Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
dentra
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 12 Dec 2015 15:27

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de dentra »

Karllos81 scrie:Multumesc foarte mult.

Avand in vedere ca buderus logamax plus GB072 24 kw costa 3900, iar Viessmann vitodens 100 26 kw costa 4800. Se justifica diferenta de bani in cazul in care aleg Viessmann.
Diferenta majora intre ele consta in materialul din care e facut schimbatorul de caldura, la Weismann e din inox la Buderus din aliaj al-si.Unii spun ca e mai bun inoxul ca e mai rezistent la coroziune .Din ce am studiat eu al-si rezista la acid face o pelicula protectoare de oxid de al dar nu-i place ph mai mare de 8.5 adica prea alcalin,la apa de retea nu sunt probleme la apa din alte surse e recomandat inox.Oricum iti recomand sa folosesti un inhibitor de coroziiune indif de ce alegi
Avatar utilizator
andrey82
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 22 Iul 2016 14:08

Buderus Call Center

Mesaj necitit de andrey82 »

dentra scrie:Salut ,eu am o Buderus gb 072 si sunt foarte multumit
Salut, am citit ca ai avut o problema cu centrala buderus si ai apelat la service, Ce firma ti-a fost repartizata de la call center? de spui ca ai fost multumit; la mine pt un senzor de exterior au fost de la future instal primul habar navea cum se desface sub centrala sa lege senzorul, a venit a 2 a zi altul sa faca reglajele prin termostat Rc200 ca primul habar nu avea.
Avatar utilizator
dentra
Membru Activ
Mesaje: 43
Membru din: 12 Dec 2015 15:27

service Buderus logamax plus GB072 24

Mesaj necitit de dentra »

Salut eu am cumparat centrala de la o firma care a facut tot instalare ,Pif ,Iscir.
La mine in oras mai sunt dous firme care asigura service dar pe ei i-am ales dupa recomandare, Dupa orice defectiune la care a intervenit firma de service esti sunat de call center sa le spui daca s-a rezolvat prb si ce nota le dai. In cazul tau poti suna la call center sa le spui nemultumirea si sa soliciti alta firma de service
Avatar utilizator
cristi80
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2016 13:11

centrala termica cu condensare in loc de Sylber

Mesaj necitit de cristi80 »

Buna ziua, as dori sa achizitionez o centrala termica cu condensare, detin un apartament doua camere 45mp, izolat la exterior. Imi puteti recomanda o centrala care sa se incadreze in bugetul de 2500-3000 lei. Acum detin o centrala Sylber care a luat-o razna saptamana asta dupa doua intreruperi ale curentului. A continuat sa incalzeasca chiar daca a fost setata la pozitia zero sau pozitia de apa. Cu stima.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica cu condensare in loc de Sylber

Mesaj necitit de fuji »

Ar fi bine sa pui un Stabilizator de tensiune electrica la noua centrala..

Sylber din cate stiu a fost o marca Beretta Riello -noile centrale Beretta se numesc Quadra Green 25 CSI. Deci asta ar fi o varianta.
Ar mai fi Motan Sigma KDens, dar si alte modele, de ex. Buderus GB012 si Bosch Condens 2000, mai putin performante, dar de la un producator prestigios.
Avatar utilizator
cristi80
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2016 13:11

Re: centrala termica cu condensare in loc de Sylber

Mesaj necitit de cristi80 »

Multumesc pentru raspunsul prompt, din cele 4 enumerate pe care mi-o recomandati?, in functie de eficienta si sa nu fie nevoie de atatea interventii cate a avut nevoie Sylber in cei 14 ani.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala termica cu condensare in loc de Sylber

Mesaj necitit de fuji »

centralele cu condensare sunt cu totul alte tipuri de centrale.. E posibil ca la orice centrala cu condensare sa fie nevoie de interentii mai multe..
Acum.. interventia e una, cosutl pieselor de schimb e alta ! Beretta si Motan au cele mai scazute preturi la piesele de schimb.
Conteaza mult la o centrala cat de bine si corect e montata, pusa in functiune si ulterior servisata.
Avatar utilizator
mihai1111
Mesaje: 1
Membru din: 14 Noi 2016 20:00

centrala Beretta Quadra Green 30 kw pentru casa 110 mp neizolata termic

Mesaj necitit de mihai1111 »

Bună seara!

Ce părere aveți despre o centrala în condensare Beretta Quadra Green de 30 kw pentru o casa de 110 mp neizolata termic? Ați întâlnit probleme la acest tip de centrala termică?

Mulțumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala Beretta Quadra Green 30 kw pentru casa 110 mp neizolata termic

Mesaj necitit de fuji »

nu au fost probleme pana acum la Quadra Green.. Bine, nu cunosc nici eu toate situatiile..

Cred ca ar merge si modelul mai mic, Quadra Green 25 CSI (atentie la datele tehnice la ambele modele, mai exact la puterea pe incalzire).
Avatar utilizator
cristi80
Mesaje: 4
Membru din: 14 Noi 2016 13:11

Bosch Condens 2000 W

Mesaj necitit de cristi80 »

Buna ziua, ce parere aveti despre centrala Bosch Condens 2000 W?. Este 2600 lei la Dedeman. La centrala Ariston Cares Premium 24 FF scrie ca randamentul este de 108,3%, este posibil? Multumesc.
Ultima oară modificat 18 Noi 2016 15:43 de către cristi80, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bosch Condens 2000 W

Mesaj necitit de fuji »

este o centrala cu recuperator caldura montat post-schimbator principal, e sora lui Buderus GB012. O centrala ok, merita banii.

Avatar utilizator
NDY21
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 24 Aug 2016 22:47

Centrala termica Motan MK Dens

Mesaj necitit de NDY21 »

Buna ziua,
In ultimul timp primesc recomandari pentru Motan MK Dens 25 sau 36 kw de la utilizatori si chiar instalatori...pentru faptul ca are aproape daca nu toate piesele din inox.
Eu eram hotarat pe wiesmann vitodens 100, 26 kw.
Ce parere aveti?
Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Motan MK Dens

Mesaj necitit de fuji »

NDY21 scrie:Motan MK Dens 25 sau 36 kw
Mkdens este o centrala buna, functionala, dar... n-as compara-o in niciun moment, in niciun fel cu Vitodens 100-W de la Viessmann. :o
Poate cu Vitodens 050 s-o putem compara, desi nici cu aceasta nu as compara-o.
As fi fost tentat sa zic ca Mkdens isi merita banii, dar la ora actuala a ramas cam scump in piata (celelalte aparate s-au ieftinit puternic).
Avatar utilizator
Ares
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2016 21:37

Centrala termica Vitodens 111-W

Mesaj necitit de Ares »

Buna seara, vreau să-mi montez o centrală in apartament de 3 camere , cu 2 bai, blocul izolat , ultimul etaj pe partea de nord și vreau să-mi spune-ți o părere (fiabilitate, preț, sau o recomandare PTR altceva mai bun ) despre aceasta CENTRALA TERMICA VIESSMANN, VITODENS 111-W, ACUMULATOR 46 LT, ACCESORII, 26kW(50-30°C) . Am găsit la Romstal la 7100 lei . Va mulțumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Vitodens 111-W

Mesaj necitit de fuji »

Vitodens 111 e cu siguranța o centrala buna.. si inca una scumpa, nu ? Mai buna ar fi Vitodens 222-W :)
Romstal... scump la service, f. scump la piese schimb.
Avatar utilizator
Ares
Mesaje: 4
Membru din: 30 Noi 2016 21:37

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Ares »

Aveți vreo recomandare, sa o cumpăr din alta parte. ???
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Comanda online Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Ares scrie:Aveți vreo recomandare, sa o cumpăr din alta parte. ???
internet ..?
Orice magazin online.
Avatar utilizator
florin7
Mesaje: 2
Membru din: 01 Dec 2016 21:00

Centrala termica pentru spatiu 100MP cu incalzire in pardoseala

Mesaj necitit de florin7 »

Salutare colegi.

Am si eu nevoie de sfatul vostru deoarece sunt in dilema cu alegerea centralei termice si luni trebuie sa o cumpar.

Ca si spatiu este vorba de 100MP utili cu incalzire in pardoseala peste tot.

Ca si optiuni ar fi urmatoarele variante:

riello-in-condensatie-pt-inc-acm-family-condens-3-5kis-36-5-kw-50-30%25C2%25B0c-p35835.html

pachet-centrala-bosch-in-condensatie-condens-2500w-kit-ev-25-2-kw-50-30%25C2%25B0c-termostat-ct100-p12569680.html

centrala-termica-viessmann-condensatie-incalzire-acm-vitodens-100-w-kit-ev-26kw-50-30%25C2%25B0c-p52478.html

Din aceste 3 modele care mi l-ati recomanda, sau daca cumva stiti altceva care ar fi si mai ok decat modelele acestea sunt deschis la sugestii.

Din comentariile anterioare stiu ca vitodens-ul e laudat dar celelalte doua cum ar fi?

Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru spatiu 100MP cu incalzire in pardoseala

Mesaj necitit de fuji »

Riello Family Kis.. mai bine nu.

Este evident ca oferta cea mai buna e la Bosch Condens 2500, că îți dă si Termostat internet CT100 in banii aia !
Nu stiu insa daca si la Romstal e garanția 5 ani sau e doar 3.
In plus, vei avea de-a face cu service-ul lor. :o
Avatar utilizator
florin7
Mesaje: 2
Membru din: 01 Dec 2016 21:00

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de florin7 »

Da oferta e buna cu termostatul inclus dar exact de treaba cu service-ul am auzit si chestii pozitive si negative. Legat de garantie pe site apare 2 ani dar nu stiu daca e corect ca la orice produs e la fel. Dar ca si caracteristici este la fel de buna vitopend-ul sau mai jos. Ce magazin serios mai imi poti recomanda sa verific si acolo pretul?
Mersi mult de ajutor
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori