Recomandari alegere Centrala termica 2011-2017

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Închis
Avatar utilizator
Urukuno
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2017 16:53

Centrala termica pe gaze

Mesaj necitit de Urukuno »

Buna ziua. Doresc cateva sfaturi daca se poate in alegerea unei centrale pe gaz care va fi legata in paralel cu un cazan pe lemne brichete peleti. Instalatia in camera centralei este de cupru si deacolo merge pe ppr, suprafata este de 200 m2 cu inaltime de 3m, geamuri cu tamplarie din pvc 7 camere, termoizolație 10 cm pereti caramida plina de 50cm. Acum dupa calculele unor firme as avea nevoie de o centrala de 35kw in. Baie si bucatarie exista boliere electrice pt acm. Ce centrala imi recomandați pana acum am optat inyte un vitodens 100, ceva de la bosch, dar sunt deschis si la alte firme, buget in jur de 5000.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pe gaze

Mesaj necitit de fuji »

Urukuno scrie: 06 Mar 2017 17:03..suprafata este de 200 m2 cu inaltime de 3m, ..as avea nevoie de o centrala de 35kw
nu stiu unde e casa.. o fi la munte.. dar in orice caz 35 kW pare cam mult.
Pe langa Vitodens 100-W 35 si Bosch Condens 7000 W ZBR35 ar mai fi de ex. GB172-30 sau 35, albe sau negre.
Avatar utilizator
paulbla
Mesaje: 1
Membru din: 06 Mar 2017 21:16

Centrala termica pentru casa 125 mp

Mesaj necitit de paulbla »

Buna ziua!
Am nevoie de putin ajutor in alegerea unei centrale termice pentru casa mea.
Casa are 125 MP utili, este parter cu planseu de lemn, si posibil pe viitor sa existe si o mica mansarda. Din cei 125 mp, 75 mp vor fi incalziti prin pardoseala, iar restul clasic cu radiatoare ( desi e posibil sa merg pe toata suprafata cu incalzirea in pardoseala ). Casa va fi izolata cu 15cm de polistiren, planseul si sarpanta, deasemenea izolate. Tamplarie termopan pvc de calitate buna.De ACM va fi nevoie in 2 bai si o bucatarie
Pana acum mi s-a recomandat/ofertat centrala termica Buderus GB 072k 24/30kw si una ARCA PIXELFAST 31FCR VD 31kw.Apa va fi de la retea. Ce imi puteti recomanda ca sa faca fata cu brio la incalzire + acm?
Ma invart in zona 3000-4000-5000 max ron pentru centrala.
Va multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru casa 125 mp

Mesaj necitit de fuji »

nu stiu zona climatica a casei.. dar mare minune daca necesarul termic va depasi 12 kW !
Deci ar merge de la Arca si aparatele de 25 kW, Pixel 25 FC sau Pocket 25 FC, ambele cu preparare instant.
http://www.arcacaldaie.ro/Apps/WebObjec ... 1&lang=rum

Insa centralele Arca sunt centrale cu recuperator de condens montat dupa cazanul propriu-zis -unii le numesc impropriu cu "semi-condensare". Deci nu poti sa le compari cu GB072, care e o centrala full condensing, de mare randament.

Ca sa intelegi centralele cu condensare Arca se pot compara cu GB012 de la Buderus sau: Ferroli Divacondens, Bosch Condens 2000, Caloma, Protherm Jaguar. Dar nu se pot compara tehnologic cu GB072, nici macar cu GB062.

Probabil ti-au recomanda o centrala mai mare ca sa faca mai multa apa calda.. Dar nu rezolvi mare lucru marind puterea finala a centralei -doar un Boiler face diferenta la confortul de preparare apa calda.

Exista si la centrale cu Boiler compromisuri (din motive de spatiu si finante): de ex. Chaffoteaux (brand apartinand de Ariston) exista pe langa Niagara Green si Urbia Green (cu microboiler) si Serelia Green. Acestea cu siguranta elimina fluctuatiile de temperatura la furnizarea ACM.

Asa.. de dorit ar fi un Viessmann Vitodens 100-W 26 kW (sau 35 kW), Buderus GB172i KH -30 kW (sau 35 kW), sau de ce nu Bosch Condens 7000 ZWBR.
De la aceste sume o iei in jos si sunt multe alte aparate, printre care si GB072, care, da, desi are putere de 24 kW pe Incalzire, are 30 kW pe Apa calda (cam la fel si Viessmann Vitodens 050-24 kW; exista si de 33 kW).

Nu cred ca te-am ajutat prea tare sa alegi. :) In schimb sper sa fi clarificat mai multe chestiuni.
Avatar utilizator
vivileanu
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mar 2017 20:41

alegere Centrala termica de Apartament

Mesaj necitit de vivileanu »

buna seara , vreau sa achizitionez o centrala pentru un apartament de 52 m , va rog sa ma ajutati sa fac o alegere buna intre urmatoarele centrale Bosch Condens 2000 W ZWB24-1RE , Ariston Cares Premium 24 EU, Buderus Logamax Plus GB012K-25 kW V2, Ariston Clas Premium EVO 24 EU, multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alegere Centrala termica de Apartament

Mesaj necitit de fuji »

Condens 2000 si GB012 sunt alegeri bune, pe motiv de pret si de fiabilitate (n-au prea fost probleme).
Cares.. mai bine nu. Daca e sa fie Ariston, mai bine Clas. :thumbup:
Avatar utilizator
razvv55
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 08 Mar 2017 15:48

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de razvv55 »

Bună seara,

Nu știu ce să aleg între un Bosch Condens 3000 și un Buderus GB072. Mă poate ajute cineva cu un sfat?

Menționez că dețin un termostat Bosch Control CT100, dar nu sunt sigur dacă e compatibil cu acest model de la Buderus. A instalat cineva Bosch CT100 pe Buderus GB072?

Mulțumesc!
Avatar utilizator
danielhora
Membru Activ
Mesaje: 21
Membru din: 17 Sep 2015 14:47

Centrala termica cu Boiler

Mesaj necitit de danielhora »

sdandrei scrie: 04 Feb 2017 23:16 Salutare tuturor!
Pentru o casa P+M izolata in care locuiesc 2 adulti si 2 copii s-ar potrivi asa ceva?
pachet-promotional-centrala-in-condensare-vaillant-vu-int-ii-256-5-5-boiler-vih-r-150-6-accesorii-pachet100008

Ce alte variante ar mai fi, pe Viessmann spre exemplu?
E ok un bolier de 150 de litri sau ar trebui sa ne indreptam spre 200?
Viessmann Vitodens 100 varianta doar pe incalzire, iar pentru apa calda boiler extern zic eu ca s-ar potrivi perfect cerintelor
Avatar utilizator
vivileanu
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mar 2017 20:41

centrala Bosch Condens 2000 W

Mesaj necitit de vivileanu »

buna seara, am achizitionat de pe emag o centrala Bosch Condens 2000 W cu kit de evacuare cadou, azi a venit curierul cu centrala fara kitul de evacuare, raspunsul curierului a fost ca poate este la alt curier, am zis bine astept pana maine. Am ajuns acasa si am despachetat centrala sa vad cum arata si sa scot actele din ea, Garantia nu era inauntru am sunat la emag si raspunsul lor a fost sa fac o plangere la ei si voi primi un raspuns in 30 de zile ca este vina producatorului ca nu a pus garantia in cutie. Ce ziceti sa mai astept ? A mai patit cineva asa ? Este o mare problema? Multumesc !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrala Bosch Condens 2000 W

Mesaj necitit de fuji »

Kit-ul de evacuare nu e cadou, pur si simplu se vinde centrala inclusiv Kit-ul de evacuare standard.
Certificatul de garantie Bosch nu e niciodata in cutie, e separat, deci nu e vina lui Bosch. Emag si/sau curierul au ratacit probabil certificatul, cum au ratacit si Kit-ul de evacuare. Oricum, chiar si daca s-a pierdut certificatul de garantie, pot sa-ti dea oricand alt certificat. Valabil si pentru Kit-ul de evacuare AZ.
30 de zile e cam mult de asteptat.. dar asta cred ca se datoreaza exclusiv Curierului, care face cu greu fata livrarilor, retururilor, etc.
Avatar utilizator
vivileanu
Mesaje: 3
Membru din: 07 Mar 2017 20:41

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de vivileanu »

Cei de la emag zic ca kitul este cadou, de azi se vinde centrala fara kit si cu un pret mai mare cu 200 lei decat ieri cand am comandato. Arunca vina pe producator ca a omis sa puna in cutia centralei, sper sa trimita un certificat de garantie cat mai repede ca este important pentru a putea fi pusa centrala in functie asa am inteles eu . Multumesc de sfaturi domnule fuji
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica +Kit evacuare

Mesaj necitit de fuji »

vivileanu scrie: 16 Mar 2017 00:07 Cei de la emag zic ca kitul este cadou, de azi se vinde centrala fara kit si cu un pret mai mare cu 200 lei decat ieri cand am comandato.
nu vinde nimeni centralele fara kit -ca e trecut asa ceva in descrierea produsului sau ca nu e trecut.. e alta poveste.
Avatar utilizator
Bianca Patrascu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Apr 2017 11:08

Centrala termica pentru apartament de 150 de mp

Mesaj necitit de Bianca Patrascu »

Buna ziua,
Pentru un apartament de 150 de mp, la ultimul nivel(10), izolat, 2 bai etc...ce-mi recomandati?
Prima optiune ar fi BUDERUS TIP LOGAMAX PLUS GB 172 IK - 30KW. Ne-au mai fost recomandate Immergas, VIESSMANN, Vaillant si Motan.
Am mai citit postarile, dar nu am gasit nimic despre Buderus Logamax Gb 172 ik.
Multumesc!
Avatar utilizator
Bianca Patrascu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Apr 2017 11:08

Motan MKDens C14 25 kW

Mesaj necitit de Bianca Patrascu »

Ni s-a mai recomandat astazi de catre instalatori si Motan MKDens C14 25 kW!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica pentru apartament de 150 de mp

Mesaj necitit de fuji »

Bianca Patrascu scrie: 10 Apr 2017 11:13Am mai citit postarile, dar nu am gasit nimic despre Buderus Logamax Gb 172 ik.
culmea e ca s-a scris despre GB172i -da un search

E o centrala f. buna, gama Premium de la Buderus.
Bianca Patrascu scrie: 10 Apr 2017 17:25 Ni s-a mai recomandat astazi de catre instalatori si Motan MKDens C14 25 kW!
da, centralele Motan Mkdens sunt functionale, o alegere ok (totusi, in cealalta extrema fata de GB172i).
Avatar utilizator
Bianca Patrascu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Apr 2017 11:08

schimbator principal de caldura din otel inoxidabil

Mesaj necitit de Bianca Patrascu »

Da, ar fi tb sa specific..nu am gasit mare lucru care sa ma ajute sa ma hotarasc ..in ceea ce priveste suprafata apartamentului si celelalte detalii pe care le-am scris mai sus.
Motan ne-a fost recomandata datorita schimbatorului principal de caldura din otel inoxidabil..sau asta a fost motivatia. M-am uitat la alte centrale nitel mai puternice datorita debitului mai mare...acum poate gresesc.

Multumesc!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: schimbator principal de caldura din otel inoxidabil

Mesaj necitit de fuji »

Bianca Patrascu scrie: 10 Apr 2017 21:43..in ceea ce priveste suprafata apartamentului si celelalte detalii pe care le-am scris mai sus.
necesarul termic la apartamentul e 150 mp e probabil de 14-16 kW (conteaza mult daca e izolat termic,cum e situat, etc.).
Deci cele mai mici centrale termice sunt suficiente.
Motan ne-a fost recomandata datorita schimbatorului principal de caldura din otel inoxidabil..
Motan, ok. Si de ce ai retineri ?
Bosch Buderus folosesc alta tehnologie la schimbatoarele de caldura (respectiv material AlSi).

Ca sa alegi un model trebuie sa impui criterii suplimentare de alegere: buget, tip aparat (apa calda instant sau cu boiler), automatizare si Producator.
Altfel... sunt o groaza de alternative.
Avatar utilizator
Bianca Patrascu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Apr 2017 11:08

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Bianca Patrascu »

Am indoieli pt ca unii instalatori imi recomanda putere mai mare, altii mai mica pt acelasi apartament. Unii Immergas VICTRIX EXA 24/28 1 ERP sau Tera 28 datorita debitului crescut, altii motan MkDens 25kw pt apa dura. Eu personal m-am uitat si la Buderus si Viessmann Vitodens.
Tind sa cred ca un compromis tb facut. Motanul are schimbatorul din otel si debit de 10l/min, Immergasu are debitul mai mare..la fel si Buderus si Veissman.
Bugetul nu prea departajeaza pt ca am pus un maxim de 4700-4800.
Ma intereseaza apa calda instant..sa fie ok pt 2 bai si o bucatarie, bineinteles consumul (are rost o centrala de 30 kw, doar daca spatiul si caracteristicele o impun), automatizarea - deocamdata aici mi-am prins urechile stiu doar de termostat wireless si eventual aplicatie pt telefon la unele...am mai citit cate ceva despre dar inca nu mi-e clar.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Necesar termic pe Incalzire si pentru Apa calda

Mesaj necitit de fuji »

Bianca Patrascu scrie: 11 Apr 2017 21:11Bugetul nu prea departajeaza pt ca am pus un maxim de 4700-4800.
Ma intereseaza apa calda instant..sa fie ok pt 2 bai si o bucatarie, bineinteles consumul (are rost o centrala de 30 kw, doar daca spatiul si caracteristicele o impun), automatizarea - deocamdata aici mi-am prins urechile stiu doar de termostat wireless si eventual aplicatie pt telefon la unele...am mai citit cate ceva despre dar inca nu mi-e clar.
puterea termica e valabila pentru toate centralele...
O putere de 24 kW la Viessmann e fix la fel cu 24 kW la Motan.
O putere termica de 28 sau 30 kW la Buderus e fix la fel cu cea de la o centrala de Ariston daca are 28 sau 30 kW pe apa calda.

Necesarul termic pentru Incalzire e una... iar cel pentru Apa calda e alta.
Pentru un Apartament, oricat de mare ar fi el, orice centrala practic e prea mare. Sau exprimat altfel, cele mai mici centrale termice pot incalzi minim 2 apartamente (sau 3-4 in cazul apartamentelor mici).

Cat despre necesarul termic pentru Apa calda: cu cat e mai mare, cu atat e mai bine. Insa o centrala ce prepara instant tot nu va oferi un confort similar cu o centrala cu Boiler.

Luati un Vitodens 100-W, de 26 kW (ca e suficient) sau de 35 kW (ca sa le placa la instalatori, sa fie rotunjit si super rotunjit.. :D ).
Avatar utilizator
Bianca Patrascu
Junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Apr 2017 11:08

Re: Recomandari alegere Centrala termica

Mesaj necitit de Bianca Patrascu »

Multumesc...
Închis

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori