici tehnice, altele au altele.
Acuma mi-a fost recomandata ca si alternativa instalarea unei tubulaturi simple doar pentru evacuare si scurgerea condensului prin horn, urmand ca admisia de aer sa se faca din incaperea ca si la centrala actuala.
e ok, s-au mai facut si solutii d-astea.

Mai e si solutia a 3-a: sa pui tot o centrala cu racord la cos de fum (deci cu tiraj natural) -poate cea mai buna solutie. :thumbup:
Avatar utilizator
kuxx
Junior
Mesaje: 11
Membru din: 14 Ian 2017 21:46

Re: tubulatura evacuare Centrala termica

Mesaj necitit de kuxx »

tubulatura de la Buderus e fix la fel cu cea de la Bosch. Si cand vorbim de masura 60/100 , mai toate sunt la fel (inclusiv Viessmann, Ariston, etc.). In principiu, in Germ. nu se merge pe 60/100: diametru prea mic, zgomot, viteza mare, etc. La noi.. merge. De ce ? Motive de costuri, desigur.
Oferta pentru Bosch 7000W am primit-o pe 80/125, lucru confirmat de dealer.
Acuma mi-a fost recomandata ca si alternativa instalarea unei tubulaturi simple doar pentru evacuare si scurgerea condensului prin horn, urmand ca admisia de aer sa se faca din incaperea ca si la centrala actuala.
Dezavantaje, riscuri?
Mai e si solutia a 3-a: sa pui tot o centrala cu racord la cos de fum (deci cu tiraj natural) -poate cea mai buna solutie. :thumbup:
Ironie ieftina si mult offtopic, dar mersi oricum pentru suport!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica cu tiraj natural

Mesaj necitit de fuji »

Ironie ieftina si mult offtopic, dar mersi oricum pentru suport!
pai nu e deloc ironie -centralele cu tiraj natural chiar sunt cele mai bune, pentru ca sunt cele mai fiabile (nu mai explic, ca precis zici ironie, offtopic, etc. :roll: ). Las totusi mesajele pentru ca mai citesc si altii si sunt convins ca o sa priceapa exact despre ce e vorba.
Acum.. ce sa zic.. daca tu nu intelegi mesajele pe care le transmit, n-am ce sa fac. :roll: Poate nu scriu destul de clar, poate fac greseli gramaticale..
Ia-te atunci dupa "dealerii" respectivi, ca o documentatie clara or stii si ei sa citeasca.
kuxx scrie: 16 Ian 2017 06:32Oferta pentru Bosch 7000W am primit-o pe 80/125, lucru confirmat de dealer.
deci: o luam de la capat. :)
Kit-urile de evacuare, tubulaturile de la Buderus sunt aceleasi cu cele de la Bosch, apar in nomenclatorul Bosch. Sunt o groaza de accesorii d-astea.
La fiecare aparat pot fi montate anumite Kit-uri, anumite dimensiuni, in anumite situatii. Cum centralele nu sunt identice, uneori la aceeasi putere variantele de Kit pot diferi.
Avatar utilizator
codes
Junior
Mesaje: 7
Membru din: 26 Ian 2017 20:01

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de codes »

pentru fuji.
Vreau sa inlocuiesc in perioada urmatoare (mai spre primavara) actuala centrala conventionala Immergas Eolo de 24 kw fiind veche (14 ani). Suprafata de incalzit este aprox. 100 mp. (apartament cu 4 camere, doua bai) si vreau sa cumpar o centrala pe gaz cu ACM instant. M-am orientat spre BUDERUS LOGAMAX PLUS GB062-24 KD H V2. La alegerea acesteia, am tinut cont si de garantia de 5 ani. Este in regula alegerea ?. Ai avea o alta optiune pentru situatia descrisa mai sus ?. In prezent, radiatoarele sunt dimensionate in functie de marimea camerelor, pentru incalzirea cu centrala conventionala. Ca sa functioneze centrala noua in regim de condensare, ar trebui sa creasca suprafata radianta respectiv, sa inlocuiesc radiatoarele/caloriferele cu altele mai mari, sau sa montez suplimentar calorifere in fiecare camera. Ce ma sfatuiesti sa fac ?. Tu cum ai proceda ?.
Respecte si multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica GB062 si radiatoare

Mesaj necitit de fuji »

codes scrie: 26 Ian 2017 20:29Ca sa functioneze centrala noua in regim de condensare, ar trebui sa creasca suprafata radianta respectiv, sa inlocuiesc radiatoarele/caloriferele cu altele mai mari, sau sa montez suplimentar calorifere in fiecare camera...
centrala condenseaza oricum, mai ales daca functioneaza cu max. 50/30, sau 40/30 grd C.
Problema care se pune e daca la aceste temperaturi joase nu e prea frig in casa cu actualele radiatoare. Si daca e prea frig, atunci maresti temperatura si, in consecinta, centrala va condensa mai putin.
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] și 16 vizitatori