Radiatoare tip panou din otel

radiatoare fonta, aluminiu, panouri de otel, convectoare electrice

Moderator: fuji

Avatar utilizator
Alexandru90
Mesaje: 4
Membru din: 18 Oct 2015 13:56
Localitate: Bucuresti

Re: Radiatoare tip panou din otel

Mesaj necitit de Alexandru90 »

Buna seara,

Va multumesc inca o data pentru sfaturile primite pe topicul de centrale.
Revin cu o noua intrebare :). Calorifere Voogel & Noot sau alta marca?

O seara buna,
Alexandru
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Radiatoare otel Vogel & Noot

Mesaj necitit de fuji »

Alexandru90 scrie:..Calorifere Vogel & Noot sau alta marca ?.
Vogel & Noot fac parte, ca si Purmo, din concernul finlandez Rettig.

Cu toate acestea din punctul meu de vedere Purmo este marca premium, pe cand Vogel & Noot, cel putin marfa livrata in Ro, e mai ..eco.

Un concurent pentru Purmo este Kermi.
Avatar utilizator
Alexandru90
Mesaje: 4
Membru din: 18 Oct 2015 13:56
Localitate: Bucuresti

Re: Radiatoare otel Vogel & Noot

Mesaj necitit de Alexandru90 »

fuji scrie:Vogel & Noot fac parte, ca si Purmo, din concernul finlandez Rettig.
Cu toate acestea din punctul meu de vedere Purmo este marca premium, pe cand Vogel & Noot, cel putin marfa livrata in Ro, e mai ..eco.
Un concurent pentru Purmo este Kermi.
Buna dimineața,
Le-am urmărit pe toate 3, toate fiind la prețuri aproape egale. Singurele diferențe găsite de mine:
Voogel & Noot - toată gama vine însoțită cu kitul de montaj inclus.
Purmo - putere termică mai mare fata de celelalte.
Kermi - din ce am citit eu, este singurul cu tehnologia X2, kit montaj inclus.

La centrală, pot spune ca aproape am decis, Bosch Gaz 6000. La calorifere, sunt in pom :)

O zi buna,
Alexandru
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Radiatoare otel Vogel & Noot

Mesaj necitit de fuji »

Alexandru90 scrie:.. kit montaj inclus..
toate au kit-ul de montaj inclus.

Verifica puterile termice, in aceleasi conditii: sa zicem 90/70 grd tur/retur si temp. interioara de 20 grd (sau 80/60/20).
Am retineri la modelul Vonova compact de la V&N.
Avatar utilizator
adrian.b
Membru Activ
Mesaje: 23
Membru din: 25 Apr 2016 03:09
Localitate: Constanta

radiatoare purmo ventil M

Mesaj necitit de adrian.b »

Buna seara,

La indrumarea sefului de santier (apartamentul inca este la faza de trasat instalatii sanitare/electrice), am inceput sa caut radiatoare cu intrare inferioara mediana (ce-i drept, ca imi cam plac).

Am gasit radiatoare PURMO Ventil Compact Median, dar cu asa preturi, dam bugetul peste cap de cateva ori.

Ce recomandari se pot face vis-a-vis de racordarea asta mediana, dat fiind faptul ca instalatia va fi trasa in asa fel incat tevile de tur si retur vor iesi din perete pe centrul fiecarui spatiu destinat caloriferelor?

Accept si orice alta sugestie si parere, sfat, orice este bine venit pe tema asta.


Multumesc
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

Re: Radiatoare tip panou din otel

Mesaj necitit de Ciprian1 »

Locuiesc la bloc , nu am centrala si mi s-a spart un calorifer , care in mod normal e dus . Am robinet doar pe tur . Am scos multa apa de 3,4 zile . Robinetul pe tur e inchis . Asta inseamna ca instalatia e sub presiune si trebuie sa o golesc pe toata din bloc si apoi sa montez caloriferul ?
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

Re: Radiatoare tip panou din otel

Mesaj necitit de Ciprian1 »

Pe retur am asa : https://s14.postimg.org/k2r4t9ckh/IMG_2 ... 114523.jpg. Asta e tot robinet ?
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

inlocuire radiator la reteaua de termoficare a blocului

Mesaj necitit de fuji »

Ciprian1 scrie:Locuiesc la bloc , nu am centrala si mi s-a spart un calorifer , care in mod normal e dus . Am robinet doar pe tur . Am scos multa apa de 3,4 zile . Robinetul pe tur e inchis . Asta inseamna ca instalatia e sub presiune si trebuie sa o golesc pe toata din bloc si apoi sa montez caloriferul ?
da, trebuie golita toata instalatia blocului..
Exista la unele blocuri robineti pe coloane, deci poti sa le golesti doar pe alea -in cazul in care au fost prevazuti acesti robineti.
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

Re: Radiatoare tip panou din otel

Mesaj necitit de Ciprian1 »

Am atasat poze cu :
1. Orificiul care e pe pozitiile de AERISITOR SI TUR la radiatorul NOU . https://s22.postimg.org/781f83ac1/IMG_2 ... 123855.jpg
2. RETURUL la caloriferul NOU . https://s15.postimg.org/i68bsp70r/IMG_2 ... 123904.jpg
3. RETURUL de la caloriferul VECHI https://s21.postimg.org/t2ykquxav/IMG_2 ... 123915.jpg
4. TURUL de la caloriferul VECHI https://s12.postimg.org/e3flgh1bh/IMG_2 ... 123923.jpg
5. AERISITORUL de la caloriferul NOU https://s9.postimg.org/845yr4cgf/IMG_20 ... 123945.jpg

Caloriferul pe care l-am cumparat are turnat CEVA ( nu stiu cum se numeste ) care se afla pe pozitiile de AERISTOR , respectiv TUR .Aerisitorul pe care l-am primit nu are cum sa se infileteze acolo .
Pentru inlocuirea caloriferului ma gandeam inchid apa de pe coloana , slabesc niplul acela ( sau ce e ) atat pe TUR cat si pe RETUR , golesc caloriferul si il inlocuiesc . + dopul care vine pe aliniament cu RETURUL , sub RETUR . Asa am vazut in mai multe videouri .
Va rog sa-mi spuneti de ce am nevoie/ce modificari trebuie sa fac pentru :
1. Montarea AERISITORULUi
2. Legaturile pe TUR si RETUR
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

schimbare Radiatoare, modificari

Mesaj necitit de fuji »

Ciprian1 scrie:Am atasat poze cu :
1. Orificiul care e pe pozitiile de AERISITOR SI TUR la radiatorul NOU . https://s22.postimg.org/781f83ac1/IMG_2 ... 123855.jpg
-asta e un dop de plastic -se elimina si se arunca. Aici pui aerisitorul.
ai 2 robineti de radiator, tur-retur (nasoi.. Icma).
Ii inchizi si atunci poti schimba radiatorul, daca vrei.
Sau daca robinetii nu mai inchid si trebuie sa-i inlocuiesti si pe acestia, atunci da, trebuie sa inchizi coloana, si sa golesti de apa.

Insa inainte de toate iti trebuie un Instalator !!
Avatar utilizator
Ciprian1
Membru Activ
Mesaje: 20
Membru din: 12 Oct 2016 23:58

Re: Radiatoare tip panou din otel

Mesaj necitit de Ciprian1 »

ai 2 robineti de radiator, tur-retur (nasoi.. Icma). Nu inteleg aici . ,,nasol'' ? :) si lcma ce inseamna ?

Da , o sa-mi trebuiasca un instalator .
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

robineti radiator

Mesaj necitit de fuji »

Ciprian1 scrie:ai 2 robineti de radiator, tur-retur (nasoi.. Icma). Nu inteleg aici . ,,nasol'' ? :) si lcma ce inseamna ?.
Icma e producatorul robinetilor.. E un producator roman, nu cred ca mai face robineti..

Culmea e ca mai exista un producator cu acelasi nume - astalalt e din Italia.
Avatar utilizator
adrian.b
Membru Activ
Mesaje: 23
Membru din: 25 Apr 2016 03:09
Localitate: Constanta

Re: radiatoare purmo ventil M

Mesaj necitit de adrian.b »

adrian.b scrie:..caut radiatoare cu intrare mediana. Am gasit radiatoare PURMO Ventil Compact M...
Ce recomandari se pot face vis-a-vis de racordarea asta mediana, dat fiind faptul ca instalatia va fi trasa in asa fel incat tevile de tur si retur vor iesi din perete pe centrul fiecarui spatiu destinat caloriferelor?
Buna seara ,
Putin ajutor daca se poate cu radiatoarele astea cu intrare mediana ? Am gasit si vonova t6 de la vogel und noot , dar sunt cu 20% aprx mai scumpe. Exista si altceva pe piata ?
Numai bine !
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

radiatoare cu racordare mediana pe jos

Mesaj necitit de fuji »

Purmo si Vogel & Noot apartin aceluiasi concern Rettig -V&N urmand a fi marca de rulaj, Purmo ramand marca premium.
Cu atat mai mult e suprinzator sa gasesti preturile invers. Asta se explica prin faptul ca radiatoarele cu racordare pe jos, la mijloc, sunt mai putin uzuale in Ro, si putin tin in stoc asa ceva (gandeste-te ca iti trebuie toate marimile, toate inaltimile, etc. -iar clienti ioc !).

Mai toti producatorii mari sau medii au astfel de game de radiatoare, dar iarasi nu stiu care si cum se importa.
La Purmo cel putin, odata alese modelele, stii ca vin intr-un timp rezonabil prin import (bine, nu stiu in perioada Craciunului..).

In rest, cred ca au si turcii astfel de produse, dar nu stiu cum stau cu stocurile. Fiind tabla mai subtire sigur preturile sunt mai bune ! :)
Avatar utilizator
Rusu valentin
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2017 23:25

Radiatoare tip panou din otel Copa

Mesaj necitit de Rusu valentin »

Buna ziua as vrea o parere despre caloriferele copa konvest multumesc anticipat
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Radiatoare tip panou din otel Copa

Mesaj necitit de fuji »

Rusu valentin scrie: 25 Ian 2018 15:52parere despre caloriferele copa konvest multumesc anticipat
radiatoare banale din Turcia. Parere.. buna.
E Copa Konveks, nu Konvest.
Avatar utilizator
Rusu valentin
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2017 23:25

calcul Radiatoare otel

Mesaj necitit de Rusu valentin »

Ma poti ajuta cu un calcul in kw la urmatoarele calorifere 2bc de 1600 4 bc de 1400 si 2 bc de 1000 varianta de doua panouri 22 k multumesc
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul Radiatoare otel

Mesaj necitit de fuji »

Rusu valentin scrie: 01 Feb 2018 00:30 Ma poti ajuta cu un calcul in kw la urmatoarele calorifere 2bc de 1600 4 bc de 1400 si 2 bc de 1000 varianta de doua panouri 22 k multumesc
ce ar mai fi de calculat ? Vad ca le-ai ales deja..
Avatar utilizator
Rusu valentin
Junior
Mesaje: 8
Membru din: 29 Oct 2017 23:25

Re: Radiatoare tip panou din otel

Mesaj necitit de Rusu valentin »

Am o centrala candle 35kw model nou si nr total de calorifere va fi dublu pe viitor si nustiu daca cele 16 calorifere finale vor consuma mai mult de 35 kw
Avatar utilizator
fuji
Senior
Mesaje: 4073
Membru din: 11 Iun 2009 17:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: calcul Radiatoare otel

Mesaj necitit de fuji »

Rusu valentin scrie: 01 Feb 2018 00:30 calorifere 2bc de 1600 4 bc de 1400 si 2 bc de 1000 varianta de doua panouri 22 k
eu calculez cu 2200 W la metru:
2x 1,6 m, 4x 1,4 m, 2x 1 m =10,8 m de radiatoare, adica putin sub 24 kW
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori