Recomandari alegere Centrala termica 2017-2023

centrale termice murale, clasice sau cu condensare

Moderator: fuji

Scrie răspuns
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Centrala termica Gb062 sau Condens 2500

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 16 Apr 2018 22:38 Deci Fuji, intre Bosch 2500W si Buderus GB062 V2 exista vreo alta diferenta in afara de cea estetica (panoul de comanda)?
nu
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de fuji »

kuxx scrie: 16 Apr 2018 22:26
Buderus-172i.jpg
da, bravo, astea sunt niste etichete cu țara de proveniență.
Din pacate, doar Bosch le pune..

Însă nu faceți o fixatie pe țara de origine.
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

Centrala termica gaz si cazan lemne

Mesaj necitit de Anagnoste »

Bună ziua!
Vă rog să mă sfătuiți în alegerea unei centrale termice pe gaz.
Am o casă construită pe structură din lemn, cu pereții tip sandwich, foarte bine izolată (cu polistiren la exterior și cu vată minerală la interior), iar toate suprafețele vitrate sunt protejate cu jaluzele exterioare. Casa este cu un etaj, cu amprenta la sol de 81 mp și suprafață locuibilă de 154 mp. Înălțimea camerelor este de 2,5 metri. Alimentarea cu apă este din rețeaua publică, dar avem și o fântână de rezervă.
De 10 ani folosim o centrală pe lemn, cu gazeificare, de 25 KW (marca VIGAS), precum și un boiler termo-electric produs de ELDOM (boiler din oțel emailat interior cu serpentină din oțel, capacitate 150 litri, putere electrică utilă serpentină 26 KW, putere utilă electrică 3 KW).
Actuala instalație de încălzire și apă caldă menajeră funcționează ireproșabil (în ultimii 2 ani am schimbat placa de bază și display-ul care au fost bușite de fluctuațiile de tensiune - protejate în prezent de un stabilizator) și asigură un foarte bun confort termic interior.
Deoarece a venit gazul în zonă, am decis instalarea unei centrale termice pe gaz, care să funcționeze în by - pass (sper să mă exprim corect) cu centrala pe lemne. Ideea ar fi ca la temperaturi exterioare de cca - 15°C și mai scăzute, să utilizăm centrala pe lemne, iar în rest să utilizăm centrala pe gaz în combinație cu actualul boiler (cu atât mai mult cu cât în anotimpul cald producerea cu energie electrică a apei calde este destul de costisitoare). Din lipsa spațiului necesar, nu avem posibilitatea utilizării panourilor solare. Desigur, pentru alimentarea cu apă a centralei pe gaz vom utiliza numai rețeaua publică, deși apa conține particule foarte fine de nisip (vizibile în cana filtrantă)...
Am citit cam tot ce s-a scris pe forum și îi mulțumesc moderatorului Fuji, care a mai adus un pic de lumină în mintea mea cam atehnică :)
Până în prezent, opțiunile spre care mă orientez ar fi :
- VIESSMANN VITODENS COMBI 100 W - 26 KW;
-VIESSMANN VITODENS 050 W - 24 KW;
- ARISTON CLAS ONE 30 KW ;
- ARISTON CLAS ONE 24 KW.
Alegerea VIESSMANN are ca motivație rețeaua bună de service și posibilitatea de a găsi rapid piese de schimb la nevoie.
Referitor la Ariston CLAS ONE , din ceea ce am văzut, ar cam avea probleme, fardate de marketing. Deși trebuie să recunosc că garanția oferită pe 3 ani este ispititoare...
Totodată, vă rog să mă sfătuiți în legătură cu filtrele ce ar trebui montate pentru protejarea centralei.
Vă sunt recunoscătoar pentru orice opinie și pentru orice eventuale alte sugestii.
Vă mulțumesc anticipat!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica gaz si cazan lemne

Mesaj necitit de fuji »

Nu stiu dacă e bine sa montezi centrala gaz in bypass, adică în serie - mai bine in paralel.

Inteleg ca boilerul rămâne legat la cazanul de lemne, deci minte,i o centrala Kombi.
E suficienta Vitodens 050 24 kW.

Filtre.. exista Filtre mecanice cu plasa micronica.. până la 1 micron ! N-o sa mai treaca niciun nisip. Cred ca bine ar fi sa pui 2 Filtre, unul de 20 microni si unul de 5 microni. Eventual inca unul de Carbon dupa aia.
Însă filtrele reduc presiunea apei, sper ca ai destulă.
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Anagnoste »

@Fuji, mulțumesc!
Cu siguranță nu m-am exprimat corect. Centrala pe lemn va fi legată în paralel cu cea pe gaz, în așa fel încât să poată fi folosită alternativ, în funcție de temperatura exterioara.
Cât despre boiler, ideea ar fi să servească atât centrala pe lemne, cât și cea pe gaz... nu știu dacă eu am înțeles ce spune instalatorul sau dacă tehnic este posibil...
Înclin spre VIESSMANN Vitodens 100 de 26 KW deoarece am citit ca ar fi mai ușor accesul în interior în cazul unor reparații, dar în același timp nu știu dacă din pdv tehnic mă ajută mai mult decât Vitodens 50 de 24 KW și dacă se justifica diferența de preț.
Totodată înțeleg ca Vitodens 050 nu permite legarea la un boiler extern, iar la Vitodens 100 sunt 2 variante, pentru încălzire, respectiv combi. Dilema mea este care dintre cele 2 variante de Vitodens 100 ar permite funcționarea cu boiler extern.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Vitodens 100 diar Incalzire

Mesaj necitit de fuji »

Centrala ce se leagă la Boiler e Vitodens 100 B1HC.
Cea Kombi se numeste B1KC.
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Anagnoste »

@Fuji, mulțumesc frumos pentru răspuns!
Tot am căutat prin magazine, am aflat o sumedenie de chestii despre centrale de diferite mărci /tipuri... Momentan am intrat într-o ceață și mai densă... După ce sedimentez un pic, voi reveni cu rugămintea de a mă lumina...
O seara buna!
Avatar utilizator
Senoval
Mesaje: 4
Membru din: 19 Apr 2018 12:13

Centrala termica Buderus cu boiler

Mesaj necitit de Senoval »

Salutare,
Sunt nou pe forumul asta desi l-am citit cu mare interes cap coada as dori o recomandare de ultim moment.
Doresc sa achizitionez o centrala Buderus + boiler (din proiect rezulta un necesar de 14 kw deci o putere de 24kw este mai mult decat acoperitoare) dar nu stiu daca pe care combinatie sa merg: GB062+ WU120, GB072+WU120 sau GB172i+WU120. Sincer sunt tentat pentru ultima varianta dar doream o confirmare daca fac alegerea cea mai buna.
Avatar utilizator
Senoval
Mesaje: 4
Membru din: 19 Apr 2018 12:13

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Senoval »

Mentionez ca exista in locatie apa din reteaua de apa oraseneasca si constructia se afla in Bucuresti.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Centrala termica Buderus cu boiler

Mesaj necitit de fuji »

Senoval scrie: 19 Apr 2018 13:15 GB172i+WU120. Sincer sunt tentat pentru ultima varianta dar doream o confirmare daca fac alegerea cea mai buna.
da, e ok. Eventual boiler mai mare
Avatar utilizator
Senoval
Mesaje: 4
Membru din: 19 Apr 2018 12:13

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Senoval »

Multumesc, Mai am o intrebare, pentru a lega centrala la internet prin router wi-fi, pentru diverse setari online, ce termosatat mi-ai recomanda?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Termostat internet Centrala termica Buderus

Mesaj necitit de fuji »

Păi Bosch CT100, nu ? Sau mai noul CT200.. nu stiu daca se aduce si versiunea branduita cu Buderus TC200.
Avatar utilizator
Senoval
Mesaje: 4
Membru din: 19 Apr 2018 12:13

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Senoval »

Multumesc, cred ca o sa merg pe CT100. O sa revin cu o postare dupa ce o sa am tot sistemul functional.
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

centrală Vaillant Ecopure VUW 286/7-2

Mesaj necitit de Anagnoste »

După lungi căutări am găsit o variantă de nerefuzat, respectiv o centrală Vaillant Ecopure VUW 286/7-2, de 26 KW (căldură 26 KW +ACM 28 KW). Prețul este de 3700 lei, și pot avea o garanție totală de 7 ani (2 +5 extragaranție, cu 99 RON /an).
Vă rog să îmi spuneți opiniile Dvs despre această centrală, întrucât pe Internet am găsit foarte puține păreri...
A întâmpinat cineva probleme (și dacă da, ce anume)?
Centrala va fi achiziționată de la o firmă care asigură PIF (gratuit), precum și service pe toată perioada de garanție.
Decizia am luat-o și pe baza raportului calitate /preț, variantele luate în calcul fiind :
VIESSMANN Vitodens 100 26 KW - ~ 4300 Ron ;
ARISTON CLAS ONE 24 KW ~ 3200 RON ;
ARISTON CLAS ONE 30 KW~ 4100 RON ;
MOTAN MKDENS 25 KW ~ 2950 RON.
La variantele de mai sus, garanția este standard 2 ani.
Am luat decizia să utilizez centrala pe gaz independent de centrala pe lemne cu gazeificare (cu boiler termo-electric) , pentru a avea independența sistemelor, dar și simplitatea în exploatare.
La prețul centralei (indiferent de model) se adaugă cca 900 RON, reprezentând filtre, robineți, regulator gaz, cronotermostat, etc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: centrală Vaillant Ecopure VUW 286/7-2

Mesaj necitit de fuji »

Anagnoste scrie: 22 Apr 2018 08:56VIESSMANN Vitodens 100 26 KW - ~ 4300 Ron ;
ARISTON CLAS ONE 24 KW ~ 3200 RON ;
ARISTON CLAS ONE 30 KW~ 4100 RON ;
MOTAN MKDENS 25 KW ~ 2950 RON.
La variantele de mai sus, garanția este standard 2 ani.
nu e deloc asa.. Mkdens are 5 ani garantie (fara costuri pe an :lol: ), Clas One si el parca are 3 ani garantie..
Dar.. daca tot le alegi dupa Garantie: ai citit si Conditiile de garantie ? Ia citeste un certificat de garantie Vaillant, sa-mi spui daca indeplinesti toate condiitiile.
Daca montezi centrala cu preparare apa calda instant, poti pune si Vitodens 050, sau Bosch Condens 2500, etc.

Dupa parerea mea centralele cu condensare Vaillant sunt cam de calitatea Immergas si Ariston.
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Anagnoste »

@Fuji, mulțumesc mult!
Am vrut să citesc un Certificat de garanție Vaillant... Nu am găsit nicăieri pe net... Din ceea ce am citit în Manualul de utilizare ar trebui să fac reviziile periodice (anual, respectiv la 2 ani). M-ai pus pe gânduri... Dacă știi altceva, te rog să îmi spui... Ți-aș fi recunoscător!
Garanția de 7 ani (extinsă) nu este singurul criteriu. Prețul mi se pare bun, din ceea ce am auzit marca Vaillant este bună în sensul că sunt fiabile... Înțeleg că centrala Vaillant de 26 KW este combarabila cu VIESSMANN Vitodens 100 W de 26 KW (care este mult mai scumpă). Din ceea ce am studiat nu ar fi cunoscută cu probleme în ultimii 2 ani, ceea ce nu pot spune despre MOTAN MKDENS 25. ARISTON CLAS ONE a fost pusă în vânzare relativ recent și iarăși nu prea am găsit mare lucru referitor la eventualele probleme. Cam astea ar fi motivele pentru care care ma îndrept spre respectiva centrală Vaillant...
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

fiabilitate, garantie centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

Anagnoste scrie: 22 Apr 2018 17:55..ceea ce nu pot spune despre MOTAN MKDENS 25.
da, dar piesele de schimb Motan sunt cel mult la jumatate de pret fata de Viessmann sau mai ales Vaillant. Si asta uneori pe acelasi produs (de exemplu pompa circulatie Grundfos).

Ref. fiabilitate, probleme, etc: toate, absolut toate centralele au probleme in Ro, ca e infrastructura ca dupa razboi. Numai printr-un mare noroc scapi fara probleme. Dovada si ce ai scris tu..
Anagnoste scrie: 17 Apr 2018 08:50De 10 ani folosim o centrală pe lemn, cu gazeificare, de 25 KW (marca VIGAS)..
Actuala instalație de încălzire și apă caldă menajeră funcționează ireproșabil (în ultimii 2 ani am schimbat placa de bază și display-ul care au fost bușite de fluctuațiile de tensiune - protejate în prezent de un stabilizator)
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Anagnoste »

@Fuji, mulțumesc mult încă o dată!
Referitor la infrastructura, ai mare dreptate, dar... Încă încă nu am luat în calcul să emigrez din România. Puțin probabil că o voi face...
Referitor la stabilizator, da... mi-am dat seama prea târziu că era necesar... Oricum, lecția a fost bine învățată!
Voi compara prețurile la piesele de schimb, dar exclud Motanu' din nșpe motive vizibile la o simplă căutare pe Google "probleme Motan MKDENS 25"
O seară făină!
Avatar utilizator
Anagnoste
Junior
Mesaje: 9
Membru din: 16 Apr 2018 07:28

Re: Recomandari alegere Centrala termica 2017-..

Mesaj necitit de Anagnoste »

Scuze pentru eroare de scriere!
O seara frumoasă!
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme VUW ecotec

Mesaj necitit de fuji »

Anagnoste scrie: 22 Apr 2018 20:28 Voi compara prețurile la piesele de schimb, dar exclud Motanu' din nșpe motive vizibile la o simplă căutare pe Google "probleme Motan MKDENS 25"
da, si daca dai un search cu probleme Vaillant VUW 236, găsești mșpe link -uri. Tu probabil ai căutat cu 286 si n-ai găsit nimic, că nu prea ia nimeni aparatul ăla.
Însă e bine daca esti decis, în fond asta era problema: indecizia.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori