UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de xp-kry »

Cred ca am sa-l fac retur . Il tin sub observatie . Indica doar doua valori pe iesire ( citite pe stabilizator) : 223 V si 230 V .Daca verifici tensiunea la iesire cu MAVO sunt alte tensiuni. In momentul cand indica 223 V de fapt variaza tensiunea in intervalul 223......226 V. Cand indica 230 V tensiunea reala este variabila in intervalul 224....229 V . Se chinuie rau de tot .Este variator sau stabilizator ? Daca nu verificam si-l utilizam asa cum mi l-au trimis ei la 230.......239 V nu prajeam centrala ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

tensiune functionare centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

centrala merge si ea 230 V +/- 10% sau cat e trecut in documentatie.
Nu sunt probleme la 239 V.

Ar fi fost bine sa vezi cum actioneaza stabilizatorul la o tensiune electrica de intrare de 180 V de exemplu.. sau de 270 V.

Vitopend 100 nu e f. sensibil -dar sub 200 V nu cred ca functioneaza.
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de xp-kry »

In fisa tehnica este prevazut :Tensiune de lucru V/Hz : 230/50.Pana la urma am conectat CT la stabilizator .Il tin sub observatie .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de fuji »

xp-kry scrie:In fisa tehnica este prevazut :Tensiune de lucru V/Hz : 230/50.Pana la urma am conectat CT la stabilizator .Il tin sub observatie .
pardon, posibil sa fie recomandat 230 V -10% / +5%
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de xp-kry »

In fisa tehnica nu sunt trecute abaterile de tensiune
751_a_994FISA TEHNICA.pdf
(1.26 MiB) Descărcat de 211 ori
xp-kry
Senior
Mesaje: 76
Membru din: 06 Ian 2012 22:33

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de xp-kry »

Acest stabilizator de tensiune nu iti va proteja aparatele mentionate. In cel mai fericit caz le va asigura tensiunea de alimentare mai stabila. La supratensiuni tranzitorii protectia asigurata de stabilizator este egala cu zero deoarece viteza de reactie a acestor stabilizatoare este mica. Pentru supratensiuni foloseste un releu de genul acesta: http://www.romstal.r... ... -msu-p9719.
Variatii de tensiune care nu depasesc 10% nu sunt periculoase pentru aparate iar acestea ar trebui sa functioneze normal. Daca ai variatii mari de tensiune, lente, atunci poti folosi stabilizatorul de tensiune.

Stabilizatorul cu servomotor nu e cea mai buna alegere in cazul asta: centrala nu are nevoie de tensiune fixa, insa tensiunea nu are voie sa iasa din anumiti parametrii. Probabil ca nu e rau nici sa nu fluctueze prea tare (depinde de bucla de reactie a sursei).
Stabilizatorul cu servomotor are la iesire o tensiune bine stabilita, dar dureaza mult pana ajunge la ea (cat se roteste motorul), ceea ce duce la un timp mare de raspuns.
+ daca tensiunea danseaza, motorul se va invarti mereu si se va uza autotraful si arde puntea H a motorasului (tot pe forum au fost postate aceste defecte).
Stabilizatorul cu relee actioneaza rapid, doar ca tensiunea e cea a retelei + treapta selectata. Probabil ca are 2 trepte de vreo 30V fiecare. La UPSuri, e, deobicei, doar o treapta de 40V!

Foarte important, pe langa un stabilizator, e o protectie la supratensiune, ce consta dintr-un banal varistor. Sau si mai bine, 3, cate unul intre oricare 2 fire: faza, nul si impamantare, caz in care trebuie cate o siguranta pe nul si pe faza. Se gasesc de 275V si sunt ieftine: ceva care se foloseste cu fuzibila de 20A intr-un UPS calitativ, e cam 1-2 lei!
http://i.dedeman.ro/media/file/file//f/ ... 7576_f.pdf


sursa :
http://www.elforum.ro/topic/90495-prote ... a-termica/
http://www.elforum.ro/topic/83204-stabi ... -tensiune/


Doar protectie: varistori + sig
Protectie + functionare la tensiuni mai aiurea: varistori + stabilizator
Protectie + functionare la tensiuni mai aiurea + functionare si fara curent (o varianta buna si pt centralele pe gaz, in caz de intreruperi dese si scurte): UPS.
Dar un UPS dreptunghiular poate chinui centrala, deci e de preferat unul sinus.
Majoritatea UPSurilor au si avr si toate au varistori.
Daca mai iei si unul dubla-conversie, atunci chiar nu mai ai nici un fel de problema: merge intre 130-280V la intrare si la iesire scoare fix 230V, in orice conditii, indiferent de variatii, in caz de intrerupere retea, timpul de transfer e 0.
Dar are un consum in gol mai mare, in sarcina are un randament mai mic decat celelalte topologii si ventilatorul ii merge incontinuu.
Sa nu mai zic de prêt


sursa :
http://www.elforum.ro/topic/81128-stabi ... a-termica/
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

stabilizator tensiune cu servomotor / cu releu

Mesaj necitit de fuji »

xp-kry scrie:Acest stabilizator de tensiune nu iti va proteja aparatele mentionate. In cel mai fericit caz le va asigura tensiunea de alimentare mai stabila. ..
exact -nu protejeaza centrala acest stabilizator de tensiune (decat in mica masura).
Insa cand ai 180 V si centrala se opreste, stabilizatorul de tensiune salveaza situatia.

pe langa un stabilizator, e o protectie la supratensiune, ce consta dintr-un banal varistor..
da, se pot lua si alte masuri de protectie, scheme electrice, electronice -cu asta se ocupa firmele de electrice, deabia asteapta sa fie intrebate..

Ce nu stiu electricienii respectivi e ca nu exista solutii universale pentru centralele termice: unele modele de centrale reactioneaza mai bine (cum e si Vitopend 100 sau cateva modele italiene), altele sunt mai pretentioase (cum sunt centralele Bosch Junkers, cred ca si Vaillant), care au placi electronice mai complicate.

Per total, conteaza cauza erorilor si problemelor, care vin de la reteaua electrica nationala. Degeaba ne chinuim noi, daca acolo nu se schimba nimic.
Avatar utilizator
paulica82
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2015 22:32

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de paulica82 »

Salut.Doresc sa.achizitionez un ups pt a-mi priteja centrala.Modelu. este bun? http://m.emag.ro/ups-njoy-horus-800-800 ... DM9XMMBBM/
Stiam ca pt centrale.,pompe,motoare ,ups-ul trbebuia sa aiba linie sinusoidala pura iar ups-ul din link o are simulata.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de fuji »

paulica82 scrie:pt centrale.,pompe,motoare ,ups-ul trbebuia sa aiba linie sinusoidala pura.
exact. Mergi pe well.
Insa nici cu well nu functioneaza toate centralele bine..

Dar.. o centrala pe gaz nu cred ca are nevoie de UPS -pote doar un cazan pe lemne sau asemanator.
La centrala pe gaz e suficient un stabilizator de tensiune.
Avatar utilizator
paulica82
Membru Activ
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2015 22:32

Re: UPS, AVR, stabilizator tensiune, Kit pana curent

Mesaj necitit de paulica82 »

Multumesc pt info
Avatar utilizator
aysmen
Junior
Mesaje: 14
Membru din: 10 Aug 2015 19:37

stabilizator tensiune pentru centrala Buderus GB122

Mesaj necitit de aysmen »

Buna ziua, am achizitionat un Buderus GB122 si as vrea sa cumpar un stabilizator de tensiune dar nu stiu ce specificatii sa aiba.
Unele persoane imi recomanda de 300 W altele de 500 W (sau in functie de consumul pompei).Nu stiu ce sa aleg
Atasez si niste specificatii ale centralei.
stabilizator.JPG
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: stabilizator tensiune pentru centrala Buderus GB122

Mesaj necitit de fuji »

aysmen scrie: 14 Sep 2020 17:24 am achizitionat un Buderus GB122 si as vrea sa cumpar un stabilizator de tensiune dar nu stiu ce specificatii sa aiba.
Unele persoane imi recomanda de 300 W altele de 500 W (sau in functie de consumul pompei).
in specificatiile alea nu apare puterea electrica totala consumata de centrala -din cate stiu eu e vreo 110 W sau asemanator.
Un stabilizator de 300 W (respectiv 500 VA) e suficient.
Poti lua unul mai mare de 500 W (adica 800 VA), daca vrei sa bagi si alte echipamente in acelasi stabilizator.
In general sunt mai bune cele cu servomotor (de ex. Well), dar unii prefera pe cele cu releu. Pana la urma amandoua sunt bune.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori