Curatare, Filtrare instalatii Incalzire

statii dedurizare, filtre apa, osmoza, lampi UV, dedurizator

Moderatori: fuji, Mercer

Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

cartus filtru apa

Mesaj necitit de fuji »

Costeloosh scrie:..Legat de cartusul de la Aquafit, am cateva nelamuriri: ce continut are, se potriveste la ce am deja instalat sau imi trebuieste intregul ansamblu?..
cartusul respectiv Fitaqua e de 10", pentru pahare de 10". Cred ca Dosamax e cu pahar de 7", deci nu se potriveste.
Avatar utilizator
andrey82
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 22 Iul 2016 14:08

filtru magnetic pentru Centrala termica

Mesaj necitit de andrey82 »

Salut am si eu o intrebare am observat ca exista niste filtre magnetice ce se monteaza pe retur inainte de centrala. Am gasit 2 tipuri: http://www.emag.ro/filtru-magnetic-de-i ... D3J86YBBM/ si http://www.emag.ro/filtru-magnetic-salu ... DLWSN2BBM/
Sunt bune? a-ti pus asa ceva sau a-ti auzit? in caz de montaj se mai pastreaza filtrul y? influenteaza cumva randamentul? Multumesc.
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: filtru magnetic pentru Centrala termica

Mesaj necitit de fuji »

andrey82 scrie:Salut am si eu o intrebare am observat ca exista niste filtre magnetice ce se monteaza pe retur inainte de centrala. Sunt bune? a-ti pus asa ceva sau a-ti auzit? in caz de montaj se mai pastreaza filtrul y? influenteaza cumva randamentul?
Aceste filtre magnetice "elimina reziduurile magnetice si non-magnetice", dupa cum scrie acolo..
Se monteaza un tip de filtre, acesta sau alt tip, pentru a rezolva o anumita problema (..nu insa cand nu sunt probleme..).
Daca exista particole metalice in instalatie se poate monta acest filtru magnetic (recomand modelul Salus Mag Defender).
Insa nu vad de ce n-ai mai pune filtrul Y, care elimina toate impuritatile din apa, indiferent de materialul din care sunt compuse (e adevarat, e un filtru grosier).
Astfel de filtrari ale apei din instalatie nu au legatura cu randamentul centralei termice. E rau cand niste particole, niste depuneri infunda schimbatorul de caldura, sau pompa.. si asta incercam sa prevenim. Daca apa insa e curata, centrala va functiona la fel si cu filtru si fara filtru.
O influenta directa are asupra caracteristicii hidraulice a instalatiei, si implicit asupra pompei de circulatie.. dar caderea de presiune printr-un filtru magnetic e f. mica (nu acelasi lucru e valabil si la filtrul Y, mai ales daca e infundat si necuratat !).
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator